Ukrainiec chcąc dostać się do Polski udawał Rumuna

23 marca 2018

32-letni obywatel Ukrainy chcąc przekroczyć granicę udawał Rumuna. Mężczyzna przedstawił do kontroli fałszywy dowód osobisty.

Na przejściu granicznym w Korczowej, w godzinach wieczornych, w trakcie kontroli podróżnych na wjazd do Polski, funkcjonariusz Straży Granicznej nabrał podejrzeń co do autentyczności dowodu osobistego wystawionego rzekomo przez władze Rumunii 32 – letniemu mężczyźnie. Podczas szczegółowej analizy dokumentu ustalono, że został on podrobiony.

W trakcie czynności, w bagażach cudoziemca ujawniono ukraiński paszport. Obywatel Ukrainy przyznał się do wykorzystania podrobionego dokumentu w trakcie kontroli i dobrowolnie poddał karze pozbawienia wolności na okres 6 miesięcy z warunkowym zawieszeniem na 2 lata. Straż Graniczna wydała decyzję o odmowie wjazdu, a następnie skierowała cudzoziemca na Ukrainę.

W bieżącym roku to pierwszy fałszywy dowód osobisty ujawniony w przejściach granicznych Bieszczadzkiego OSG. W 2017 roku, funkcjonariusze oddziału ujawnili 17 fałszywych dowodów osobistych, w tym 9 wystawionych rzekomo przez władze Rumunii.