Tak wyglądało tegoroczne przemyskie Święto Ulic [Film i Galeria zdjęć]

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i oglądnięcia filmu z niedzielnego Święta Ulic, które w tym roku odbyło się... na przemyskim Rynku!

https://youtu.be/q_tey_7U2i8

no images were found

Zdjęcia: Anna Gdula
Film: Piotr Gdula


W Przemyślu odbyła się Wystawa Psów Rasowych [Galeria zdjęć]

Dziś (niedziela 9 września) na stadionie Polonii odbyła się 52 Krajowa Wystawa Psów Rasowych w Przemyślu. Co prawda w porównaniu do edycji z poprzednich lat frekwencja wśród wystawców wyglądała na mniejszą, jednak nie zawiódł urok psiaków oraz pokaźna ilość odwiedzających wystawę Przemyślan. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

no images were found

Fot. Piotr Gdula


W Przemyślu odsłonięto odnowiony pomnik marszałka Piłsudskiego [Galeria Zdjęć]

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego usytuowany na zbiegu ulic Wodnej i Mostowej w Przemyślu został odnowiony. W miniony poniedziałek odbyło się jego symboliczne odsłonięcie.

Popiersie marszałka zyskało nowy, wyższy postument, a plac, na którym stoi pomnik został rozbudowany, przybierając kształt Krzyża Virtuti Militari. Krzyż, podobnie jak nowy piedestał, wykonany jest z granitu i opatrzony elementami z brązu. Na postumencie zamontowano tablicę przypominającą, że przebudowa jest wyrazem wdzięczności mieszkańców i samorządu Przemyśla w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Całość prac oszacowano na ponad 80 tys. zł.

Pomnik poświęcony marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu powstał w 2002 r. z inicjatywy Polskiego Związku Wschodniego w Przemyślu. Projektantem cokołu jest artysta plastyk Józef Kalinowski. Odlanie popiersia wykonali przemyscy odlewnicy z wytwórni dzwonów Jana Felczyńskiego.

Przez ostatnie lata toczyła się dyskusja dotycząca przebudowy popiersia, a nawet zmiany jego lokalizacji. Z inicjatywy m.in. Rady Seniorów marszałek pozostał w tym samym miejscu.

Podczas poniedziałkowej uroczystości, Leszek Włodek z Instytutu Kresów Wschodnich, uczestnik walk o niepodległość w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, przypomniał, że data uroczystości odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa - to w Przemyślu pod koniec września 1906 roku przyszły marszałek Polski spotkał się z przedstawicielami wywiadu austriackiego i uzyskał zgodę na formowanie wojska polskiego na obszarze zaboru austriackiego.

Fot. Anna Fortuna

no images were found


Przemyskie obchody rocznicy Powstania Warszawskiego [Galeria zdjęć]

1 sierpnia na Placu Orląt Przemyskich przemyscy harcerze zorganizowali uroczystość upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

no images were found

Fot. Marian Gdula


Kolejne Święto Fajki już za nami [galeria zdjęć]

Tegoroczne Święto Fajki połączono z 25-leciem partnerstwa miast Przemyśl-Padeborn oraz 15-leciem partnerstwa Przemyśla i Egeru.

no images were found

Fot. Anna Fortuna


Druga Przemyska Konwencja Tatuażu Devils Day [galeria zdjęć]

W miniony weekend, w Hotelu Accademia odbyła się druga Przemyska Konwencja Tatuażu Devils Day. Wzięli w niej udział tatuażyści z całego kraju.

Anna Fortuna

no images were found


Piknik Rodzinny w SP nr 16 w Przemyślu - impreza charytatywna dla Reni [galeria zdjęć]

Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu zorganizowała Piknik Rodzinny. To już druga impreza charytatywna wspierająca 8-letnią Renię zmagającą się z rakiem.

Fot. Anna Fortuna

no images were found


V Dzień Dziecka na przemyskim Rynku [galeria zdjęć]

W dniu 27 maja, na przemyskim Rynku odbył się V Dzień Dziecka. Podczas imprezy nie zabrakło atrakcji i zabaw, a gwiazdą wieczoru był Karol Dziedzic.

Podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka, na scenie zaprezentowali się m.in.: cheerleaderki z SP nr 11, ZIP ZAP i taniec romski, szkoła tańca Golden Dance, Agnieszka Bąk. Obejrzeć można było też występy uczestników Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu. W trakcie pokazów, przeprowadzono także konkursy: konkurs Dąb Stulecia i Konkurs Kongregacji Kupieckiej. Gwiazdą wieczoru był Karol Dziedzic.

Nie zabrakło również dodatkowych atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, konkursy sportowe, gry i zabawy czy też warsztaty origami.

Organizator V Dnia Dziecka: Przemyska Kongregacja Kupiecka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Przemyślu.

Patronat honorowy nad imprezą objął: Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek, Centrum Kultury i Nauki "Zamek", Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu.

Anna Fortuna

no images were found


27 rocznica powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej [galeria zdjęć]

Na przemyskim Rynku odbyły się obchody 27 rocznicy powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej swoje święto w tym roku obchodził przez dwa dni. Główne obchody odbyły się w dniu 21 maja, na przemyskim Rynku.

Podczas uroczystego apelu wręczono awanse, medale oraz odznaczenia. Odczytano także akt nadania oraz wręczono sztandar NSZZ FSG przy Bieszczadzkim Oddziale SG. Na zakończenie apelu odbyła się uroczysta defilada pododdziałów oraz musztra paradna i występ Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego OSG.

Anna Fortuna

no images were found


60 pojazdów klasycznych na zlocie w Przemyślu [Film i galeria zdjęć]

Na Wzgórzu Zamku Kazimierzowskiego odbył się pierwszy w tym sezonie zlot miłośników pojazdów klasycznych.

https://youtu.be/jZO0tBKBYZc

no images were found