Ugoda sądowa korzystnym sposobem na rozwiązanie sporu z dłużnikiem!

13 lutego 2017

Zatory płatnicze i brak woli regulowania zobowiązań przez dłużników to zmora dla wielu przedsiębiorców. Kiedy nierzetelny kontrahent ucieka od płatności decydujemy się na skierowanie sprawy na etap postępowania sądowego. Niestety spory sądowe są niezwykle czasochłonne i sporo kosztują. Innym sposobem na dojście do porozumienia jest tzw. ugoda sądowa, która pozwala na zdecydowanie szybsze rozwiązanie sporu. W dalszej części artykułu przybliżymy wady i zalety tego aktu prawnego.

Porozumienie z dłużnikiem możliwe też w sądzie

Skierowanie sprawy do sądu nie zamyka drogi do polubownego rozwiązania sporu. Złożenie pozwu nie jest czynnością, od której nie ma odwrotu, gdyż wierzyciel nadal może próbować dogadać się z dłużnikiem. Warto podkreślić, że procedura cywilna przewiduje nawet specjalny tryb postępowania pojednawczego, który obejmuje skierowanie do sądu wniosku o wezwanie dłużnika do próby ugodowej. Ogromną zaletą tej formy rozwiązania sporu są koszty, który wynoszą jedynie 40 zł. Niestety to od woli nierzetelnego kontrahenta zależeć będzie pomyślność procedury, gdyż zgodnie z literą prawa nie ma on obowiązku stawić się na posiedzenie. Po takim zachowaniu wierzyciel może obarczyć kosztem postępowania ugodowego dłużnika w późniejszym pozwie. Wielu przedsiębiorców korzysta też z próby ugodowej, gdyż jest to dobry sposób na przerwanie terminu przedawnienia roszczenia. Dzięki niej nie utracimy prawa do dochodzenia należności i zyskamy dodatkowy czas na zebranie materiału dowodowego.

Ugoda z dłużnikiem w toku procesu

Próba ugodowa to niejedyny sposób na uzyskanie porozumienia z dłużnikiem. W trakcie procesu sąd będzie zachęcał strony do ugodowego rozwiązania sporu. Sąd po ustaleniu stanowisk stron na pierwszej rozprawie i zakresu okoliczności spornych będzie nakłaniał do polubownego rozwiązania sprawy. Należy podkreślić, że ugoda sądowa nie jest wyrokiem tylko umową, która obejmuje wzajemne ustępstwa. Sąd, by ugoda była ważna musi ją zaakceptować, zatwierdzić i wydać postanowienie o umorzeniu dalszego postępowania. Ugoda obejmuje następujące roszczenia:

  • zobowiązania z niewykonanych umów

  • zobowiązania powstałe z czynów niedozwolonych

  • zobowiązania z prawa spadkowego

  • z prawa rodzinnego np. sprawowanie władzy rodzicielskiej

Przedmiotem ugody sądowej nie może być:

  • prawo niemajątkowe

  • roszczenia z zakresu ubezpieczeń społecznych

  • prawa, które nie podlegają swobodnej decyzji stron np. prawo rodzinne – rozwód

Przed skierowaniem sprawy do sądu warto rozważyć, czy ugoda nie będzie dobrym sposobem na rozwiązanie sporu z dłużnikiem. Wierzyciele mający wątpliwości powinni skorzystać z porady kancelarii prawnej. Doświadczony prawnik po przeanalizowaniu sprawy doradzi, czy ugoda jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że rozwiązując spór polubownie oszczędzamy czas, nerwy i pieniądze przeprowadzenie na prowadzenie sporu sądowego z dłużnikiem.