W ten weekend mobilne Muzeum Migracji przyjedzie do Przemyśla
Mobilne Muzeum Migracji w weekend odwiedzi Przemyśl. Mobilne muzeum w przyczepie Niewiadów dokumentuje powojenne przesiedlenia i migracje ludności. Jest to projekt Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”.
Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz” to twórcy, animatorzy, socjologowie i publicyści. Dwa lata temu wyremontowali starą, kultową przyczepę kempingową „Niewiadów”, z którą co roku ruszają w Polskę, by rozmawiać z ludźmi, gromadzić oraz pokazywać zdjęcia, przedmioty i relacje. Szczególnie interesuje ich temat powojennych przesiedleń, wynikających z przesunięcia granic Polski.
W tym roku przypada 70 rocznica Akcji „Wisła” i to ona stała się głównym motywem ich podróży. Muzeum odwiedziło trzy wsie w północnej i zachodniej Polsce, na tzw. Ziemiach Odzyskanych. To właśnie tam tuż po wojnie, przesiedlono z południowo-wschodniej Polski grubo ponad 100 tys Łemków, Bojków, Ukraińców i Polaków z mieszanych rodzin. Do Przemyśla Muzeum przyjedzie prosto z miejsc, do których zostali przesiedleni mieszkańcy terenów objętych działaniami akcji Wisła. Wystawę będzie można zwiedzić 19 i 20 sierpnia na przemyskim Rynku.
W każdej miejscowości nagrywają opowieści, oglądają dziesiątki prywatnych zdjęć, spotykają się z ostatnimi świadkami tych wydarzeń oraz z ich dziećmi, wnukami i prawnukami. Pytają o życie przed wojną, o przymus porzucenia domu i całego dobytku, o podróż na Zachód, o dzisiejszą tożsamość najmłodszych pokoleń.
Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
fot. Muzeum Migracji