Walcząc o Polskę objechał pół świata. Pamiątki po Tadeuszu Szczawińskim zostały przekazane przemyskiemu muzeum [Galeria zdjęć]
Pamiątki po Tadeuszu Szczawińskim, żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Uroczyste ich przekazanie odbyło się z udziałem rodziny.
Tadeusz Szczawiński urodził się w 1918 r. w Dylągowej (gmina Dynów). W 1939 r. trafił do sowieckiego łagru koło Archangielska. Po wypuszczeniu na wolność w 1942 r. wstąpił do polskiej armii i wraz z nią opuścił Związek Radziecki, a następnie przez Iran i Palestynę trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do Polskich Sił Zbrojnych. Po wysłaniu do Dywizji Pancernej gen. Maczka brał udział w bitwach w Holandii i Belgii. Wojnę zakończył ze stopniem kaprala. Po jej zakończeniu wyemigrował do Kanady. Zmarł pod długiej chorobie w 1984 r.
W minioną sobotę, odbyło się uroczyste przekazanie przez rodzinę munduru wraz z pamiątkami po Tadeuszu Szczawińskim na rzecz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Do kolekcji trafiły odznaczenia, dokumenty, wojskowa legitymacja, a także fotografie żołnierza. Podarowane pamiątki powiększą ekspozycję poświęconą II wojnie światowej. O losach T.Szczawińskiego przypomniał jego syn Ryszard.
Przekazania pamiątek przemyskiemu muzeum zdarzają się coraz częściej. W ten sposób na wystawę trafiły m.in. przedmioty dotyczące mjr Józefa Sokołowskiego czy też Tadeusza Medyckiego.
Bardzo mnie cieszy, że ludzie chcą przekazywać pamiątki, bo widzą efekty tego. Nie chowamy ich do magazynów, a eksponujemy żeby pokazać zwiedzającym, co stanowi też pewną formę satysfakcji dla przekazujących. – mówi kierownik oddziału Muzeum Historii Miasta Przemyśla i działu historii MNZP dr Grzegorz Szopa, organizator spotkania z rodziną T.Szczawińskiego.
Prezentowane przez nas zdjęcia pochodzą z pamiątek rodzinnych Szczawińskich.
Anna Fortuna
no images were found