Jak skutecznie walczyć z komarami. Zbuduj domową pułapkę na komary.
Łagodna zima i ulewne deszcze spowodowały, że przemyślanie walczą z plagą komarów, jakiej już dawno nie mieliśmy. Do dyspozycji mamy szereg sposobów, począwszy od chemicznych środków a kończąc na metodach domowych.
W Polsce występuje 47 gatunków komarów. Podczas, gdy samce tych owadów żywią się nektarem kwiatów, samice ssą krew zwierząt stałocieplnych. Warto pamiętać, że samice komarów przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, kwas mlekowy oraz inne składniki potu. Dzięki zdolnościom do rozróżniania temperatur na ich atak bardziej narażeni są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety w okresie owulacji. Na swoje ofiary komarzyce chętniej też wybierają osoby z grupą krwi 0.
Kłując owad wbija w nas dwie rurki, jedną tłoczy specjalne enzymy, które zapobiegają krzepnięciu krwi, działają przeciwbólowo drugą zaś zasysa krew. Samica odlatuje dopiero, gdy w pełni się nasyci. Mylne jest myślenie, że to „ugryzienie” nas swędzi, objaw ten jest reakcją alergiczną naszego organizmu na substancję chemiczną śliny samicy.
Do obrony przed uciążliwymi owadami mamy szereg środków chemicznych. Do najskuteczniejszych zalicza się DEET oraz Bayrepel, które zaburzając receptory węchu komarów powodują, że przestają one rozpoznawać zapach ludzki. Używając środków owadobójczych musimy pamiętać by równocześnie nie stosować preparatów z filtrami UVA/UVB, gdyż te obniżają skuteczność tych pierwszych.
Chronić się też możemy stosując olejki eteryczne i kadzidełka czy też zaopatrując się w plastry lub opaski na nadgarstki nasączone środkami odstraszającymi. Pomaga również ubieranie odzieży impregnowanej.
Przed natrętami w domu zabezpieczą nas moskitiery i siatki na oknach oraz wtyczki do gniazdek ze specjalnym środkiem. Komary odstraszą również pelargonie, kocimiętka i bazylia. Można również na parapecie rozłożyć plasterki cebuli albo zawiesić zielone listki pomidorów.
Jeśli jednak nie uda nam się ochronić przed ukłuciem, ślad po nim szybciej zniknie, gdy nie rozdrapiemy tego miejsca. Na ukąszone miejsce można położyć plasterek cytryny lub ziemniaka, zrobić okład wody z sodą lub solą kuchenną. Ulgę przyniesie również posmarowanie miejsca preparatem po ukąszeniu, takim jak np.: Fenistil.