Czy połączą przemyskie dwa szpitale ?

25 marca 2015

Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu i Szpital Miejski w Przemyślu mają zostać połączone. Zdaniem prezydenta Roberta Chomy oraz Stanisława Kruczka  z Urzędu Marszałkowskiego, takie rozwiązanie pozwoli na pozyskanie większych środków finansowych dla placówki oraz wpłynie na lepszą opiekę medyczną dla mieszkańców Przemyśla i okolic.

IMG_8651

W dniu wczorajszym, w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek i prezydent Przemyśla Robert Choma oficjalnie przedstawili dziennikarzom plany połączenia Szpitala Wojewódzkiego ze Szpitalem Miejskim. Konsolidacja ta, zdaniem jej autorów, jest nieunikniona i z czasem przejdą ją również inne szpitale w województwie. Głównym powodem połączeń są problemy finansowe, a łączenie placówek pozwali uniknąć ich komercjalizacji czy też prywatyzacji. Przyczyni się również do uruchomienia kolejnych środków z perspektywy na ochronę zdrowia.

Wojewódzki Szpital w Przemyślu zatrudnia obecnie 1200 osób, w minionym roku jego straty wyniosły 2 mln zł, a kontrakt z NFZ, to 100 mln zł, zaś w Szpitalu Miejskim pracuje prawie 500 osób, straty placówki za ubiegły rok, to 1 mln zł, a pieniądze jakie otrzymuje z NFZ, to 30 mln zł. Szpital jednak nie będzie utrzymywał podwójnych oddziałów, te dublujące się zostaną ze sobą połączone, co zapewne oznacza, że znikną z budynków przy ulicy Słowackiego. Tak więc, liczba pacjentów połączonych szpitali, może być mniejsza niż działających dziś osobno, to znowu spowoduje że kontrakt z NFZ będzie opiewał na niższą kwotę, niż tak, której spodziewają się samorządowcy.

Nieznana jest też liczba pracowników, mogących poprzez połączenie stracić pracę. Na pytanie dziennikarza PAP, czy związki zawodowe zostały poinformowane o planach restrukturyzacji szpitali, Stanisław Kruczek odparł, że zasadniczo nie ma potrzeby rozpoczynać tej kwestii od konsultacji ze związkami. Prezydent Przemyśla, zadeklarował ze swojej strony, że rozmowy z pracownikami Szpitala Miejskiego zostały przeprowadzone.

Projektodawcy obecni na konferencji zapewniają, że połączenie szpitali pozwoli na ich lepsze funkcjonowanie i wykorzystanie środków zewnętrznych, co z kolei przełoży się na lepszą opiekę medyczną dla mieszkańców Przemyśla i okolic.

Przez konsolidację nie dość, że nie pogorszy się, to polepszy się jakość świadczonych usług, bo dzisiejszy zasób jaki mamy czy to personelu lekarskiego czy pielęgniarskiego jest w mojej ocenie, a także i pacjentów co najważniejsze, bardzo dobry (…) Na pewno możemy na tym skorzystać. Nie mamy żadnego przymusu ani noża na gardle aby takie decyzje podejmować tłumaczył R.Choma. Miasto ograniczone możliwości na dofinasowywanie szpitala miejskiego.Konsolidacja zlikwiduje również konkurencję pomiędzy placówkami, a jako jeden byt szpital będzie miał do wykorzystania z kontraktu NFZ 130 mln zł.

Podczas działań konsolidacyjnych, które potrwają do 30 grudnia tego roku nastąpi segmentacja oddziałów, tak aby się one nie dublowały. Usłyszeliśmy również iż zmiany te nie pociągną za sobą lawiny zwolnień.

Połączenie dwóch szpitali nie będzie polegało na utworzeniu nowego podmiotu. Szpital Miejski wejdzie po prostu w skład organizacyjny Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio. Na pytanie dziennikarza Portalu Przemyskiego, czy nie jest to to prostu wcielenie szpitala przy ul. Słowackiego, usłyszeliśmy odpowiedź, że projektodawcy wolą określenie „konsolidacja”

Prezydent Choma, pytany przez nas, czy nie boi się utraty kontroli magistratu nad sprawami szpitala w Przemyślu odparł, że przecież miasto wraca do pozycji z przed dwóch lat, zanim przejęło szpital garnizonowy.

Rusza również konkurs na dyrektora Szpitala Wojewódzkiego, który po konsolidacji obejmie swoją funkcją całość placówki.

W dniu jutrzejszym odbędzie się sesja przemyskiej rady miejskiej, która w części będzie dotyczyć sprawy połączenia dwóch szpitali. Dopiero od pozytywnej decyzji rady, będzie można mówić o rozpoczęciu procesy łączenia szpitali. W poniedziałek o tej samej sprawie będą obradować radni sejmiku wojewódzkiego.

Anna Fortuna, Piotr Gdula