Upamiętniono Ukraińców ratujących Polaków z rzezi wołyńskiej [Film oraz galeria zdjęć]

11/07/2017
4241 Views

Na cmentarzu w Hruszowicach postawiono krzyż upamiętniający Ukraińców ratujących Polaków. Wcześniej stanowił on element rozebranego w kwietniu nielegalnego pomnika upamiętniającego UPA.


Pod koniec kwietnia na cmentarzu w Hruszowicach grupa społeczników rozebrała nielegalny pomnik upamiętniający UPA. Jednym z jego elementów był metalowy krzyż, który staraniem członków Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce odnowiono i w miniony piątek postawiono ponownie na tej nekropolii z napisem “Ukraińcom, którzy na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45 zginęli z rąk UPA ratując Polaków od zagłady”.

Krzyż jest ziarnem normalności, które chcemy tutaj zasiać mając nadzieję, że w przyszłości to ziarno zakiełkuje pięknym owocem w postaci inicjatyw, innego spojrzenia tutaj na stosunki polsko-ukraińskie. Normalne jest to że czcimy i pamiętamy, o tych którzy ratowali innych często ponosząc za to ofiarę życia, ale nienormalnym jest to, że gloryfikuje się zbrodniarzy, często używając do tego chrześcijańskich symboli – powiedział Marek Kulpa przewodniczący Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce.

Podczas poświęcenia krzyża obecny był wójt gminy Stubno Jerzy Słabicki, 23 lata były potrzebne żebyśmy dojrzeli do podjęcia odważnych decyzji, do normalności. Dzisiaj kończymy definitywnie pewny etap i dajemy jakby instruktaż, tym którzy mają podobny problem – róbcie tak jak my, bez złośliwości i bez zemsty, ze zdrową narracją.
Zidentyfikowano prawie 3 tys. Polaków uratowanych przez Ukraińców, ponad 400 Ukraińców poniosło śmierć za ratowanie Polaków, a ponad 800 Ukraińców ratujących naszych rodaków jest znanych z nazwiska.

Na terenie powiatu przemyskiego ponad 100 Ukraińców zostało zamordowanych za pomoc Polakom, ale bardziej za to, że chcieli współpracy z państwem, którego byli obywatelami. Na terenie tej gminy zabito kilku Ukraińców, za to że nie zgodzili się iść do UPA. Musimy pamiętać, o tych którzy ratowali Polaków, ale także o tych którzy nie zgodzili się mordować Polaków. Żydzi kilkadziesiąt lat po wojnie nagradzają, tych którzy ich ratowali, a my dopiero zaczynamy tą drogę. Tak na prawdę państwo Polskie jest winne to przede wszystkim współobywatelom Ukraińcom, którzy ratowali współobywateli Polaków przed ludźmi zarażonych pewną nienawiścią. – powiedział historyk dr hab. Andrzej Zapałowski.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Przemyśl uczcił Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej
Przemyśl
687 views
Przemyśl
687 views

Przemyśl uczcił Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

af - 16/07/2018

Jedynastego lipca, w Przemyślu odbyły się obchody upamiętniające Krwawą Niedzielę. Uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i…

Komunikat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu
Przemyśl
958 views
Przemyśl
958 views

Komunikat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu

af - 16/07/2018

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu informuje o mogących wystąpić zakłóceniach w pracy sieci wodociągowej oraz okresowych spadkach ciśnienia. Przedsiębiorstwo…

Mieszkaniec Przemyśla uciekał ze skradzionym kartonem papierosów
Przemyśl
414 views
Przemyśl
414 views

Mieszkaniec Przemyśla uciekał ze skradzionym kartonem papierosów

af - 16/07/2018

40-letni mieszkaniec Przemyśla ukradł karton papierosów. Został zatrzymany przez policjantów, gdy uciekał. W dniu 12 lipca, około godz. 8, w…