Zamiast lekcji religii w każdej szkole gabinet dentystyczny – kampania Zjednoczonej Lewicy

7 września 2015

„Świeckie państwo, świecka szkoła – dentysta zamiast księdza”, to ogólnokrajowa kampania Zjednoczonej Lewicy. O wyprowadzeniu religii ze szkół oraz zaprzestania finansowania jej z budżetu państwa na konferencji prasowej w Przemyślu mówiła Ewa Wasiewicz.

Jednym z postulatów prowadzonej przez Zjednoczoną Lewicę kampanii „Świeckie państwo, świecka szkoła” jest wyprowadzenie religii ze szkół, zaprzestanie finansowanie jej budżetu państwa, a także wykreślenie ze świadectw szkolnych.

Partia nie walczy ani z kościołem ani z religią jednak uważa iż powinna ona odbywać się w salach katechetycznych poza szkołą oraz być finansowana przez Kościół. Pieniądze – około 1,5 mld zł -, które w tej chwili państwo wydaje na lekcje religii mogłyby zostać przeznaczone na gabinety stomatologiczne w każdej szkole. Stąd też ich hasło „Dentysta, zamiast księdza”.

Jak podaje światowa organizacja zdrowie, polskie dzieci mają w 60 % próchnicę zębów. W Warszawie już jeżdżą mobilne gabinety stomatologiczne – mówi Ewa Wachowicz – Kolejnym naszym postulatem jest wprowadzenie darmowych posiłków dla każdego dziecka. A efekt byłby natychmiastowy. Dziecko przychodzi głodne do szkoły, a wychodzi najedzone. Wiąże się to z lepszą koncentracją na lekcjach, a efektem było przyswajanie wiedzy. To realne wyrównywanie szans. Chciałabym aby polska szkoła była nie tylko świecka, ale przyjazna i nowoczesna, a żywienie i opieka medyczna normą cywilizacyjną.