Strażnicy Puszczy Karpackiej w obronie Pogórza Przemyskiego

30/09/2014
2916 Views

Zielony telefon, geoportal strażniczy, “Przewodnik prawny”, to tylko niektóre środki mające pomóc lokalnej społeczności w skutecznej ochronie Puszczy Karpackiej. Wszystko to zostało stworzone w ramach projektu Strażnicy Puszczy Karpackiej.

Strażnicy Puszczy Karpackiej, to projekt, który przez ostatni rok był realizowany przez Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego działającą od 6 lat. Miał on na celu zwrócenie uwagi i zaangażowanie lokalnego społeczństwa w ochronę terenów Puszczy Karpackiej – Beskidu Niskiego, Bieszczad, Pogórza Przemyskiego. W tych rejonach w ostatnich latach zaobserwowano wzrost inwestycji, które niejednokrotnie ingerują w przyrodę i negatywnie wpływają na atrakcyjność turystyczną Karpat. O takich przypadkach Fundacja otrzymuje zgłoszenia od lokalnych przyrodników, fotografików, turystów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Jednak nie wszyscy dostrzegający problem wiedzą jak mogą zareagować, pomóc, a przecież tylko podjęte na czas odpowiednie kroki moga ochronić Puszczę Karpacką przed nieprawidłowymi inwestycjami.

Jako narzędzie pomocne dla mieszkańców chcących reagować lokalnie uruchomiono portal www.straznicypuszczy.pl, dzięki któremu można zlokalizować dowolny fragment Puszczy Karpackiej i zobaczyć jakie działania są na nim planowane, można również sprawdzić numery działek czy nie są one położone bezpośrednio na terenie rezerwatu. Powstał również “Przewodnik prawny” pokazujący jak można działać od strony prawnej, jak tworzyć pisma urzędowe. Pomocny może być również Zielony Telefon 609 008 039, w ramach którego można zgłaszać wszelkie zaobserwowane naruszenia. W ramach projektu organizowane były szkolenia stacjonarne i terenowe propagujące aktywność mieszkańców w sferze przyrody.

Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego, to fundacja działająca na rzecz przyrody z ludźmi i dla nich. Zorganizowała ona szkolenia agroturystyczne dla mieszkańców m.in.: Birczy i Fredropola, promowała Pogórze Przemyskie w Warszawie podczas “Dnia Ziemi” oraz w Rzeszowie na Międzynarodowych Targach Turystycznych. Stworzono również portal poświęcony Pogórzu Przemyskiemu www.exploreprzemyskie.com. W ramach Partnerstwa Naturowego fundacja zrzesza i promuje pszczelarzy, agroturystyków, rolnictwo ekologiczne oraz zielarstwo, łącznie obejmuje 4 miasta i 16 gmin.

Pomimo iż wdrożenie projektu Strażnicy Puszczy Karpackiej zakończyło się wciąż będzie on działał. W ciągu ostatniego roku interweniowano w sprawie potoku Kamionka ( został prawie w całości zabudowany), w przebudowie drogi Arłamów-Makowa ( zasypywanie potoku Turnica, naruszanie zakazu wzg gatunków chronionych), w terenie Rzeki Mleczki ( nielegalne składowanie odpadów ), budowy dróg leśnych.

Projekt jest współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi państwami członkowskimi UE.

fot. wikimedia commons

Inne wiadomości

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
564 views
Wiadomości
564 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
568 views
Wiadomości
568 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.
Wiadomości
1362 views
Wiadomości
1362 views

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.

adm - 15/02/2019

W Przemyślu odbędzie się casting na statystów do filmu „Ziuk. Młody Piłsudski’’, który jest realizowany przez telewizję publiczną. Producenci poszukują…