Ruszają prace nad parkiem kulturowym na starówce

Prezydent Wojciech Bakun podpisał rozporządzenie powołujące zespół do prac nad utworzeniem parku kulturowego w Przemyślu.

Park kulturowy to szczególna forma prawna ochrony zabytków. Ustawa o ochronie zabytków może obejmować całe obszary urbanistyczne i stąd pomysł, by utworzyć park na terenie przemyskiej starówki. Co najważniejsze, oprócz ograniczeń w zabudowie, przepisy o parku kulturowym umożliwiają walkę ze szpetnymi reklamami i szyldami.

Dzisiaj w tej kwestii w Przemyślu jest wolnoamerykanka. Nagminnie, bez żadnych ustaleń z właściwymi służbami, wieszane są szyldy, do tego bardzo często agencje reklamowe przygotowują reklamy urągające kanonom estetycznym. Dla wielu kawałek blachy z nalepioną kolorową folią to szczyt dobrego gustu i marketingu wizualnego.

To ma się zmienić. W skład zespołu do prac nad parkiem powołano nie tylko radnych, ale i specjalistów. Wśród nich jest Beata Kot, aktualny wojewódzki konserwator zabytków, Grażyna Stojak, która także była wojewódzkim konserwatorem, teraz wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Julia Olech-Nowak, specjalistka od ochrony zabytków i malarka. Dzięki temu jest nadzieja, że prace nad parkiem będą toczyć się na odpowiednim poziomie merytorycznym.

Polskim pionierem walki ze szpecąca reklamą był Kraków. W pracach i konsultacjach nad ideą parku uczestniczyli mieszkańcy i stowarzyszenia miejskie. W 2010 roku, po paru latach przygotowań,  powstał tam park kulturowy Stare Miasto. Ograniczono samowolę w umieszczaniu reklam i szyldów, poprawiono estetykę ogródków kawiarnianych. Eksperyment okazał się sukcesem - aktualnie władze Krakowa pracują nad kolejnymi parkami - dla Nowej Huty i Kazimierza.

Są jednak głosy przedsiębiorców, którzy obawiają się obostrzeń w wywieszaniu szyldów i reklamowaniu swoich przedsiębiorstw. Niepokoją ich też pomysły zakazu wjazdu dla aut. Pan Jan ma sklep na starówce. Wydał na reklamę kilka lat temu dwa tysiące złotych. Teraz obawia się, że gdy park powstanie, będzie musiał znowu sięgnąć do kieszeni. Podobnych do niego są dziesiątki.

Jednak nawet przedsiębiorcy przyznają, że reklamy w mieście pozostawiają wiele do życzenia. Według nich potrzebny jest okres przejściowy i program wsparcia przy wymianie reklam. Możliwych rozwiązań jest kilka - m.in. bezpłatne wsparcie przez urząd miasta. Miasto może bezpłatnie projektować szyldy o wysokim poziomie estetycznym. Do prac mogą zostać zaangażowani także studenci projektowania graficznego z PWSW. Takie pomysły pojawiały się w ostatniej kampanii do samorządu w środowiskach KUKIZ’15 i Koalicji Obywatelskiej, które tworzą rządzącą koalicję.

 


PO pączku

Dzisiaj o godzinie 15:00 na przemyskim Rynku będzie można zjeść gratisowego pączka.

Sympatyczny gest wykona przemyska Platforma Obywatelska, która od wielu lat w Tłusty Czwartek częstuje mieszkańców Przemyśla słodkimi wypiekami. I mimo tego, że pączki są dość kalorycznym daniem, dzisiejsza słoneczna aura będzie sprzyjać spaleniu kalorii podczas wiosennego spaceru.

Na zdjęciu radny PO Tomasz Schabowski podczas ubiegłorocznego poczęstunku.


Robert Choma został prezesem PGE Obrót

Robert Choma znalazł nową pracę w energetyce.

W czwartek 21 stycznia 2019 roku na stronie internetowej spółki PGE Obrót S.A. opublikowano komunikat o zmianach w zarządzie tej ważnej firmy branży energetycznej. Rada Nadzorcza zdecydowała, że od poniedziałku 28 stycznia 2019 prezesem spółki będzie Robert Choma, prezydent Przemyśla w latach 2002-2018. W wyborach samorządowych jesienią 2018 roku nie kandydował na kolejną kadencję, popierając kandydata PiS Janusza Hamryszczaka.

PGE Obrót zajmuje się obrotem energią elektryczną, obsługując pięć milionów klientów. Główna siedziba spółki znajduje się w Rzeszowie, kapitał zakładowy wynosi ponad 492 milionów złotych.


To był jazz! Świetny koncert Michała Urbaniaka w Przemyślu

Minęło ponad 40 lat od wydania w Nowym Jorku przez Columbia Records albumu „Atma” Michała Urbaniaka. Albumu, od którego rozpoczęła się wielka światowa kariera polskiego muzyka.

Zaskakujące i wciągające połączenia polskiego folkloru (tytuł Atma nawiązuje do zakopiańskiej willi Szymanowskiego), elektronicznych dźwięków, latynoskich rytmów oddawały barwny koloryt Nowego Jorku, wiecznie żywego tygla kulturowego, który stał się inspiracją dla tworzącego duetu Michała Urbaniaka i Urszuli Dudziak. Od tego czasu M. Urbaniak stał się już światowym mistrzem i współtwórcą muzyki fusion. Wprowadził do jazzu m.in. elementy rocka, hip-hopu, muzyki elektronicznej. Do dziś nagrywa z największymi, odkrywa nowe talenty i koncertuje.
W 2013 roku album „Atma” ukazał się na CD i w wydaniu cyfrowym i przypomniał szerszej publiczności o swoim istnieniu.

3 grudnia 2018 roku Michał Urbaniak, wirtuoz skrzypiec i saksofonu, z zespołem w składzie: Michał Wróblewski (znany choćby z projektu Michał Wróblewski Trio) na instrumentach klawiszowych, Otto Williams - żywiołowy gitarzysta basowy, Michael „Patches” Steward – światowej sławy trębacz oraz Frank Parker - ceniony perkusista, zagrał na scenie Zamku Kazimierzowskiego. Koncert przypomniał  ten prawie  legendarny album w nowych aranżacjach. Salwy oklasków nagradzały świetne, charyzmatyczne solówki każdego z muzyków. Finezyjnie łączyli oni style i gatunki, pokazując, że jazz, czyli hałas (jak przekornie wyjaśnił M. Urbaniak) nie jest zamkniętą twórczością dla wąskiego grona melomanów. Jest ciągle żywy, dynamiczny i wciągający. Dwugodzinny koncert z pewnością zapisze się jako jedno z najlepszych wydarzeń muzycznych w ostatnich latach w naszym mieście.

 


Ks. arcybiskup Adam Szal i wicemarszałek Piotr Pilch z wizytą w Watykanie

We wtorek 27 października 2018 roku w Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Watykanie została uroczyście otwarta wystawa pt. "Rodzina Ulmów – Honorując Sprawiedliwych", której współorganizatorami są Archidiecezja Przemyska oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR.

Celem wystawy jest pokazanie bohaterstwa polskich rodzin, które podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z narażeniem własnego życia, pomagały bliźnim bez względu na pochodzenie czy narodowość.

Do tego wydarzenia nawiązał Papież Franciszek, który następnego dnia podczas audiencji generalnej, powiedział:
"Pozdrawiam pielgrzymów z Polski, a szczególnie organizatorów  wystawy otwartej w Uniwersytecie Urbanianum, poświęconej polskiej rodzinie rozstrzelanej przez niemieckich nazistów za ukrywanie Żydów. W kontekście rozważań o dekalogu, niech ta rodzina Sług Bożych oczekujących na beatyfikacje, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności".

Po zakończeniu audiencji miało miejsce krótkie spotkanie Papieża Franciszka z delegacją Podkarpacia w składzie: ks. arcybiskup Adam Szal - metropolita przemyski, Piotr Pilch - wicemarszałek województwa podkarpackiego, ks. dr Witold Burda - postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz Bogdan Romaniuk - radny wojewódzki. Bardzo miłym akcentem było przekazanie w darze Ojcu Świętemu obrazu przedstawiającego Stasię, najstarszą córkę Wiktorii i Józefa Ulmów, autorstwa Eliasza Dyro.

(Fot. UMWP - T. Leyko)

no images were found


Potrzebna pomoc dla mieszkanki Przemyśla, której spłonął dom

W czwartkowy wieczór, przy ul. Łętowskiej w Przemyślu doszło do pożaru drewnianego domu. W tym tragicznym zdarzeniu zginął mężczyzna, jego żonę uratowała sąsiadka, która wyprowadziła kobietę z budynku.

Poszkodowana to 73 -letnia pani Łucja, która z oparzeniami twarzy i ręki przebywa w szpitalu. Kobieta straciła wszystko dlatego też potrzebna jest nasza pomoc. Jej wnuczka p.Agnieszka organizuje dla niej zbiórkę pieniędzy za pośrednictwem portalu pomagam.pl

Osoby chcące pomóc rzeczowo proszone są o kontakt z p. Agnieszką tel. 790546420. Rodzina starszej niepełnosprawnej pani bardzo dziękuje za otrzymaną już pomoc, w tym dużą (wystarczającą ) ilość przekazanych ubrań. Wciąż potrzebna jest pościel, przedmioty codziennego użytku (sprzęt AGD, telefon komórkowy dla osób starszych), a także fotel i stolik oraz pieluchomajtki dla dorosłych (rozmiar L).

Fot. mł. bryg. Grzegorz Latusek/KM PSP w Przemyślu


Nowi radni. Kim są?

Jutro odbędzie się pierwsza sesja VIII kadencji Rady Miejskiej w Przemyślu. Podczas obrad nowy prezydent oraz radni złożą ślubowanie. Sprawdziliśmy kim są ci, którzy w radzie zasiądą po raz pierwszy.

Rozkład mandatów w VIII kadencji Rady Miejskiej w Przemyślu wygląda następująco: Koalicja Obywatelska – 6, Kukiz`15 – 6, Prawo i Sprawiedliwość – 4, Sojusz Lewicy Demokratycznej – 3, Regia Civitas – 4. Wśród radnych są osoby, która będą pełnić tę funkcję po raz pierwszy. Sprawdziliśmy kim są.

W klubie Koalicji Obywatelskiej nową twarzą jest 35 -letni Paweł Zastrowski. Żonaty, ojciec dwójki dzieci. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, posiada wykształcenie wyższe - magister Informatyki i Ekonometrii na wydziale Administracyjno - Informatycznym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Do 2016 r. pracował jako doradca finansowy, obecnie jest właścicielem gospodarstwa rolno-hodowlanego i dyrektorem biura poselskiego Posła na Sejm RP Radosława Lubczyka. Interesuje się głównie polityką, filmem i łowiectwem.

Kukiz`15 po raz pierwszy będzie miał swoich przedstawicieli w RM. Są to Marcin Kowalski, Tomasz Leszczyński, Monika Różycka, Monika Jaworska-Żurawska, Mirosław Majkowski oraz Andrzej Zapałowski.

Marcin Kowalski ma 36 lat, żonaty, ojciec 9 -letniego syna Karola i rocznej córki Kai. Posiada wykształcenie średnie. Prowadzi własną działalność gospodarczą, jest członkiem rady nadzorczej PSM oraz przewodniczącym zarządu osiedla Kmiecie. Interesuje się sportem i turystyką.

 

Tomasz Leszczyński, 33 lata, od trzech lat żonaty. Posiada wykształcenie średnie - technik elektronik, technik informatyk. W latach 2006-2011 pracował jako sprzedawca w salonie AGD-RTV, później jako jako sprzedawca i magazynier w hurtowni obuwia, salonie Media Expert, a także jako dyrektor biura poselskiego Wojciecha Bakuna w Przemyślu. Obecnie pracuje dla Kancelarii Sejmu (na czas likwidacji biura poselskiego).Jego zainteresowania to ekonomia, gospodarka, polityka, szeroko pojęta elektronika użytkowa, muzyka rockowa, modelarstwo, książki s-f, gry komputerowe, bilard i piłka nożna.

 


Monika Różycka jest 30 -letnią mężatką i mamą dwójki dzieci. Posiada wykształcenie wyższe, ukończyła studia na kierunku filologia polska ze specjalnością dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz podyplomowe studia pedagogiczne. Dodatkowo kształciła się w szkołach policealnych, zdając egzaminy państwowe na technika bezpieczeństwa i higieny pracy, a także technika eksploatacji portów i terminali. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w sektorze handlowym. Pracowała na stanowiskach kierowniczych w sieciach handlowych m.in sektora odzieżowego, ale także w branży zajmującej się sprzedażą sprzętu multimedialnego, RTV i AGD. Ponadto doskonaliła swoje doświadczenie zawodowe w pionie oświaty jako konsultant edukacyjny wiodącego w Polsce wydawnictwa szkolno-pedagogicznego. Interesuje się: dobrą książką o tematyce historycznej, politycznej i kryminalnej. W wolnym czasie uprawia bieganie.

 

Monika Jaworska-Żurawska 35 -letnia mężatka i matka. Posiada wykształcenie wyższe administracyjne. W latach 2006-2010 przedsiębiorca w sektorze usług kosmetycznych i małej gastronomii, od 2013 r. pracuje w Biurze Turystyki Albatros jako koordynator d/s przewozów krajowych i call center oraz specjalista d/s reklamy. Zainteresowania: praca z dziećmi i młodzieżą, dobra książka, podróże.

 

Mirosław Majkowski - 40 lat, rozwiedziony, aktualnie w szczęśliwym związku. Wykształcenie wyższe. Od 8 lat pracuje w administracji, obecnie jako kierownik działu administracji. Wcześniej prowadził własną działalność gospodarczą. Prezes oraz działacz Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." Zainteresowania: historia, jazda konna, turystyka górska, strzelectwo.

 

Andrzej Zapałowski – 52 lata, żonaty. Historyk (dr. hab.), specjalista z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Poseł na Sejm RP III kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 im. Orląt Lwowskich w Przemyślu, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Nauki w Przemyślu, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego ds. projektów unijnych, obecnie adiunkt na Uniwersytecie Rzeszowskim. Publicysta i ekspert znany m.in. z Telewizji Trwam, Radia Maryja i portalu Kresy.pl

 

Pośród radnych klubu PiS nową twarzą jest 35-letni Wojciech Rzeszutko. Ukończył studia na kierunku rachunkowość i finanse przedsiębiorstw oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania w jednostkach publicznych i samorządowych. Kontynuuje naukę na studiach II stopnia w dziedzinie ochrony środowiska. Obecnie jest asystentem Posła do Parlamentu Europejskiego Stanisława Ożoga. Wcześniej wykonywał obowiązki asystenta Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oraz asystenta Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Sprawuje funkcję Sekretarza Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości Okręgu 22 - Krosno. Jego zainteresowania to turystyka w tym wędrówki górskie, sport, informatyka.

 

Po długiej przerwie ponownie radnym został Andrzej Berestecki, który zasiadał w I kadencji RM. Ma 55 lat, był dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu, obecnie jest prezesem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oddział w Przemyślu.

 

Wśród radnych klubu SLD po raz pierwszy zasiądzie w radzie miasta bezpartyjna Bogumiła Nowak, która ma 57 lat. Ukończyła II LO w Przemyślu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie. Obecnie pracuje jako nauczyciel w SP nr 14 w Przemyślu.

 

Dariusz Lasek to nowy radny Regii Civitas, ma 45 lat, żonaty, ojciec czwórki dzieci. Ukończył studia o kierunku pedagogika, spec. opiekuńczo wychowawcza na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podyplomowe na Uniwersytecie Rzeszowskim o kierunku Wychowanie Fizyczne oraz Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Przemyskiej uzyskując tytuł doradcy rodzinnego. Pracuje jako pedagog szkolny oraz nauczyciel wychowania fizycznego w SP w Kalnikowie, kierownik Świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci "Przystań" w Przemyślu. Pomysłodawca i twórca innowacyjnego na Podkarpaciu programu z zakresu profilaktyki rówieśniczej "Chcę Ci dać, to co najlepsze". Jego zainteresowania to sport.


Młoda przemyślanka zmaga się z chorobą. Potrzebne jest nasze wsparcie

Aleksandra Sawicz ma 23 lata. 20 czerwca usłyszała w szpitalu diagnozę stwardnienia rozsianego. Kolejny rzut choroby pojawił się u niej miesiąc później i wiązała się z nim ponowna nieprzyjemna terapia sterydami.

Przemyślanka studiuje meblarstwo na Wydziale Technologii Drewna na SGGW w Warszawie. Największą pasją Aleksandry jest fotografia. Jej prace można było podziwiać podczas wystawy w 2014 r. na Zamku Kazimierzowskim.

- Obawiałam się, że choroba odbierze mi w przyszłości możliwość założenia rodziny, zainteresowania i rozwój zawodowy, a nawet zdolność do wykonywania podstawowych czynności w dniu codziennym. Bardzo szybko jednak dowiedziałam się, że to stereotyp, który niekoniecznie musi się odnieść do mnie, jednak nie jest pocieszającym fakt, iż mimo postępu w leczeniu SM dalej nie ma na niego leku. - pisze na stronie Fundacji Avalon Aleksandra Sawicz.

Obecnie młoda przemyślanka jest w stanie normalnie funkcjonować, ale bardzo ważne jest dla niej móc korzystać z różnego rodzaju rehabilitacji, które sprawią że będzie tę sprawność podtrzymywać jak najdłużej i ominie ją konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim. Obecnie jej prawa ręka straciła część sprawności po przebytych rzutach. Według specjalistów to właśnie ruch i ćwiczenia są kluczowe w podtrzymywaniu sprawności i władności kończyn.

W przyszłości Aleksandra chciałaby poddać się kosztownemu zabiegowi przeszczepu komórek macierzystych, który daje szansę na odzyskanie pełnej lub częściowej sprawności.

- Pieniądze na rehabilitację i wyżej wspomnianą formę terapii, a także dobrej jakości suplementy czy wizyty lekarskie niestety przekraczają mój budżet i zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie finansowe, choć nie przychodzi mi to łatwo, bo nigdy nie sądziłam, że znajdę się w takiej sytuacji. - dodaje Aleksandra.

Więcej informacji o Aleksandrze i o tym czym się zajmuje znajdziemy na jej blogu www.olasawicz.pl.

Przekazując 1% podatku lub darowiznę Fundacji Avalon z dopiskiem Sawicz, 9969 pomogą Państwo Aleksandrze w codziennym funkcjonowaniu i w walce o sprawność.
www.fundacjaavalon.pl


Performance "Materiał Dowodowy" nawiązujący do greckokatolickiej procesji z 2016 r. [zdjęcia i filmik]

W czwartkowe popołudnie, przy przystanku na ul. Słowackiego w Przemyślu odbyła się akcja performance "Materiał Dowodowy" nawiązująca do greckokatolickiej procesji z 2016 r. i zamieszek do jakich wówczas doszło.

"Materiał Dowodowy" to męska, tradycyjna ukraińska koszula, która została rozdarta na jednym z uczestników greckokatolickiej procesji w 2016 r. Od roku przed Sądem Rejonowym w Przemyślu toczy się proces. Na ławie oskarżonych zasiada 19 mężczyzn. 

- Rozerwany materiał koszuli zaświadcza o stanie społecznym, w którym błędnie odczytana symbolika koszuli wznieca nieproporcjonalny gniew. Rozerwana koszula jest rozerwanym dialogiem. Publiczne odarcie, w obecności kamer i gapiów to bezwstydne obnażenie wypieranych podziałów. - tłumaczy akcję jej organizatorka Anna Dąbrowska, animatorka społeczna, aktywistka na rzecz praw człowieka, która od jesieni 2016 roku pracuje w Przemyślu z polskimi i ukraińskimi mieszkańcami. 

https://youtu.be/CbGGzNpyMFQ

Publiczne zszywanie materiału koszuli miało być tylko z pozoru jest niemym aktem, to próba otwartego zadania pytań o ten i inne materiały dowodowe — zdewastowane cmentarze, ataki na tle narodowościowym, mowę nienawiści. Jak tłumaczy A. Dąbrowska wszystkie one wspólnie tworzą okrutną diagnozę współczesnej Polski i stanu polsko-ukraińskiego nie-dialogu, w którym powracające narracje historyczne niweczą wszelkie możliwe próby porozumienia. 

- Nieprzypadkowo został też wybrany czas. 100-lecie niepodległości Polski wydaje się dobrym momentem, aby zapytać o wartości, na jakich budujemy wspólnotę. I wobec sąsiadów z mniejszości i wobec sąsiadów zza nadbużańskiej miedzy. - dodaje A. Dąbrowska.

W kolejnych dniach performance będzie miał miejsce na cmentarzu w Mołodyczu, przy zdewastowanym ukraińskim pomniku, na cmentarzu w Werchracie przy zdewastowanym ukraińskim pomniku, oraz pod Urzędem Wojewódzkim w Lublinie.

no images were found


Nieoficjalne wyniki - Wojciech Bakun nowym prezydentem Przemyśla [galeria zdjęć i filmik]

Według nieoficjalnych danych przemyślanie wybrali na prezydenta miasta Wojciecha Bakuna z Kukiz`15.

W pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta Przemyśla, kandydat Kukiz`15 Wojciech Bakun pokonał kandydata PiS Janusza Hamryszczaka stosunkiem głosów 9 996 – 6 363. W drugiej turze, która miała miejsce w minioną niedzielę przewaga W.Bakuna okazała się jeszcze większa. Z nieoficjalnych danych pochodzących z większości komisji obwodowych w mieście wynika, że prezydentem Przemyśla został kandydat Kukiz`15 zdobywając około 17 tys. głosów, jego przeciwnik uzyskał wynik około 5,5 tys. (brak danych z pięciu mniejszych komisji).

https://youtu.be/1y1ByPvKjwA

W sztabie Kukiz`15 kilkadziesiąt osób świętowało nieoficjalne zwycięstwo. Radosnej atmosfery nie zastaliśmy w sztabie PiS, gdzie już po godz. 22 pozostało niewiele osób, w tym zabrakło J.Hamryszczaka.

no images were found