Widowisko historyczne „Z Jarosławia do Auschwitz”. Współorganizatorami są rekonstruktorzy z Przemyśla [Galeria zdjęć]

3 maja 2017

„Gdy nas zabraknie kamienie za nas będą mówić. Z Jarosławia do Auschwitz” – widowisko obrazujące aresztowanie i wywózkę do obozu koncentracyjnego w Auschwitz pierwszych więźniów tego miejsca, którymi byli uczniowie jarosławskiej budowlanki.

W sobotni wieczór, w Jarosławiu odbyło się poruszające widowisko historyczno-teatralne obrazujące aresztowanie i wywiezienie do obozu KL Auschwitz pierwszych więźniów tego miejsca – uczniów jarosławskiej budowlanki.

Jak mówią sami organizatorzy tego wydarzenia, widowisko miało dwa główne cele. Pierwszy, to zachowanie pamięci o polskich więźniach tego obozu, o jarosławiakach z pierwszego transportu. Drugi cel to nasze uczestnictwo w procesie zatrzymania prób zakłamywania historii i mówienia o polskich obozach koncentracyjnych. Nie polskie. Nie nazistowskie, a niemieckie obozy koncentracyjne. To musimy wszędzie podkreślać. – powiedział Mirosław Majkowski prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Starosta Jarosławski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

Anna Fortuna

no images were found