Ustrzec się przed tlenkiem węgla

18 października 2014

Wojewoda podkarpacki apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy używaniu piecyków gazowych i urządzeń grzewczych. W ubiegłym roku na Podkarpaciu czad zabił 7 osób.

W ubiegłym roku na Podkarpaciu czad zabił 7 osób, a 146 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. O stycznia tego roku odnotowano 10 takich przypadków. Państwowa Straż Pożarna prowadzi akcję informacyjną „NIE dla czadu”. Ma ona na celu uświadomić istnienie tego zagrożenia.

Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, który łatwo się miesza z powietrzem i rozprzestrzenia. W przypadku jego wysokiego stężenia w powietrzu zgon może nastąpić już po kilku minutach. Zajmuje on trzecie miejsce po zatruciach alkoholem i narkotykami. Zatrucie objawia się mdłościami, bólem głowy, osłabieniem, zaburzeniami świadomości oraz utratą przytomności. Pomagając takiej osobie należy zapewnić jej dostęp świeżego powietrza, rozluźnić jej ubranie i wezwać pogotowie.

Aby ustrzec się przed czadem należy pamiętać : o nie zaklejaniu kratek wentylacyjnych, sprawdzaniu ciągu powietrza, dbaniu o dobry stan techniczny urządzeń grzewczych, zainstalowaniu czujnika tlenku węgla, podczas korzystania ze źródeł ognia uchylać okno w mieszkaniu oraz nie spalać węgla drzewnego jeśli pomieszczenie nie ma odpowiedniej wentylacji.