Obywatele Turcji, Ukrainiec oraz Syryjczyk nielegalnie przekroczyli granicę do Polski

2 sierpnia 2018

W miniony weekend, w Bieszczadzkim Oddziale SG zanotowano dwa zdarzenia związane z nielegalnym przekroczeniem granicy. Zatrzymano ośmiu obywateli Turcji, Ukraińca oraz Syryjczyka.

W dniu 28 lipca, partol Straży Granicznej zatrzymał w okolicach przejścia granicznego w Krościenku trzech obywateli Turcji (20, 21, 23l.), którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy. Ponieważ strażnicy graniczni podejrzewali, że zatrzymani to jedynie cześć grupy, podjęto dalsze czynności, również z wykorzystaniem śmigłowca SG. Już po kilku godzinach funkcjonariusze zatrzymali w m. Krościenko renault typu bus na polskich numerach rej., którego kierowcą był 21-letni obywatel Ukrainy (studiujący w Polsce). W pojeździe podróżowało 5 mężczyzn w wieku 20-36 lat, którzy wspólnie z zatrzymanymi wcześniej cudzoziemcami nielegalnie przekroczyli granicę.

Obywatele Turcji, których tożsamość ustalono na podstawie tureckich dowodów osobistych przyznali, że za przerzut do Unii Europejskiej zapłacili od 6 do 10 tys. dolarów. Celem ich wyprawy miała być Francja, Niemcy, Austria oraz Włochy. Wszyscy usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i zostali przekazani na Ukrainę w ramach readmisji.

Organizator procederu – obywatel Ukrainy, który przyznał że zamierzał przewieźć nielegalnych imigrantów w głąb kraju, usłyszał zarzuty pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy wbrew przepisom.

Dzień wcześniej, patrol SG z placówki w Korczowej zatrzymał w jednej z przygranicznych miejscowości w gminie Radymno mężczyznę bez dokumentów tożsamości. W trakcie rozmowy okazało się, że jest to 21-letni obywatel Syrii, który również nielegalnie przekroczył tzw. zieloną granicę. Podróż przez Kazachstan, Rosję, Białoruś oraz Ukrainę rozpoczął 4 miesiące temu. Jego celem były Niemcy, gdzie rzekomo mieszka jego matka oraz młodszy brat. Cudzoziemiec został już przekazany z powrotem na Ukrainę.