Upamiętniono Ukraińców ratujących Polaków z rzezi wołyńskiej [Film oraz galeria zdjęć]

11/07/2017

Na cmentarzu w Hruszowicach postawiono krzyż upamiętniający Ukraińców ratujących Polaków. Wcześniej stanowił on element rozebranego w kwietniu nielegalnego pomnika upamiętniającego UPA.


Pod koniec kwietnia na cmentarzu w Hruszowicach grupa społeczników rozebrała nielegalny pomnik upamiętniający UPA. Jednym z jego elementów był metalowy krzyż, który staraniem członków Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce odnowiono i w miniony piątek postawiono ponownie na tej nekropolii z napisem „Ukraińcom, którzy na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45 zginęli z rąk UPA ratując Polaków od zagłady”.

Krzyż jest ziarnem normalności, które chcemy tutaj zasiać mając nadzieję, że w przyszłości to ziarno zakiełkuje pięknym owocem w postaci inicjatyw, innego spojrzenia tutaj na stosunki polsko-ukraińskie. Normalne jest to że czcimy i pamiętamy, o tych którzy ratowali innych często ponosząc za to ofiarę życia, ale nienormalnym jest to, że gloryfikuje się zbrodniarzy, często używając do tego chrześcijańskich symboli – powiedział Marek Kulpa przewodniczący Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce.

Podczas poświęcenia krzyża obecny był wójt gminy Stubno Jerzy Słabicki, 23 lata były potrzebne żebyśmy dojrzeli do podjęcia odważnych decyzji, do normalności. Dzisiaj kończymy definitywnie pewny etap i dajemy jakby instruktaż, tym którzy mają podobny problem – róbcie tak jak my, bez złośliwości i bez zemsty, ze zdrową narracją.
Zidentyfikowano prawie 3 tys. Polaków uratowanych przez Ukraińców, ponad 400 Ukraińców poniosło śmierć za ratowanie Polaków, a ponad 800 Ukraińców ratujących naszych rodaków jest znanych z nazwiska.

Na terenie powiatu przemyskiego ponad 100 Ukraińców zostało zamordowanych za pomoc Polakom, ale bardziej za to, że chcieli współpracy z państwem, którego byli obywatelami. Na terenie tej gminy zabito kilku Ukraińców, za to że nie zgodzili się iść do UPA. Musimy pamiętać, o tych którzy ratowali Polaków, ale także o tych którzy nie zgodzili się mordować Polaków. Żydzi kilkadziesiąt lat po wojnie nagradzają, tych którzy ich ratowali, a my dopiero zaczynamy tą drogę. Tak na prawdę państwo Polskie jest winne to przede wszystkim współobywatelom Ukraińcom, którzy ratowali współobywateli Polaków przed ludźmi zarażonych pewną nienawiścią. – powiedział historyk dr hab. Andrzej Zapałowski.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Władze Birczy walczą o jej przywrócenie na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza [zdjęcia]
Przemyśl - okolice
745 views
Przemyśl - okolice
745 views

Władze Birczy walczą o jej przywrócenie na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza [zdjęcia]

af - 22/11/2017

Głównym tematem wtorkowej sesji Rady Gminy w Birczy było podjęcie stanowiska w sprawie usunięcia nazwy miejscowości Bircza z tablicy pamiątkowej przy Grobie…

Plac Rybi w Przemyślu doczeka się remontu. Nareszcie!
Przemyśl
1160 views
Przemyśl
1160 views

Plac Rybi w Przemyślu doczeka się remontu. Nareszcie!

af - 22/11/2017

Plac Rybi w Przemyślu jeszcze w tym roku doczeka się remontu. Zarządu Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji. W…

Pijana matka, jadąc z dwójką dzieci, wjechała do rowu
Przemyśl - okolice
1555 views
Przemyśl - okolice
1555 views

Pijana matka, jadąc z dwójką dzieci, wjechała do rowu

af - 21/11/2017

29-latka mając ponad 3 promile alkoholu wjechała do rowu. Kobieta podróżowała z dwójką dzieci. Wczoraj po godz. 12, w miejscowości…