PTTK organizuje rajd rowerowy "Pałace Podkarpacia - Hawłowice"

PTTK zaprasza na rajd rowerowy z cyklu "Pałace Podkarpacia – Hawłowice". Raj odbędzie się w najbliższą sobotę.

PTTK – sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego Karpaty w najbliższą sobotę organizuje rajd rowerowy "Pałace Podkarpacia – Hawłowice". Rajd, który wyruszy o godz. 8.15 z placu Orląt Przemyskich pokona trasę około 90 km, przejeżdżając przez Przemyśl, Bełwin, Helusz, Pruchnik (wieża widokowa), Hawłowice, Rudołowice, Rokietnica, Przemyśl.

Zbiórka o godz. 8.00.


Strażnicy Puszczy Karpackiej w obronie Pogórza Przemyskiego

Zielony telefon, geoportal strażniczy, "Przewodnik prawny", to tylko niektóre środki mające pomóc lokalnej społeczności w skutecznej ochronie Puszczy Karpackiej. Wszystko to zostało stworzone w ramach projektu Strażnicy Puszczy Karpackiej.

Strażnicy Puszczy Karpackiej, to projekt, który przez ostatni rok był realizowany przez Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego działającą od 6 lat. Miał on na celu zwrócenie uwagi i zaangażowanie lokalnego społeczństwa w ochronę terenów Puszczy Karpackiej – Beskidu Niskiego, Bieszczad, Pogórza Przemyskiego. W tych rejonach w ostatnich latach zaobserwowano wzrost inwestycji, które niejednokrotnie ingerują w przyrodę i negatywnie wpływają na atrakcyjność turystyczną Karpat. O takich przypadkach Fundacja otrzymuje zgłoszenia od lokalnych przyrodników, fotografików, turystów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Jednak nie wszyscy dostrzegający problem wiedzą jak mogą zareagować, pomóc, a przecież tylko podjęte na czas odpowiednie kroki moga ochronić Puszczę Karpacką przed nieprawidłowymi inwestycjami.

Jako narzędzie pomocne dla mieszkańców chcących reagować lokalnie uruchomiono portal www.straznicypuszczy.pl, dzięki któremu można zlokalizować dowolny fragment Puszczy Karpackiej i zobaczyć jakie działania są na nim planowane, można również sprawdzić numery działek czy nie są one położone bezpośrednio na terenie rezerwatu. Powstał również "Przewodnik prawny" pokazujący jak można działać od strony prawnej, jak tworzyć pisma urzędowe. Pomocny może być również Zielony Telefon 609 008 039, w ramach którego można zgłaszać wszelkie zaobserwowane naruszenia. W ramach projektu organizowane były szkolenia stacjonarne i terenowe propagujące aktywność mieszkańców w sferze przyrody.

Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego, to fundacja działająca na rzecz przyrody z ludźmi i dla nich. Zorganizowała ona szkolenia agroturystyczne dla mieszkańców m.in.: Birczy i Fredropola, promowała Pogórze Przemyskie w Warszawie podczas "Dnia Ziemi" oraz w Rzeszowie na Międzynarodowych Targach Turystycznych. Stworzono również portal poświęcony Pogórzu Przemyskiemu www.exploreprzemyskie.com. W ramach Partnerstwa Naturowego fundacja zrzesza i promuje pszczelarzy, agroturystyków, rolnictwo ekologiczne oraz zielarstwo, łącznie obejmuje 4 miasta i 16 gmin.

Pomimo iż wdrożenie projektu Strażnicy Puszczy Karpackiej zakończyło się wciąż będzie on działał. W ciągu ostatniego roku interweniowano w sprawie potoku Kamionka ( został prawie w całości zabudowany), w przebudowie drogi Arłamów-Makowa ( zasypywanie potoku Turnica, naruszanie zakazu wzg gatunków chronionych), w terenie Rzeki Mleczki ( nielegalne składowanie odpadów ), budowy dróg leśnych.

Projekt jest współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi państwami członkowskimi UE.

fot. wikimedia commons


Wypoczynek blisko i aktywnie. Cz. 3

Nieuchronnie zbliżamy się do końca wakacji, dlatego warto ten czas, który nam pozostał wykorzystać aktywnie. Tym razem proponujemy dłuższy wypad pod Domki Nad Rozlewiskiem do Baligrodu w Bieszczadach lub też wycieczkę do Dinozekolandii.

Wakacje po mału dobiegają końca więc pozostałe nam dni wykorzystajmy jak najlepiej. Mając do dyspozycji wolnych kilka dni warto wybrać się w Bieszczady, a jako bazę noclegową wybrać Domki Nad Rozlewiskiem w Baligrodzie. Domki są położone w malowniczej okolicy, z widokiem na góry i lasy, z jednej strony przepływa rzeka Hoczewka, a z drugiej potok Stężniczka. Za domkiem znajduje się prywatne zejście do wody. Domki Nad Rozlewiskiem idealnie nadają się na bazę wypadową nad zalew Soliński oraz w wyższe partie Bieszczad, tj. Tarnicę, Połoninę Wetlińską. W niedalekiej okolicy znajduje się również basen kryty, sauna, można zagrać w tenisa albo połowić ryby w stawach. Warto dodać, że te domki o wysokim standardzie, w góralskim stylu posiadają w pełni wyposażony aneks kuchenny. Turyści z nich korzystający mają do swojej dyspozycji grill wraz z opałem, huśtawkę oraz duży plac zabaw ( z trampoliną, piaskownicą i boiskiem do siatkówki ).

Chcąc zorganizować wycieczkę dla naszych pociech wybierzmy się do Centrum Rozrywki w Radymnie, Dinozekolandi. Spacerując w parku obejrzymy makiety dinozaurów, które zostały ręcznie wykonane. Dodatkowymi atrakcjami są quady elektryczne, roller wodny, zjeżdżalnie dmuchane, trampolina oraz plac zabaw. Dinozekolandia jest czynna pon.- pt. 10-17 oraz w sob. i niedz. od godziny 12.

 


Wypoczynek przemyślanina blisko i aktywnie. Część druga

W naszym cyklu turystycznym promujemy miejsca niedaleko Przemyśla, które warto odwiedzić. Tym razem zapraszamy państwa do Leśnego Zakątka, Domu Przy Wodzie, Roztoczanki oraz Tyrolki.

Leśny Zakątek, to 100 – letni dworek myśliwski znajdujący się w Hołubli, w dolinie potoku, w części Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Powojenna siedziba nadleśnictwa, a następnie ośrodek wypoczynkowy PKP został wzniesiony przez Sapiehów, ostatnich przedwojennych właścicieli pałacu w Krasiczynie. Leśny Zakątek, to idealne miejsce do całorocznego wypoczynku w otoczeniu lasu i górskiego strumienia. Turyści, którzy zapragną się tu zatrzymać będą mogli zwiedzać okolice dostępnymi rowerami czy też w okresie zimowym poruszając się za pomocą nart biegowych. Mniej wysportowani wybiorą się na grzybobranie, a wieczorem będą mogli odpocząć przy ognisku. Właściciele tej posiadłości liczącej pięć pokoi proponują noclegi już od 35 zł.

Na trasie Krosno – Sanok, nad zalewem Sieniawskim, w miejscowości Odrzechowa znajduje się Dom Przy Wodzie. To gospodarstwo agroturystyczne, z placem zabaw z trampoliną, boiskiem do siatkówki. Odpoczywając u właścicieli, państwa Przybylskich możemy skorzystać z rowerów górskich oraz rowerka wodnego. Z dala od zgiełku proponowany jest relaks przy wędce. Udając się zaledwie 2 km dalej można spędzić dzień w siodle. Za dobę zapłacimy 35 zł.

Tytułem "Najlepsza Firma w Powiecie Tomaszewskim" może się pochwalić ośrodek wczasowy Roztoczanka w Suścu. Na zalesionym terenie znajdują się 2 – 9 osobowe domki noclegowe zaopatrzone w węzeł sanitarny oraz aneks kuchenny. Na terenie ośrodka znajduje się basen. Wczasowicze mogą również skorzystać z parku linowego, ścianki wspinaczkowej. Wypożyczyć kajaki oraz rowerki wodne, a chcąc się nieco bardziej rozruszać wypożyczymy rowery lub też zagramy w siatkówkę albo koszykówkę. Do Roztoczanki możemy się wybrać wraz ze zwierzętami.

Nie mogąc sobie pozwolić na dłuższy wypoczynek zapraszamy do Sanoka, do skorzystania z oferty Tyrolki. To miejsce zapewni nam adrenalinę, a wszystko dzięki prędkości i wysokości jakie zawdzięczamy zjeździe na linach, tuż nad wodą Sanu. Tyrolka jest czynna pon. - pt. 16 – 19, a sob. - niedz. 14 – 19. Zjazd w obie strony, dla dzieci kosztuje 12 zł, a za osobę dorosłą zapłacimy 15 zł. Dodatkowo w pon. i śr. Dzieci otrzymują drugi zjazd gratis.

Anna Fortuna

Fot. wikimedia commons (szumy na rzece Tanew - Roztocze)


Weekend z TVP Bieszczady

W dniu dzisiejszym, w Polańczyku startuje plenerowe studio telewizyjne TVP Bieszczady. Akcja promocyjna regionu potrwa przez cały weekend.

Plenerowe studio telewizyjne w Polańczyku potrwa przez cały weekend. TVP Bieszczady, to projekt multimedialny, w który włączył się samorząd województwa podkarpackiego.

W ramach projektu przygotowano specjalny kanał wirtualny, a także aplikację turystyczną dostępną na Platformie Hybrydowej TVP. Pokazywane będą informacje, filmy oraz zdjęcia opisujące Bieszczady.

Studio w Polańczyku będzie gościło ciekawych ludzi, pokaże relacje z odbywających się imprez, a w tym m.in.: Festiwal EKO CYPEL 2014, na którym wystąpią zespoły szantowe, Wolna Grupa Bukowina, Wołosatek i Orkiestry Dni Naszych.

W dniu dzisiejszym, w TVP Bieszczady przyrodnicy i leśnicy opowiedzą o walorach przyrodniczych Bieszczad – Bieszczadzka Kolejka Leśna, pokazowa zagroda żubrów w Mucznem.

Sobota, to relacja z regat żeglarskich, na Zalewie Solińskim o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego, z wejścia do wnętrza zapory oraz z odwiedzin Bezmiechowa ( słynne szybowisko, znane od czasów międzywojennych ) i Muzem Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Niedziela zaś upłynie na zwiedzaniu wraz z przewodnikiem bieszczadzkich cerkwi, galeri i pracowni rzeźbiarzy oraz malarzy.

Samorząd wojewódzki na ten projekt przeznaczył 100 tys. zł.

 


Przemyślanin na wakacjach. Odwiedzamy Chorwację

Krajem, który cieszy się wśród Polaków niezachwianą popularnością jest Chorwacja. Dojazd do tego raju dla turystów z północy Europy zajmuje średnio od 10 do 15 godzin w zależności od rejonu, który zamierzamy odwiedzić. Tak krótki czas podróży jest związany z faktem, że 80% trasy pokonamy doskonałymi autostradami zaczynającymi się na Węgrzech, a wiodącymi aż do brzegów Adriatyku. Trasa nie należy do najtańszych, gdyż, jak już pisałem w przypadku drogi do Bułgarii - rujnują nas winiety oraz ceny paliw. Ja podróżując do Chorwacji zabierałem odpowiedni zapas paliwa, by przeskoczyć przez Węgry bez konieczności tankowania..... Chorwacja jest państwem, które w znacznej swej części rozciąga się wzdłuż brzegów Adriatyku.

chorw3

Ci mniej wymagający turyści pozostają w północnej jego części, gdyż pomniejsza to koszty dojazdu. Jednak ja zawsze zmierzałem na południe… Celem moich podróży była środkowa lub południowa Dalmacja. Stolicą tego regionu jest miasteczko Makarska. Malowniczo położone u stóp gór opadających ku brzegowi morza. Widok niesamowity dla człowieka, który od szkoły podstawowej uczył sie przecież, że góry są na południu, a morze na północy, tu mamy dwa w jednym!

chorw4

Chorwacja serwuje nam cały zakres widoków, z których każdy z osobna bez retuszu nadaje się na widokówkę.

chorw2

Wśród gwaru cykad podziwiać można klify i zatoki, a woda jest tak czysta i przejrzysta, że gubi się poczucie głębiny widząc morskie żyjątka biegające po dnie nawet na trzech metrach.

chorw1

Ceny usług w Chorwacji kształtują sie bardzo podobnie jak w Bułgarii, bo już za 35 - 40 Euro wynajmujemy kwaterę. Standard mieszkania zależy jednak od naszej wytrwałości, bo za tą cenę możemy trafić apartament jak i pokoik na poddaszu. Żywność i restauracje są, jednak dużo droższe niż bułgarskie. Mieszkańcy Chorwacji od lat przyjmowali na kwatery Niemców, którzy przyzwyczaili ich do swej zamożności...

Co można robić w Dalmacji, gdy znudzi nam się plaża i słońce? Mało komu potrafi się znudzić ciepłe, czyste morze, zwłaszcza że (co bardziej ucieszy męską część czytających) Chorwacja słynie z plaż, na których naturyści czy kobiety topless korzystają na równi z plażowiczami tekstylnymi... Co jednak, gdy np nie dopisze nam pogoda? Nie można być w Dalmacji i nie zwiedzić Dubrownika!

chorw5

To piękne miasto utrzymane w stylu włoskim zwane jest przez wielu małą Wenecją i faktycznie porównując style architektury są bardzo podobne.

chorw6

Drugim miejscem, które musimy odwiedzić jest Split, a w nim pałac rzymskiego cesarza, który przechodząc na emeryturę tu właśnie swoją siedzibę wybudował. Dioklecjan wzniósł tę okazałą budowle na przełomie III i IV wieku naszej ery. Do dziś możemy podziwiać pozostałości pałacu, które z biegiem czasu zostały częściowo zagospodarowane na sklepy i restauracje, a częściowo służą jako atrakcja turystyczna.

chorw7

To nie wszystkie atrakcje jakie możemy spotkać zwiedzając Chorwację, jest ich tam dużo więcej. Niestety, wśród sielankowych obrazków jawiących się oczom turystów są również pozostałości po niedawnej wojnie.. Wśród ścian i murów znajdują się ślady po pociskach, a niektóre budowle specjalnie nie zostały odbudowane, by dawać świadectwo temu co tu się wydarzyło. Tablice oraz relacje świadków uzmysławiają nam okrucieństwa wojny jaka niedawno zakończyła się na Bałkanach. Od przewodnika np dowiemy się, by podczas zwiedzania Dubrownika nie zbaczać z głównych traktów, gdyż gdzieniegdzie nadal znajdowane są czynne miny.
Tak oto w paru słowach i zdjęciach przedstawiłem wakacyjną krainę, która nam Polakom jest bardzo przyjazna - zwłaszcza tym z naszych terenów, gdyż jak uczy historia Chorwaci są potomkami plemienia słowiańskiego (Lędzian) , które około X i XI wieku wywędrowało z naszych terenów, czyli obecnego Podkarpacia na południe zasiedlając brzeg Adriatyku. Ehh, trudno im się dziwić... Po każdym moim tam pobycie też mi się marzy, by pozostać tam na stałe

Marek Niedźwiecki


Dokąd na wakacje? Kierunek Przemyśl - Bułgaria

I znów mamy wakacje. Wielu z nas już wyruszyło we wcześniej zaplanowane kierunki, by plażować lub zdobywać szczyty gór. Jest, jednak zapewne grupa osób, który znudziły się polskie, marudne klimaty, więc obierają kierunek południowy.

Wakacje zagraniczne wiążą się, jednak z koniecznością pokonania iluś problemów, które w przypadku wyprawy nad Bałtyk nie występują. Tu musimy z wielką precyzją zaplanować wszelkie szczegóły wyprawy tak od strony logistycznej, jak i finansowej.. Pierwszym krajem, który weźmiemy na celownik jest Bułgaria. Ten pokomunistyczny kraj ponownie zaczyna się cieszyć popularnością wśród polskich i nie tylko turystów. Z Polski mamy dwie główne możliwości możliwości dojazdu. Pierwsza to przejazd przez Słowację, Węgry, Rumunię i wreszcie Bułgaria. Ta trasa charakteryzuje się dobrymi drogami. Jednak ta opcja jest dużo dalsza i bardziej kosztowna. Co na to wpływa? Otóż poruszając się po drogach w krajach Unii jesteśmy zmuszeni do wykupu winiet uprawniających do poruszania drogami w danym kraju, winiety te są ważne na określony czas – w zależności od ceny. Koszt winiet w krajach, które podałem, to od kilku do kilkunastu euro. Oczywiście, w drodze powrotnej wykupujemy je ponownie –, chyba że wykupiliśmy droższą opcję przy wjeździe, która obejmuje również nasz powrót. Kolejnym ważnym minusem tej trasy są ceny paliw, które u naszych południowych sąsiadów bywają wyższe od naszych, zwłaszcza gdy płacimy w euro. Stosunek oficjalnego przelicznika jest dla nas bardzo nieopłacalny.. Jednak jadąc tą trasą musimy być na to przygotowani szczególnie, gdyż dotarcie do upatrzonej Bułgarii jest znacznie dalsze od trasy, która opiszę jako następną.

Alternatywą dla drogi przez kraje unii jest przejazd przez Ukrainę. W tym przypadku musimy pamiętać o ważnych paszportach oraz zielonej karcie dla naszego pojazdu. Bez niej też możemy wyruszać w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą ale będziemy musieli nabyć ją po wyższej cenie już przy przejściu. Jak wiemy ceny paliw na Ukrainie są znacznie niższe niż u nas, więc zaraz po przekroczeniu granicy warto zatankować ”po korek” i oczywiście dotankować przed wjazdem do Rumunii .Tu oczywiście winietka i pędzimy doskonałymi drogami na południe. W Rumunii ichniejsza policja uwielbia urządzać polowania na zagranicznych rajdowców, więc zalecam ostrożność w naciskaniu gazu… Dojazd do granicy bułgarskiej zajmie nam jakieś kilkanaście godzin. Teraz naszedł moment na decyzję dokąd właściwie zmierzamy. Możliwości generalnie są dwie. Możemy zamieszkać w okolicach Warny lub udać się bardziej na południe, np. poniżej Burgas. Jeśli poczujemy się zmęczeni podróżą wybierzemy północną część Bułgarii. Dawne komunistyczne kurorty kuszą znów nowym blaskiem hoteli i kwater, jednak tym, którzy pomyślą, że pozostając np w Złotych Piaskach, czy Słonecznym Brzegu zaoszczędzą trochę grosza na paliwie muszę donieść, że zaraz stracą na cenach kwater, w restauracjach lub zwykłych zakupach. To jest miejsce , w którym za wygodę krótszej podróży sporo należy zapłacić w kosztach pobytu. Pomijam już zapchane plaże w towarzystwie średnio zamożnych Niemców.

Co zatem proponuje nam południe Bułgarii? Głównie niskie ceny pobytu. Bywało, że za apartament z klimatyzacją, satelitą i dwiema sypianiami płaciłem po 30 euro za dobę. To taniej niż na naszym Helu. Restauracje kuszą daniami obiadowymi w cenach takich, że zawczasu kupione chińskie zupy wróciły w bagażniku do Polski. Plaże są znacznie mniej oblegane przez turystów, a cena, choćby samego piwa jest dwukrotnie niższa niż na północy kraju. Ile drogi musimy nadłożyć, by dojechać na południe? W zależności od miejscowości, którą wybierzemy będzie to pomiędzy 200, a 300 km, więc wcale nie tak daleko.

Ciepłe morze, piękna opalenizna i prawdziwy wypoczynek są tymi rzeczami, po które najczęściej jedziemy na wakacje, a udając się do Bułgarii mam gwarancję, że te wszystkie rzeczy staną się naszym udziałem na 100%.

Marek Niedźwiecki


Wypoczynek blisko Przemyśla. Nasze propozycje

Dla wszystkich tych, którzy nie będą mogli sobie pozwolić na spędzenie wakacji z dala od Przemyśla, czy to ze względu na ograniczony budżet czy też brak urlopu proponujemy miejsca w naszej okolicy, gdzie w krótkim czasie można oderwać się od zgiełku miasta.

Tuż nad Wiarem, we wsi Rybotycze znajduje się Gospodarstwo Rybacko – Turystyczne "Nad Potokiem", oferujące duży teren biwakowo – namiotowy. To idealne miejsce dla wszystkich ceniących sobie spokój i ciszę. Do dyspozycji turystów jest grill oraz wędzarnia, a przy załamaniu pogody można pograć w barze, w bilard. Zrelaksować można się również zarzucając wędkę w stawie albo zakolu rzeki Wiar, gdzie nie brakuje pstrągów, szczupaków i karasi. Przechadzając się pobliskimi szlakami turystycznymi warto wypatrywać gatunków ptaków objętych ochroną ekologiczną "Natura 2000". Dodatkową atrakcją gospodarstwa jest możliwość wypożyczenia rowerku wodnego oraz hodowla Danieli.

Kierując się w stronę trasy Sanok – Lesko warto zatrzymać się w "Domkach nad Sanem", w Postołowie. Domki usytuowane są 800 metrów od głównej drogi, nad samym brzegiem Sanu. Na terenie kompleksu wypoczynkowego można zagrać w siatkówkę, w tenisa stołowego oraz poleniuchować na hamaku lub huśtawce. Pomyślano również o dzieciach, które mogą się bawić na placu zabaw. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla wędkarzy muchowych ze względu na obficie występujące w tym miejscu Sanu pstrągi i lipienie. Amatorzy mogą również się podszkolić pod okiem instruktora. W pobliskiej stadninie można nauczyć się jeździć konno. Nocując w "Domkach nad Sanem" jest również niedaleko do tarasu widokowego z Gór Słonnych, skansenu w Sanoku oraz zapory na Solinie.

4t87ka1s
Ośrodek wypoczynkowy Żaklin

Domki letniskowe "Żaklin" znajdują się w Bieszczadach, w miejscowości Berezka. Z tych całorocznych, murowanych i ogrzewanych domków letniskowych mogą korzystać zarówno turyści indywidualni jak i grupy zorganizowane, wycieczki. Wybierając tą bazę wypadową można zabrać ze sobą zwierzęta. Właściciele udostępniają altanę do grillowania, świetlicę z tv oraz piłkarzykami i mini hokejem zaś dla naszych pociech dwa place zabaw. Sporym udogodnieniem dla wypoczywających jest możliwość żywienia się w zaprzyjaźnionym gospodarstwie, mieszczącym się 30 m od domków.

Młyn Muzeum w Ustrzykach Dolnych
Młyn Muzeum w Ustrzykach Dolnych

Będąc w okolicach Ustrzyk Dolnych warto zajrzeć do Muzeum Młynarstwa i Wsi. Znajdujące się w Młynie Muzeum jest jedynym tego rodzaju w płd Polsce. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-18 można zwiedzać 5 kondygnacji zajmujących 1100 m2, na których znajdują się maszyny i urządzenia do mielenia zbożba i eskponaty związane z wsią i rolnictwem. Muzeum istnieje od lipca 2010 r, a sam Młyn powstał w roku 1925. W pobliżu obiektu muzualnego warto zaglądnąć do Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej w Jasieniu, zabytkowych kościołów w Równi, Hoszowie, Jałowym, Hoszowczyku, Bandrowie i Moczarach.

Anna Fortuna