Przemyskie dzieci w hołdzie Janowi Pawłowi II [galeria]

18 października 2014

W Przemyślu obchodzono Dzień Papieski. Szczególny hołd Janowi Pawłowi II oddały przemyskie dzieci podczas koncertu zorganizowanego na deskach sali widowiskowej Centrum Kulturalnego.

W miniony czwartek, w Centrum Kulturalnym odbył się koncert „Dzieci w hołdzie Papieżowi”. Organizowany jest on od czterech lat przez CK oraz Szkołę Podstawową nr 11. W tym roku do grona organizatorów dołączyła również SP nr 6 i SP nr 16. Na deskach sali widowiskowej wystąpiły dzieci z przedszkoli m.in. z Przedszkola nr 3 i Przedszkola Sióstr Felicjanek jak i ze szkół podstawowych w naszym mieście, m.in. SP nr 1, SP nr 14, SP nr 17, SP nr 5, podopieczni Centrum Piosenki Dziecięcej przy SP nr 15, oraz uczniowie z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

Tegoroczny temat koncertu „Podróże Ojca Świętego Jana Pawła II” miał przybliżyć i przypomnieć sylwetkę wielkiego Polaka – pielgrzyma. Najmłodsi – ci najbardziej ukochani przez papieża – artyści zabrali licznie przybyłą na tą okazję publiczność w świat podróży, w których uczestniczył papież. Swoimi strojami, piosenkami nawiązali do krajów oraz narodowości, z którymi spotkał się Jan Paweł II. Pomiędzy poszczególnymi występami najmłodsi przypomnieli zebranym, że Jan Paweł II był jedynym papieżem, który tyle podróżował. Podczas swojego 25 -letniego pontyfikatu odbył on 104 pielgrzymki zagraniczne oraz 145 na terenie Włoch. Łącznie odwiedził 130 krajów i około 900 miejscowości. Kilkakrotnie przybył do Polski ( 8 wizyt ), Francji, USA, Meksyku, Hiszpanii i Portugalii. Jan Paweł II łącznie przemierzył 1 mln 700 tys. km, tym samym spędzając ponad 2 lata poza Watykanem. W pierwszą swoją podróż wybrał się na Dominikanę, do Meksyku i na Wyspy Bahama, w ostatnią zaś do Lourdes. Był pierwszym papieżem, ktory odwiedził m.in.: Wielką Brytanię oraz pierwszym, który całował ziemię, do której przybył. Gest ten był symbolem szacunku i miłości dla narodu i kultury, którą odwiedzał. Jednak największy odźwięk znak ten miał niewątpliwie w Polsce, gdzie witał się nie tylko jako Jan Paweł II, ale również jako chłopiec Karol Wojtyła, który przybył do domu.

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego są szczególne ze względu na kanonizację Jana Pawła II, która odbyła się kilka miesięcy temu, w maju.

Anna Fortuna

Anna Fortuna