Wojciech Pszoniak na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu [Galeria zdjęć]

25 marca 2015

Na deskach Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu wystąpił Wojciech Pszoniak. Aktor w ramach cyklu „Zamkowe Teatralia” wygłosił monodram „Belfer”.

W minioną niedzielę, przy licznie zgromadzonej publiczności na deskach Zamku Kazimierzowskiego z monodramem „Belfer” wystąpił Wojciech Pszoniak. Sztuka autorstwa belgijskiego dramaturga Pierre`a Dapagne`a opowiada historię nauczyciela literatury, pracującego z tzw. trudną młodzieżą. Praca, która jest dla niego misją zmienia się w nerwówkę oraz stawianie czoła uczniom, dla których nie istnieją żadne ideały. Zderzenie się z rzeczywistością staje się osobistym dramatem nauczyciela, który ma dwie drogi do wyboru albo poddać się albo walczyć. Jednak upór i determinacja nie pozwalają mu na rezygnację z realizacji zamierzonego celu.

Jak sam mówił po występie Wojciech Pszoniak jest to niezwykle inteligentny i mocny tekst, na który natrafił przypadkowo, mówiący o obecnej szczególnej sytuacji kultury, jej degradacji w Europie, skundleniu kulturowym, amerkanizacji, tego wszystkiego co przeszkadza sztuce, co przeszkadza człowieki myśleć.. „Belfer”, to pierwszy monogram jaki zrobił ten aktor.

W.Pszoniak, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog. Występował nie tylko na deskach teatrów w Polsce, ale także w Anglii, Francji i Szwajcarii. Zagrał m.in.: w takich filmach jak : „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Wielki Tydzień”, „Czerwona Wenecja”, „Żmija w garści”.

Otrzymał m.in.: nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal Zasłużony kulturze Gloria Artis. W.Pszoniak jest Ambasadorem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Anna Fortuna

[Not a valid template]