Pociągiem z Przemyśla do Pragi

26 listopada 2019

Wkrótce ruszyć ma połączenie kolejowe z Medyki i Przemyśla do stolicy Czech, Pragi. Połączenie będzie obsługiwane przez pociagi czeskiego przewoźnika. Tę inicjatywę zaprezentował 25 listopada b.r. na spotkaniu z władzami Przemyśla przedstawiciel czeskiego przewoźnika Leo Express.

O problemach czeskiego przewoźnika pisaliśmy TUTAJ.

W ostatnich dniach firma Leo Express uzyskała otwarty dostęp do kolejowego połączenia międzynarodowego pomiędzy stolicą Czech – a Przemyślem i przygraniczną Medyką. Przewoźnik chce uruchomić początkowo jeden pociąg, a docelowo cztery pociągi dziennie. Podróż z Przemyśla do Pragi trwała będzie około 8 godzin, a koszt biletu wahał się będzie od 50 do 150 złotych, w zależności od terminu jego wykupienia. Przedstawiciel firmy Leo Express jest przekonany, iż w pociagu do Przemyśla nie zabraknie czeskich turystów.

Miasto Przemyśl dla nas jest ważnym punktem docelowym ze względu na to, że Czesi chętnie przyjeżdżają na Podkarpacie, tu do miasta Przemyśl. Widzimy tu bardzo duży potencjał. I planujemy uruchomić takie połączenie wspólnie z Urzędem Miasta Przemyśl, z pomocą pana prezydenta. Myślę, że takie połączenie poprawi komunikację pomiędzy Czechami a województwem podkarpackim, a w szczególności miastem Przemyśl. Połączenie będzie realizowane przy użyciu nowoczesnych pojazdów elektrycznych. Ceny biletów będą zależne od momentu zakupu biletu. Czyli, im wcześniej kupimy bilet, tym cena będzie niższa. Ceny będą oscylowały od 50 do 150 złotych. W pociągu oczywiście będą dostępne ulgi ustawowe dla seniorów, dla studentów, dla uczniów, zgodnie z taryfikatorem ustalonym przez czeskie i polskie ministerstwa infrastruktury. Podróż do Pragi z Przemyśla będzie trwała, mam nadzieję, mniej niż 8 godzin, ale oczywiście czas podróży będzie zależny od naszej współpracy z zarządcą infrastruktury, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mamy nadzieję, że zmieścimy się w 8 godzin. Liczymy na to, że do miasta Przemyśl w szczególności zachęcimy do podróżowania turystów czeskich, oraz mieszkańców Przemyśla w kierunku czeskim, jak również skomunikowanie z miastami po stronie polskiej, ponieważ pociąg będzie się zatrzymywał w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach i Tychach, a po stronie czeskiej w Ostrawie, Przerowie i Ołomuńcu. Jeżeli chodzi o klienta ukraińskiego, to oczywiście będziemy realizować skomunikowanie z pociągami z Kijowa i Lwowa, oraz z naszymi autobusami ze Lwowa – powiedział nam Jakub Wosik, kierownik działu organizacji przewozów Leo Express Global A.S..

Prezydent Przemyśla deklaruje pomoc w promocji połączenia i liczy na czeskich turystów.

To będzie połączenie pomiędzy Przemyślem, a konkretnie pomiędzy Medyką a Pragą, swoimi pociągami czeskiego przewoźnika, przez Kraków, przez Katowice. Połączenie ze stolicą Czech, pięknym miastem, jedną z trzech lub czterech europejskich destynacji o największym natężeniu turystów. Tak, że z tego punktu widzenia jak najbardziej jesteśmy zainteresowani współpracą. Rozmawialiśmy m.in. o współpracy w promocji tego połączenia. W promocji połączenia do Przemyśla nie tylko jako miejsca, w którym się można przesiąść na inne połączenia, np. te na Ukrainę, ale przede wszystkim jako tej destynacji, do której będziemy chcieli też zaprosić czeskich turystów – powiedział nam prezydent Wojciech Bakun.

Mieszkańcy Przemyśla bardzo pozytywnie reagują na wieść o planowanym połączeniu z Pragą.

To jest bardzo dobry pomysł i dla Przemyśla, dla turystów, no i myślę też i dla Czechów. Bo można te tereny zwiedzać, a naprawdę to są ciekawe tereny, i lepiej jechać pociągiem, jak samochodem. Bo to jest raz, że bezpieczniej, a po drugie człowiek więcej zobaczy. Bo jadąc własnym autem trzeba być skoncentrowany na trasie. Tak, że ja uważam, że to jest bardzo dobry pomysł – skomentował tę nowinę Andrzej Horoszko, mieszkaniec Przemyśla.

Według przedstawiciela firmy Leo Express, rozpoczęcie ruchu czeskich pociągów na trasie z Pragi do Medyki i z powrotem ma nastąpić na początku przyszłego roku, a formułując to bardziej ostrożnie – w pierwszym kwartale 2020 roku.

 

(tekst – jb)