Słowaccy motocykliści odwiedzili Przemyśl, aby złożyć hołd poległym w obronie Twierdzy [Galeria zdjęć]

9 lipca 2017

Grupa motocyklistów ze Słowacji przyjechała do Przemyśla i później do Kalnikowa aby na grobie przodka jednego z członków klubu Josepha Sámela, rozsypać ziemię ze swojej rodzinnej miejscowości i oddać hołd żołnierzom, którzy zginęli podczas obrony Twierdzy Przemyśl. Po drodze do punktu docelowego wstąpili na spotkanie z prezydentem naszego miasta.

W miniony czwartek 20 motocyklistów z miasta Bańska Bystrzyca na Słowacji w drodze do Kalnikowa zatrzymało się w Przemyślu aby spotkać się z włodarzem miasta. Była to okazja do obdarowania się pamiątkami, prezydent Robert Choma podarował komandorowi m.in. fajkę z herbem Przemyśla, a sam otrzymał flagę klubu, do którego przynależą motocykliści oraz album z ich rodzinnego miasta.

Po spotkaniu w magistracie motocykliści udali się dna cmentarz do Kalnikowa, gdzie odbyła się uroczysta ceremonia, podczas której reprezentanci słowackiego Klubu Motocyklowego Chopper wraz z Januszem Słabickim wójtem Gminy Stubno położyli ziemię przywiezioną ze swojego miasta na grobach swoich przodków.

Od lat nasza rodzina nie wiedziała gdzie jest pochowany nasz pradziadek. I tak się zdarzyło ze znaleźliśmy jego grób podczas zwiedzania Twierdzy Przemyśl. Byliśmy tu już pięć razy. Dzisiaj jesteśmy kolejny raz, ale tym razem z ziemią z naszej rodzinnej Bańskiej Bystrzycy aby rozsypać ją na grobie naszego pradziadka. Jadą z nami nasi przyjaciele aby oddać hołd wszystkim żołnierzom, którzy oddali życie w obronie Twierdzy Przemyśl podczas I wojny światowej – powiedział Josef Samel.

Anna Fortuna