Wielki sukces Straży Granicznej. Na przejściu w Korczowej przejęto 250 kilogramów haszyszu o wartości 9 mln złotych [film]

21 lutego 2017

Na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze SG udaremnili przemyt 250 kg haszyszu. Narkotyki o wartości 9 mln zł przewożono w dwóch samochodach osobowych.

W sobotę, 18 lutego, na przejściu granicznym w Korczowej, na kierunku wyjazdowym z Polski do odprawy zgłosiło się troje obywateli Ukrainy: 33 -letnia kobieta i mężczyźni w wieku 38 i 45 lat. Funkcjonariusz Straży Granicznej wytypowali podróżnych i samochody, którymi jechali do szczegółowej kontroli. Przy sprawdzaniu pojazdów pomagał 2 -letni owczarek Chiro specjalizujący się w wyszukiwaniu narkotyków i to właśnie on wskazał pogranicznikowi, że w samochodach mogą się one znajdować.

W specjalnych skrytkach w podłodze obu pojazdów znaleziono łącznie 250 kg haszyszu. Podzielono go na 274 pakiety o różnej wadze, które dodatkowo zabezpieczono substancją mającą zneutralizować zapach narkotyków. Wartość narkotyków, to 9 mln zł.
Obywatele Ukrainy zostali zatrzymani. Postawiono im zarzut udziału w grupie przestępczej trudniącej się przemytem narkotyków. Grozi im za to kara pozbawienia wolności. Ponadto sąd zastosował wobec nich karę aresztu na 3 mc.

Do sprawy zabezpieczono także samochody, BMW X5 i BMW X6. Ulegną one przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

Tej sprawy nie byłoby gdyby nie profesjonalizm i właściwe podejście do swoich obowiązków, które zaprezentowali funkcjonariusze SG i za to chciałbym serdecznie podziękować i wyrazić wyrazy uznania panu komendantowi. Do rzadkości należy sytuacja aby na granicy państwa doszło do udaremnienia przemytu o takiej skali – mówi prokurator Prokuratury Krajowej w Rzeszowie Rafał Teluk.
Sprawę prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Korczowej pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

W dniu 20 lutego zostało wszczęto postępowanie przygotowawcze w Prokuraturze Krajowej w Rzeszowie, śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, a także związane z usiłowaniem wywozu poza obszar UE, przez przejście graniczne w Korczowej znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci haszyszu, w ilości 250 kg. Za popełnione przestępstwo związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 3 mc do 5 lat. Natomiast przestępstwo związane z usiłowaniem wywozu narkotyków poza UE zagrożone jest karą pozbawienia wolności nie mniejszą niż 3 lata i nie większą niż 15 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewątpliwie dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym – wyjaśnia prokurator R.Teluk.

Sprawcy nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw, złożyli wyjaśnienia.