Upamiętniono Ukraińców ratujących Polaków z rzezi wołyńskiej [Film oraz galeria zdjęć]

11/07/2017
3885 Views

Na cmentarzu w Hruszowicach postawiono krzyż upamiętniający Ukraińców ratujących Polaków. Wcześniej stanowił on element rozebranego w kwietniu nielegalnego pomnika upamiętniającego UPA.

Pod koniec kwietnia na cmentarzu w Hruszowicach grupa społeczników rozebrała nielegalny pomnik upamiętniający UPA. Jednym z jego elementów był metalowy krzyż, który staraniem członków Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce odnowiono i w miniony piątek postawiono ponownie na tej nekropolii z napisem “Ukraińcom, którzy na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45 zginęli z rąk UPA ratując Polaków od zagłady”.

Krzyż jest ziarnem normalności, które chcemy tutaj zasiać mając nadzieję, że w przyszłości to ziarno zakiełkuje pięknym owocem w postaci inicjatyw, innego spojrzenia tutaj na stosunki polsko-ukraińskie. Normalne jest to że czcimy i pamiętamy, o tych którzy ratowali innych często ponosząc za to ofiarę życia, ale nienormalnym jest to, że gloryfikuje się zbrodniarzy, często używając do tego chrześcijańskich symboli – powiedział Marek Kulpa przewodniczący Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce.

Podczas poświęcenia krzyża obecny był wójt gminy Stubno Jerzy Słabicki, 23 lata były potrzebne żebyśmy dojrzeli do podjęcia odważnych decyzji, do normalności. Dzisiaj kończymy definitywnie pewny etap i dajemy jakby instruktaż, tym którzy mają podobny problem – róbcie tak jak my, bez złośliwości i bez zemsty, ze zdrową narracją.
Zidentyfikowano prawie 3 tys. Polaków uratowanych przez Ukraińców, ponad 400 Ukraińców poniosło śmierć za ratowanie Polaków, a ponad 800 Ukraińców ratujących naszych rodaków jest znanych z nazwiska.

Na terenie powiatu przemyskiego ponad 100 Ukraińców zostało zamordowanych za pomoc Polakom, ale bardziej za to, że chcieli współpracy z państwem, którego byli obywatelami. Na terenie tej gminy zabito kilku Ukraińców, za to że nie zgodzili się iść do UPA. Musimy pamiętać, o tych którzy ratowali Polaków, ale także o tych którzy nie zgodzili się mordować Polaków. Żydzi kilkadziesiąt lat po wojnie nagradzają, tych którzy ich ratowali, a my dopiero zaczynamy tą drogę. Tak na prawdę państwo Polskie jest winne to przede wszystkim współobywatelom Ukraińcom, którzy ratowali współobywateli Polaków przed ludźmi zarażonych pewną nienawiścią. – powiedział historyk dr hab. Andrzej Zapałowski.

Anna Fortuna


Inne wiadomości

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych
Wiadomości
969 views
Wiadomości
969 views

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych

af - 21/02/2018

Przemyscy radni przyjęli rezolucję, według której z niepokojem odnoszą się do informacji o pogarszaniu się jakości świadczenia usług medycznych w…

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień
Przemyśl
1948 views
Przemyśl
1948 views

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień

af - 20/02/2018

Andrea P. zadała synowi 8 ran kłutych. Od początku roku w rodzinie dochodziło do nieporozumień. Do zdarzenia doszło w sobotni…

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad
Przemyśl - okolice
1265 views
Przemyśl - okolice
1265 views

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad

af - 19/02/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę mercedesy kupione w Stanach Zjednoczonych jako odpad. Łączna wartość pojazdów to 250 tys. zł.…