Smart City w Przemyślu. Niedługo ruszy niezwykły system monitorowania środowiska w mieście

9 sierpnia 2017

Już wkrótce w Przemyślu zostanie uruchomiony system „Inteligentne Miasto”. Oznacza to większe bezpieczeństwo związane m.in. ze stałym monitoringiem poziomu rzeki San. Będzie to pierwsze tej skali wykorzystanie technologii LoRa dla tak wymagającego topograficznie miasta w Polsce.

Smart City to wykorzystanie technologii teleinformatycznych do interaktywności i zwiększenia wydajności miasta oraz świadomości jego mieszkańców. Władze miasta Przemyśla we współpracy z polskim operatorem telekomunikacyjnym Exatel S.A. rozpoczęły właśnie pilotażową budowę swojego Smart City. W jego ramach miasto otrzyma źródło wiarygodnych, aktualizowanych na bieżąco danych m.in. o poziomie wody w rzece San, warunkach atmosferycznych czy wilgotności gleby. Informacje będą przekazywane dzięki czujkom rozmieszczonym w siedmiu punktach miasta.

Przemyśl to miasto znane przede wszystkim ze swoich zabytków oraz tysiącletniej historii. Chcemy jednak, aby było także rozpoznawalne poprzez nowoczesne i nakierowane na zaspokajanie potrzeb mieszkańców rozwiązania. Nasza umowa z Exatel S.A. i proponowane działania gwarantują, że „Smart City” nie będzie tylko ciekawostką i chwytliwym hasłem, ale rzeczywistą realizacją potrzeb naszego rozwijającego się miasta – mówi Robert Choma, prezydent miasta Przemyśla.

To, co wyróżnia ten projekt od innych, to wykorzystane rozwiązania – bazowanie na technologii LoRaWAN (LoRa), czyli rozległej wąskopasmowej sieci dalekiego zasięgu, zoptymalizowanej pod kątem jak najmniejszego poboru energii. I mimo, że ta technologia jest znana w Polsce (wykorzystywana w przemyśle, czy w parkach technologicznych), to nie była ona dotąd wdrażana w takim zakresie w przestrzeni publicznej.

Cieszymy się, że to pilotażowe wdrożenie możemy zrealizować od razu w tak zróżnicowanym topograficznie i wymagającym terenie, jak Przemyśl. To pokazuje, że jest realne zapotrzebowanie na Smart City w Polsce. Nie tylko ze strony mieszkańców, którzy przyzwyczaili się już do internetu rzeczy. Ale także ze strony włodarzy miasta, którzy traktują to jako inwestycję w bezpieczeństwo, wygodę oraz – w dalszej perspektywie – źródło potencjalnych oszczędności dla budżetu. – mówi Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu Exatel S.A.

Anna Fortuna

Fot. Marian Gdula