Nowa obwodnica dla Przemyśla. Jest lista miast

10 lutego 2020

Rzadowy program ,,100 obwodnic” ma zmniejszyć bolączki wywołane skoncentrowaniem ruchu w miastach. Mniejsze korki, czystsze powietrze, mniejsza ilość wypadków z udziałem pieszych i przyspieszenie tranzytu-oto korzyści jakie płyną z budowy obwodnic.

Przedsięwzięcie ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. W statystykach dotyczących bezpieczeństwa drogowego zajmujemy bowiem odległe miejsce na tle innych krajów UE. Co więcej, do większości wypadków dochodzi na terenie zabudowanym (71,2% zdarzeń).

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przedstawił w sobotę założenia programu i listę miast, w których powstaną obwodnice. Wśród ośmiu miejscowości na Podkarpaciu objętych programem jest Przemyśl.

Przemyśl nie posiada obwodnicy pomiędzy drogą nr 77 (kierunek na Kraków i Warszawę) a drogą nr 28 (Sanok, Barwinek). Planowana obwodnica spięłaby także drogę nr 884 (na Domaradz). W chwili obecnej ruch z kierunku Sanoka na  Kraków lub Lublin przechodzi przez centrum miasta. Powoduje to hałas, zanieczyszczenie, ale także degradację zabytkowej substancji starego miasta. Obwodnica rozwiązałaby także sprawę przyszłego ruchu z budowanego przejścia w Malhowicach. Kierowcy jadący z Malhowic w kierunku Sanoka nie musieliby wjeżdżać do centrum miasta.

Budowa obwodnicy to kolejna zapowiedź dużej inwestycji w naszym mieście złożonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu w 2019 roku padła ze strony Mateusza Morawieckiego deklaracja budowy w Przemyślu wielkiego portu kolejowego. Wcześniej pojawiały się także pomysły budowy zakładu przetwórczego w ramach Polskiego Holdingu Spożywczego.

O planach budowy portu kolejowego przeczytasz TUTAJ.

Program sfinansowany ma zostać z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego. Pierwsze przetargi mają być rozpisane jeszcze w tym roku, Przemyśl musi jednak poczekać, ponieważ nie ma jeszcze konkretnych planów przebiegu przemyskiej obwodnicy.