Strażnicy Puszczy Karpackiej w obronie Pogórza Przemyskiego

30 września 2014

Zielony telefon, geoportal strażniczy, „Przewodnik prawny”, to tylko niektóre środki mające pomóc lokalnej społeczności w skutecznej ochronie Puszczy Karpackiej. Wszystko to zostało stworzone w ramach projektu Strażnicy Puszczy Karpackiej.

Strażnicy Puszczy Karpackiej, to projekt, który przez ostatni rok był realizowany przez Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego działającą od 6 lat. Miał on na celu zwrócenie uwagi i zaangażowanie lokalnego społeczństwa w ochronę terenów Puszczy Karpackiej – Beskidu Niskiego, Bieszczad, Pogórza Przemyskiego. W tych rejonach w ostatnich latach zaobserwowano wzrost inwestycji, które niejednokrotnie ingerują w przyrodę i negatywnie wpływają na atrakcyjność turystyczną Karpat. O takich przypadkach Fundacja otrzymuje zgłoszenia od lokalnych przyrodników, fotografików, turystów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Jednak nie wszyscy dostrzegający problem wiedzą jak mogą zareagować, pomóc, a przecież tylko podjęte na czas odpowiednie kroki moga ochronić Puszczę Karpacką przed nieprawidłowymi inwestycjami.

Jako narzędzie pomocne dla mieszkańców chcących reagować lokalnie uruchomiono portal www.straznicypuszczy.pl, dzięki któremu można zlokalizować dowolny fragment Puszczy Karpackiej i zobaczyć jakie działania są na nim planowane, można również sprawdzić numery działek czy nie są one położone bezpośrednio na terenie rezerwatu. Powstał również „Przewodnik prawny” pokazujący jak można działać od strony prawnej, jak tworzyć pisma urzędowe. Pomocny może być również Zielony Telefon 609 008 039, w ramach którego można zgłaszać wszelkie zaobserwowane naruszenia. W ramach projektu organizowane były szkolenia stacjonarne i terenowe propagujące aktywność mieszkańców w sferze przyrody.

Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego, to fundacja działająca na rzecz przyrody z ludźmi i dla nich. Zorganizowała ona szkolenia agroturystyczne dla mieszkańców m.in.: Birczy i Fredropola, promowała Pogórze Przemyskie w Warszawie podczas „Dnia Ziemi” oraz w Rzeszowie na Międzynarodowych Targach Turystycznych. Stworzono również portal poświęcony Pogórzu Przemyskiemu www.exploreprzemyskie.com. W ramach Partnerstwa Naturowego fundacja zrzesza i promuje pszczelarzy, agroturystyków, rolnictwo ekologiczne oraz zielarstwo, łącznie obejmuje 4 miasta i 16 gmin.

Pomimo iż wdrożenie projektu Strażnicy Puszczy Karpackiej zakończyło się wciąż będzie on działał. W ciągu ostatniego roku interweniowano w sprawie potoku Kamionka ( został prawie w całości zabudowany), w przebudowie drogi Arłamów-Makowa ( zasypywanie potoku Turnica, naruszanie zakazu wzg gatunków chronionych), w terenie Rzeki Mleczki ( nielegalne składowanie odpadów ), budowy dróg leśnych.

Projekt jest współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi państwami członkowskimi UE.

fot. wikimedia commons