77 lat temu zaczęły się wywózki Polaków na Sybir. W ostatni weekend Przemyślanie oddali im cześć [Duża galeria zdjęć]
Podczas minionego weekendu w Przemyślu odbyły się obchody obchody 77 rocznicy deportacji Polaków na Sybir i 71 rocznicy powrotu zesłańców do Polski.
Tegoroczne dwudniowe obchody odbyły się pod hasłem „Zapal znicz wywiezionym”. W sobotę 11 lutego, przy nieczynnej rampie kolejowej Przemyśl – Bakończyce, zebrali się Sybiracy i mieszkańcy naszego miasta aby pomodlić się i zapalić znicze, za ofiary I masowej deportacji Polaków na Sybir 10 lutego 1940 r. i trzech kolejnych deportacji.
Następnego dnia uczestnicy uroczystości modlili się na Mszy świętej w intencji wszystkich Sybiraków w kościele p.w. S. Trójcy i tradycyjnie złożyli również kwiaty i zapalili znicze w arkadii kościoła, gdzie znajduje się tablica poświęcona tym tragicznym wydarzeniom. Dalsza część obchodów miała miejsce przy pomniku Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia.
Każde wspomnienie zaczyna się tak samo, noc, godz.2-3, łomot do drzwi, krzyk, każdy mężczyzna przy ścianie,karabiny przy głowie. I to samo było w mojej rodzinie – mówiła Joanna Preis prezes zarządu oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu.
Nasz los był z góry przesądzony, musieliśmy wyjechać na daleką Syberię całymi rodzinami i nigdy nie powrócić do ukochanej Ojczyzny, do rodzinnego domu. Po nas pozostały tylko zgliszcza i ruiny, miał zostać zatarty po nas wszelki ślad istnienia…nie udało się. Żołnierzy Sybiracy w dwóch armiach idąc szlakiem bojowym walczyli o niepodległą Polskę, pamiętając o nas, że my tam na dalekiej Syberii jesteśmy (…) Młode pokolenie w duchu przebaczenia winno budować przyszłość, nową, inną niż ta naznaczona bólem i krzywdą – mówił wiceprezes zarządu Związku Sybiraków w Przemyślu Antoni Blecharczyk.
Jesteśmy jedynymi z ostatnich żyjących naocznych świadków tamtej tragedii. Jesteśmy nie tylko świadkami, ale i ofiarami tej najprawdziwszej, okrutnej historii. Naszym obowiązkiem jest aby wiedzę o tych faktach historycznych przekazywać młodemu pokoleniu Polaków. Ten pomnik będzie przypominał o naszej Golgocie, jaką zgotowali ludzie ludziom.Ma on także przestrzegać aby nigdy w dziejach ludzkości nie powtórzyła się podobna gehenna – mówiła Sybiraczka Krystyna Jasz.
Podczas niedzielnych uroczystości wręczono Srebrną Odznakę za Zasługi dla Związku Sybiraków. Otrzymał ją wicestarosta powiatu przemyskiego Marek Kudła oraz Janusz Łukasiewicz. Dyplom za wieloletnią współpracę ze Związkiem otrzymał Związek Strzelecki „Strzelec”oraz Edward Prachowski.
Organizatorami obchodów 77. rocznicy deportacji Polaków na Sybir oraz 71. rocznicy powrotu zesłańców do Polski byli: Związek Sybiraków w Przemyślu, Związek Sybiraków III RP w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu, Związek Strzelecki „Strzelec”, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.
Anna Fortuna
no images were found