„Z Serca dla Reni” – ogrom pomocy dla 7-letniej dziewczynki walczącej z rakiem [Galeria zdjęć]

23 marca 2018

7-letnia uczennica Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu walczy z rakiem mózgu-rdzeniakiem. Aby ją wspomóc w tej bitwie zorganizowano kiermasz charytatywny „Z Serca dla Reni”.

Renia Zając jest uczennicą SP nr 16. Dziewczynka walczy z rakiem mózgu – rdzeniakiem. Jest już po operacji usunięcia guza oraz po zabiegu tracheotomii i ponownej rewizji tracheotomii. Obecnie Renia znajduje się na oddziale hematologiczno-onkologicznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, gdzie kontynuuje chemioterapię. Dziewczynce, która jest przykuta do szpitalnego łóżka nadal towarzyszy respirator.
Renia cały czas uśmiecha się, stara się spełniać trochę nasze życzenia. Bardzo dużo pracuje nad powrotem do zdrowia. Opuściła oddział intensywnej terapii więc jej stan polepsza się z dnia na dzień. Jest tuż po drugim cyklu potężnej chemii 12 dawek w cyklu 5 dni i będzie teraz ten okres kiedy nieuchronnie będzie słabsza, później nastąpi znowu polepszenie, liczymy na nie. Czeka nas taka przeplatanka. – mówi mama Reni, pani Iwona Zając.

Dziewczynka jest świadoma tego co się dzieje. Nie utraciła funkcji myślowych więc przechodzi też chwile, kiedy jest jej bardzo smutno, bo pamięta siebie sprzed operacji, a teraz mierzy się z tym, że nie jest wstanie podołać prostym czynnościom, takim jak pisanie, łapanie niektórych przedmiotów, nie chodzi też ani nie mówi oraz w dalszym ciągu oddycha częściowo za pomocą respiratora.

Dzięki skuteczności środków farmakologicznych nie pamięta tego czasu, kiedy była na intensywnej terapii, przez to też nie widzi postępów jakie zrobiła. Na to co przechodzi jest w lepszej kondycji, przynajmniej stara się w niej być niż niejeden z nas dałby radę – dodaje mama dziewczynki.

W miniony czwartek, w szkole do której uczęszcza Renia, a jej mama jest nauczycielką zorganizowano akcję charytatywną “Z Serca dla Reni”. Towarzyszył jej m.in. kiermasz ozdób świątecznych i domowych wypieków, malowanie twarzy i paznokci, modelowanie balonów. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się chór Triola i laureaci szkolnego konkursu „Mam talent”. Koledzy z klasy Reni Ia integracyjnej wystąpili w przedstawieniu „Powitanie Wiosny”, a po nim rozegrano mecz siatkówki, nauczyciele kontra uczniowie.

Pani Iwona dowiedziała się od wychowawczyni Reni, że organizują dla niej przedstawienie. Później okazało się, że do tej pomocy dołącza się również klasa, w której uczy ona sama.
Najpierw zobaczyłam plakat na internecie zapowiadający kiermasz, jednak dopiero, gdy w poniedziałek przyjechałam do Przemyśla dotarł do mnie ogrom tego co się dzieje. Jestem zaskoczona skalą przedsięwzięcia, bo my staramy się zawsze być anonimowi, a odzew z którym się spotykamy jest szokujący, zwłaszcza, że większość osób, które nawiązują z nami kontakt to obcy ludzie. – dodaje p.Iwona.

Podczas kiermaszu charytatywnego „Z Serca dla Reni” udało się zebrać kwotę 21 tys. 800 zł. Każdy kto chciałby wesprzeć tą dzielną dziewczynkę – zarówno dobrym słowem jak i finansowo – w jej walce może, to zrobić za pośrednictwem facebooka „Renia walczy z rakiem”.

Sami jeszcze nie wiemy do końca jakiej pomocy będziemy potrzebowali, ponieważ córka jest w trakcie leczenia, nie wiadomo jak na nie zareaguje, a lekarze jeszcze do końca nie określili jaki będzie jego dalszy przebieg. Póki co całe leczenie jest refundowane przez NFZ. Jeśli staniemy przed decyzją radioterapii i okaże się , że skuteczniejsza będzie się wydawała metoda dostępna za granicą, to zdecydujemy się na nią. Na pewno będzie potrzebna rehabilitacja, nie wiemy jednak czy będziemy musieli zakupić sprzęt medyczny, czy córka wróci do takiej kondycji, że obędzie się bez dostosowania mieszkania do jej potrzeb. – mówi p.Iwona Zając – Pomóc można nam przede wszystkim wsparciem, życzliwym słowem.

Sponsorami kiermaszu byli m.in.: Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu, Samorząd Szkolny, Świetlica Szkolna, Stowarzyszenie „Szkolne Marzenia”, rodzice klasy 4 c.

Anna Fortuna

no images were found