Związek Ukraińców w Polsce znów odwołuje „Noc na Iwana Kupały”

4 lipca 2017

Noc Kupały odwołana po raz kolejny. Tym razem impreza organizowana przez Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu miała odbyć się w Krasiczynie.

Tegoroczna „Noc na Iwana Kupały” miała odbyć się w dniu 2 lipca w Zamku w Krasiczynie. W dniu 23 czerwca Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu został poinformowany przez prezesa fundacji zarządzającej Zamkiem w Krasiczynie o cofnięciu zgody na realizację tej imprezy. Powodem tej decyzji była konieczność zapewnienia odpowiedniej ochrony.

Decyzję tę odbieramy nad wyraz krytycznie – wszakże w przypadku krasiczyńskiego zamku mamy do czynienia z terenem zamkniętym, na którym takie bezpieczeństwo stosunkowo najłatwiej zapewnić. Z przytoczonej argumentacji wypływa jednak wniosek, z którym trudno się nam nie zgodzić: fizyczne bezpieczeństwo imprez organizowanych przez mniejszość ukraińską jest rzeczywiście zagrożone. I choć wielu decydentów usiłuje ciągle bagatelizować ten narastający problem, rację mają raczej ci, którzy dla zagwarantowania bezpieczeństwa religijnej procesji do Pikulic 11 czerwca br., zmobilizowali setki funkcjonariuszy policji i innych służb. Wszystko to dzieje się w Przemyślu – mieście tak chętnie podkreślającym swoją wielokulturowość i przywiązanie do wartości chrześcijańskich.– czytamy w oświadczeniu Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu.

Jak mówią organizatorzy wydarzenia imprezę mającą służyć wzajemnemu poznaniu i zbliżeniu poprzez wspólny udział w kulturze naszego regionu kierują ku wszystkim przemyślanom.

Wyrażamy ubolewanie, że od dwóch lat nie ma u nas dla takich działań klimatu. Wszystkich zawiedzionych brakiem tej imprezy prosimy o zrozumienie. Mamy nadzieję, że wrócą czasy wspólnego świętowania nad Sanem.– dodaje ZUwP Oddział w Przemyślu.

Anna Fortuna