Obywatele Turcji, Ukrainiec oraz Syryjczyk nielegalnie przekroczyli granicę do Polski

W miniony weekend, w Bieszczadzkim Oddziale SG zanotowano dwa zdarzenia związane z nielegalnym przekroczeniem granicy. Zatrzymano ośmiu obywateli Turcji, Ukraińca oraz Syryjczyka.

W dniu 28 lipca, partol Straży Granicznej zatrzymał w okolicach przejścia granicznego w Krościenku trzech obywateli Turcji (20, 21, 23l.), którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy. Ponieważ strażnicy graniczni podejrzewali, że zatrzymani to jedynie cześć grupy, podjęto dalsze czynności, również z wykorzystaniem śmigłowca SG. Już po kilku godzinach funkcjonariusze zatrzymali w m. Krościenko renault typu bus na polskich numerach rej., którego kierowcą był 21-letni obywatel Ukrainy (studiujący w Polsce). W pojeździe podróżowało 5 mężczyzn w wieku 20-36 lat, którzy wspólnie z zatrzymanymi wcześniej cudzoziemcami nielegalnie przekroczyli granicę.

Obywatele Turcji, których tożsamość ustalono na podstawie tureckich dowodów osobistych przyznali, że za przerzut do Unii Europejskiej zapłacili od 6 do 10 tys. dolarów. Celem ich wyprawy miała być Francja, Niemcy, Austria oraz Włochy. Wszyscy usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i zostali przekazani na Ukrainę w ramach readmisji.

Organizator procederu - obywatel Ukrainy, który przyznał że zamierzał przewieźć nielegalnych imigrantów w głąb kraju, usłyszał zarzuty pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy wbrew przepisom.

Dzień wcześniej, patrol SG z placówki w Korczowej zatrzymał w jednej z przygranicznych miejscowości w gminie Radymno mężczyznę bez dokumentów tożsamości. W trakcie rozmowy okazało się, że jest to 21-letni obywatel Syrii, który również nielegalnie przekroczył tzw. zieloną granicę. Podróż przez Kazachstan, Rosję, Białoruś oraz Ukrainę rozpoczął 4 miesiące temu. Jego celem były Niemcy, gdzie rzekomo mieszka jego matka oraz młodszy brat. Cudzoziemiec został już przekazany z powrotem na Ukrainę.


Inicjatywa Dzikie Karpaty będzie walczyć o losy Bieszczad i Pogórza Przemyskiego [zdjęcia]

Utworzono Inicjatywę Dzikie Karpaty - ruch obywatelski skupiający różne osoby, którym bliskie są losy Bieszczad i Pogórza Przemyskiego. Od 4 sierpnia 2018 zapraszamy do wspólnych działań i do obozu na tych terenach.

Inicjatywa Dzikie Karpaty to oddolny obywatelski ruch, który chce zachować unikatowy, naturalny charakter tych terenów. Przyroda w Polsce jest w ciągłym niebezpieczeństwie. Zamiast dbać o to, co jeszcze mamy i pielęgnować dzikość, jaka zachowała się w tak niewielu miejscach w Europie - niszczone są ostatnie fragmenty tego, co zostało – uważają inicjatorzy akcji.

Puszcza Karpacka uznawana jest za jeden z 200 najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów świata. To wyjątkowe miejsce zagrożone jest przez prowadzone tam intensywne wyręby i łowiectwo. Niewiele się o tym mówi, Lasy Państwowe lekceważą nieliczne doniesienia, puszczając w obieg znaną propagandę o lasach gospodarczych i swoich zasługach w ochronie przyrody. Lobby myśliwskie króluje na tamtym terenie.

Społeczeństwo poddawane jest nieprawdziwym doniesieniom, ustawicznemu dyskredytowaniu działalności obywateli dbających o przyrodę. Po raz kolejny wyrąb drzew i krótkowzroczna chęć zysku wygrywa w  obszarach, które powinny być objęte ochroną.
Społeczny, obywatelski ruch ma stanąć na straży dzikości Karpat i poprzez działania edukacyjne, spotkania, rozmowy, warsztaty, spacery zwrócić uwagę społeczeństwa na niebezpieczeństwa, jakie zagrażają temu regionowi.

Będziemy tam, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jaki to piękny i cenny przyrodniczo teren oraz na to, że możemy go bardzo łatwo stracić przez złe prowadzenie i intensyfikowanie gospodarki leśnej i łowieckiej. Będziemy tam po to, żeby spotkać się z mieszkańcami, rozmawiać, wysłuchać, pokazać, że nie jesteśmy “przeciwko nim”, co niektórzy sugerują. - informuje Inicjatywa Dzikie Karpaty.

Postulują wyłączenie z cięć najcenniejszych fragmentów lasów Nadleśnictw Stuposiany i Bircza, reliktów Puszczy Karpackiej poprzez objęcie ich ochroną w ramach rezerwatów przyrody, a także zwiększoną ochronę zwierząt tej Puszczy.


Przewoził amunicję myśliwską. Wpadł na granicy

Kierowca autokaru przewoził amunicję myśliwską. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy KAS z Podkarpacia.

W środę, 25 lipca br. na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej kontrolowali wjeżdżający do Polski autokar. Podczas rewizji przestrzeni bagażowej funkcjonariusze wykryli 250 szt. naboi myśliwskich kal. 2,4 mm. Do ich własności przyznał się kierowca autokaru, 44-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie posiadał wymaganych prawem dokumentów, uprawniających do legalnego przewozu amunicji na teren Polski.

Wykryty towar został przekazany funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

To kolejna w ostatnich dniach udaremniona próba przemytu amunicji. W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Medyki współpracując ze Strażą Graniczną udaremnili 42-letniemu obywatelowi Ukrainy nielegalny przywóz do Polski pistoletu marki SCHMEISSER wraz z amunicją.


Funkcjonariusz SG pomógł poszkodowanym w wypadku drogowym

Funkcjonariusz z Placówki SG w Wojtkowej udzielił pomocy czwórce nastolatków, którzy byli w szoku po dachowaniu pojazdu, którym jechali. Z uwagi na stan zdrowia poszkodowanych, na miejsce przybyło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W dniu 23 lipca na drodze wojewódzkiej Kuźmina–Kościenko, przy zakręcie w stronę m. Arłamów samochód osobowy wypadł z drogi i kilkakrotnie dachował. Z pojazdu własnych siłach wyszła czwórka młodych osób: 19-letni kierowca i troje nastolatek (10, 11 i 16 lat).

Wszyscy byli w szoku, dziewczynki wpadły w panikę. Tego dnia zadania służbowe w tej okolicy realizował funkcjonariusz Straży Granicznej mł. chor. Diamandis Rosołowski.

Funkcjonariusz widząc co się stało, udzielił pierwszej pomocy poszkodowanym, wezwał służby ratunkowe i zabezpieczył miejsce zdarzenia. Nastolatkowie nie mieli widocznych obrażeń, ale na miejsce zdarzenia przyleciał śmigłowiec LPR który odtransportował wszystkich poszkodowanych do szpitala. Aktualnie ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Fot. BiOSG


Nieśli pudła wypełnione papierosami z przemytu

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Lubaczowie zatrzymali przy granicy dwóch mężczyzn, którzy mieli przy sobie pudła wypełnione papierosami z przemytu. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego.

W dniu 1 czerwca, funkcjonariusze patrolujący granicę w okolicy m. Huta Kryształowa (gmina Lubaczów) skontrolowali kilkadziesiąt metrów od linii granicy dwóch mężczyzn - obywateli Polski, mających przy sobie duże kartonowe pudła. Mężczyźni w wieku 35 oraz 41 lat, w pudłach owiniętych czarną folią mieli 10 tys. paczek papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy. Zapytani o kontrabandę, nie umieli wytłumaczyć źródła pochodzenia towaru.

W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że papierosy mogą pochodzić z przemytu, trefny towar został zabezpieczony a mężczyźni usłyszeli zarzuty popełniania przestępstwa skarbowego, do czego sie nie przyznali i odmówili składania wyjaśnień.


Integracyjny piknik w Aeroklubie Ziemi Jarosławskiej [Galeria zdjęć]

Studenci PWSW wraz ze studentami z programu Erasmus+ integrowali się podczas pikniku w Aeroklubie Ziemi Jarosławskiej w Laszkach.

Integracyjny piknik w Aeroklubie Ziemi Jarosławskiej odbył się w dniu 21 maja. Był on okazją dla studentów do zapoznania się z zasadami funkcjonowania tego klubu. Działalność Aeoroklubu w Laszkach, podobnie jak innych tego rodzaju klubów opiera się na zasadach wprowadzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Podczas pikniku studenci mieli okazję posłuchać o ciekawym zagadnieniu jakim jest aerodynamika, dzięki której wszelkie statki powietrzne są w stanie utrzymywać się i przemieszczać w powietrzu w sposób kontrolowany.

Podczas spotkania nie zabrakło także relaksu przy grillu z gitarą i śpiewem.

Fot. Tomasz Bielański, Małgorzata Soból

no images were found


Pogranicznicy zatrzymali cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę

Strażnicy graniczni z placówki w Krościenku zatrzymali dwóch Rosjan oraz Kirgiza, którzy nielegalnie przekroczyli tzw. zieloną granicę. Ujawniono również obywatela Ukrainy oraz Bezpaństwowca, którzy zorganizowali nielegalne przekroczenie.

19 kwietnia, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Krościenku zatrzymali w m. Krościenko trzech mężczyzn - dwóch obywateli Rosji (mężczyźni narodowości czeczeńskiej, 43 oraz 56 lat) oraz jednego obywatela Kirgistanu (26 lat). Cudzoziemcy przedostali się nielegalnie z Ukrainy do Polski w miejscu, które wskazał funkcjonariuszom Straży Granicznej pies służbowy.

Dalsze czynności, doprowadziły do zatrzymania również organizatorów przestępczego procederu - Bezpaństwowca (mężczyznę narodowości czeczeńskiej w wieku 30 lat) oraz obywatela Ukrainy (50 lat).

Następnego dnia trzy osoby, które dokonały nielegalnego przekroczenia granicy zostały przekazane w ramach readmisji stronie ukraińskiej. Wobec organizatorów sporządzono wnioski do Prokuratury Rejonowej w Lesku, o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.


Mirosław Karapyta nie przyznaje się do winy. W Przemyślu ruszył proces byłego marszałka województwa

Przed Sądem Rejonowym w Przemyślu rozpoczął się proces Mirosława Karapyty. Były marszałek województwa podkarpackiego oskarżony m.in. o korupcje i gwałt nie przyznaje się do winy.

Akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi Karapycie trafił do sądu wiosną 2015 r. Od tego czasu sprawa krążyła między sądami w Przemyślu i Rzeszowie. Później rozpoczęcie procesu uniemożliwiała niezdolność do stawienia się przed sądem Karapyty, który przeszedł operację.

Prokuratura postawiła Karapycie 16 zarzutów, dotyczących m.in. płatnej protekcji i korupcji, gdy był wojewodą podkarpackim, a później marszałkiem województwa oraz molestowania i gwałtu w latach 1999-2001, gdy pracował w jednym ze starostw powiatowych. Grozi mu 12 lat więzienia.

Oprócz Karapyty prokuratura oskarżyła jeszcze 8 osób. Sprawy sześciu z nich zostały wyłączone do innych postępowań. Jeden z oskarżonych przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze.

Razem z Karapytą w jednym procesie stanęli przed sądem Henryk S. - były burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Robert M. - były zastępca komendanta powiatowego policji w Jarosławiu.

Sąd Rejonowy w Przemyślu zadecydował o utajnieniu procesu, jego jawność mogłaby naruszyć ważny interes prywatny pokrzywdzonych kobiet i samego oskarżonego.
Przed wejściem na salę rozpraw Mirosław Karapyta powiedział, że nie przyznaje się do winy i stawia się w sądzie "z pozytywnym nastawieniem na pozytywne rozstrzygnięcie". Były marszałek województwa zgodził się na publikację wizerunku i nazwiska w mediach.
Obrońca Karapyty, mec. Nina Leśko twierdzi, że zarzuty stawiane jej klientowi są bezpodstawne i będzie dążyła do wykazania jego niewinności.

Sąd w Przemyślu wyznaczył 20 terminów rozpraw, ostatnia odbędzie się 15 czerwca.

Anna Fortuna


III edycja konkursu web.Master Podkarpacki zakończona!

Znamy już zwycięzców konkursu dla młodych programistów z regionu. To Filip Drozd z Miejskiego Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Dębicy oraz Konrad Bochnia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego w Krośnie.

Tegoroczna edycja web.Mastera Podkarpackiego była rekordowa pod względem liczby uczestników. W pierwszym etapie udział wzięło łącznie ponad 500 uczniów ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W finale konkursu, który odbył się 21 marca w Zespole Szkół Energetycznych w Rzeszowie, z zadaniami praktycznymi z zakresu programowania zmierzyło się 30 najlepszych: 15 gimnazjalistów i 15 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Cieszymy się, że zainteresowanie web.Masterem Podkarpackim wzrasta z roku na rok i że po raz kolejny zebraliśmy uczniów z całego województwa, którzy pasjonują się programowaniem – mówi Tomasz Kras, nauczyciel informatyki z Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie – Obecnie zapotrzebowanie na programistów stron internetowych i aplikacji jest ogromne, dlatego osoby kształcące się w tym zakresie nie będą miały problemów na rynku pracy.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy przeprowadzony został za pośrednictwem platformy e-learningowej, którą udostępniła firma Ideo Sp. z o. o. – partner technologiczny wydarzenia. Podczas finału zadaniem uczniów było natomiast rozwiązanie ćwiczeń praktycznych. Najlepsi uczestnicy, oprócz nagród, mają możliwość odbycia praktyki lub stażu w Ideo Sp. z o.o.

Różnice punktowe pomiędzy uczestnikami były niewielkie, co pokazuje, że wszyscy finaliści podeszli do konkursu z zaangażowaniem i wykazali się wiedzą oraz umiejętnościami programistycznymi wykraczającymi poza program nauczania szkolnego.
Drugi etap był dla mnie prostszy niż pierwszy, jedynie dwa zadania sprawiły mi problemy – mówi Filip Drozd, zwycięzca w kategorii szkół gimnazjalnych – Bardzo się cieszę, że miałem możliwość uczestnictwa w web.Masterze Podkarpackim, ponieważ planuję związać swoją przyszłość zawodową z programowaniem i była to dla mnie dobra okazja do sprawdzenia się. Zamierzam wystartować w kolejnych edycjach konkursu.

Organizatorami konkursu są Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie, a partnerem technologicznym jest Ideo Sp. z o.o. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.


Podsumowanie pierwszego roku działania KAS na Podkarpaciu [Galeria zdjęć]

W marcu mija pierwszy rok od utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. KAS połączyła najlepsze doświadczenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.

Od 1 marca 2017r. nową skonsolidowaną strukturę Krajowej Administracji Skarbowej w woj. podkarpackim tworzą: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, 23 urzędy skarbowe, Podkarpacki Urząd Celno -Skarbowy w Przemyślu z trzema delegaturami UCS: w Przemyślu, Rzeszowie i Krośnie oraz 13 podległymi oddziałami celnymi.

Utworzenie KAS było odpowiedzią na oczekiwania podatników oraz na zmieniające się otoczenie gospodarcze. Nowoczesna administracja skarbowa miała zapewnić skuteczny pobór należności podatkowych i celnych oraz zwalczać i zapobiegać przestępczości ekonomicznej. Analiza pierwszego roku funkcjonowania KAS w woj. podkarpackim pokazuje, że te cele są realizowane.

Pierwszy rok działania KAS w woj. podkarpackim to wpływy budżetowe w wysokości  wyższej o ponad 617 mln złotych w porównaniu do 2016 r.
W 2017r. wykonanie dochodów scentralizowanych i niescentralizowanych razem wyniosło ponad 7,4 mld złotych.

Wyższe wpływy do budżetu to efekt zdecydowanych działań zmierzających do efektywnego poboru należności podatkowych i poprawy ściągalności podatków oraz ograniczania szarej strefy, która w znaczny sposób uszczupla wpływy budżetowe.

W 2017 r. pracownicy podkarpackich Urzędów Skarbowych obsłużyli:
•       ponad 2,8 mln formularzy PIT
•       ponad 40 tys. formularzy CIT
•       prawie 800 tys. deklaracji VAT
•       ponad 50 tys. deklaracji akcyzowych
•       ponad 166 tys. formularzy SD, PCC

i przeprowadzili:

 • ponad 93 tys. czynności sprawdzających przy czym najwięcej dotyczyło podatku dochodowego (PIT) – ponad 43% i podatku od towarów i usług (VAT)- ponad 25%.
 • ponad 1,6 tys. kontroli podatkowych, przy czym największe uszczuplenie stwierdzono w podatku od towarów i usług (84,72 %).

W wyniku kontroli podatkowych w 2017 r. przeprowadzonych przez Urzędy Skarbowe w woj. podkarpackim, stwierdzona kwota uszczupleń wyniosła 129,5  mln złotych.

Natomiast w wyniku przeprowadzenia czynności sprawdzających wobec przedsiębiorców, innych podatników i płatników podatku dochodowego od osób fizycznych, kwota uszczupleń wyniosła ponad 62 mln złotych.

Z kolei w ramach postępowań kontrolnych prowadzonych przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu, dokonano ustaleń w zakresie zidentyfikowanych nieprawidłowości w stosowaniu przepisów prawa na kwotę ponad 715 mln zł.

Łączna kwota wpływów uzyskanych w wyniku przeprowadzonych kontroli podatkowych, postępowań kontrolnych i kontroli celno- skarbowych w naszym województwie przekroczyła 92,5 mln złotych.

W woj. podkarpackim istotnym zadaniem KAS jest także ochrona i obsługa zewnętrznej granicy UE. Zadania te realizuje Służba Celno-Skarbowa, wchodząca w  skład Krajowej Administracji Skarbowej.

W obsłudze podróżnych w systemie TAX FREE zarejestrowano ponad 1,5 mln dokumentów o łącznej wartości ponad 2 mld 357 mln zł.

Obsługując przedsiębiorców działających w międzynarodowym obrocie towarowym, w 2017 roku Krajowa Administracja Skarbowa na Podkarpaciu zarejestrowała w ruchu towarowym  ponad 96 tys. zgłoszeń w procedurach przywozowych i ponad 208 tys. zgłoszeń w procedurze wywozu. Na przestrzeni ubiegłego roku funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu obsłużyli także ponad 209 tys. zgłoszeń tranzytowych.

W 2017 r.  funkcjonariusze  Służby Celno-Skarbowej w woj. podkarpackim zintensyfikowali działania kontrole, podnosząc poziomy kontroli o ponad 50 % w ruchu towarowym i prawie 20 % w ruchu osobowym.

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w 2017 r. :

 • udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu m.in ponad 32  mln szt. papierosów o wartości blisko 21 mln zł., 8,4 tony tytoniu, ponad 12 tys. litrów alkoholu, blisko 90 tys. szt. leków niewiadomego pochodzenia,1450 szt. okazów objętych ochroną CITES, 239 szt. zabytków; 671,30 kg odpadów; 986 litrów i 643 kg pestycydów (55% zatrzymań w Polsce)
 • wszczęli 13260 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwo skarbowe i wykroczenie skarbowe i wystawili 10 736 mandatów karnych o wartości 4,4 mln. złotych
 • walcząc z nielegalnym hazardem zabezpieczyli 576 nielegalnych automatów do gier hazardowych, wszczynając 245 postępowań karnych skarbowcy i 435 postępowań administracyjnych, w których nałożone kary wyniosły ponad 5,7 mln złotych
 • podczas działań na drogach woj. podkarpackiego przeprowadzili ponad 15 tys. kontroli w ramach monitorowania drogowego przewozu towarów
 • Laboratorium Celno- Skarbowe w Przemyślu  przebadało 2103 próbek i wykonało ponad 14 tys. analiz,  wielokrotnie przyczyniając się do udaremnienia wprowadzenia do obrotu substancji psychoaktywnych i niebezpiecznych. Podczas badań stwierdzono 1787 nieprawidłowości, co stanowi 85 % wszystkich przebadanych próbek.

Chroniąc społeczeństwo i rynek przed zagrożeniami, funkcjonariusze KAS na Podkarpaciu prowadzili także intensywne działania kontrolne w związku z ryzykiem wprowadzenia chorób na teren UE (w tym wirusa ASF), nakładając na podróżnych łamiących zakaz wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego 1845 mandatów w łącznej kwocie ponad 725 tys. złotych (83 % w skali całego kraju).

Przykłady działań pracowników i funkcjonariuszy KAS w woj. podkarpackim w walce z oszustwami podatkowymi 2017 r.:

 • rozbita grupa przestępcza, działająca w obszarze obrotu art. spożywczymi, bateriami i nożykami do maszynek do golenia - podkarpacka KAS udaremniła próbę uzyskania bezpodstawnego zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 260  mln zł.
 • wykrycie przestępczego procederu w zakresie  handlu luksusowymi samochodami (zaniżanie podstawy opodatkowania). Funkcjonariusze podkarpackiej KAS zabezpieczyli blisko 2 miliony złotych w gotówce oraz luksusowe pojazdy.
 • wykryta karuzela VAT na kwotę 67 mln  złotych  w branży paliwowej.
 • wykryta karuzela VAT na kwotę ponad 60 mln złotych w obrocie olejem napędowym i benzyną.

Pracownicy i funkcjonariusze KAS prowadzili także liczne spotkania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży w woj. podkarpackim oraz angażowali się w projekty edukacyjne organizowane przez placówki oświatowe w regionie.

no images were found