Poznaj sposób na szybkie i kompleksowe uzyskanie odszkodowania za uszkodzenie pojazdu

23/08/2017

Czasami wystarcza chwila nieuwagi, aby nasz piękny samochód zmienił się nie do poznania. Przyczyną często nie jest poważny wypadek drogowy, ale zwykła mała stłuczka, mogąca wpędzić nas w kosztowne naprawy. Jak wybrnąć z opresji finansowych? Oto krótki poradnik, jak zawalczyć o godne odszkodowanie.

Kłopotliwe dochodzenia odszkodowania z OC

Niestety wypadek, a następnie skomplikowane procedury związane z odzyskiwaniem odszkodowania potrafią spędzać sen z powiek poszkodowanym. Często również zdarza się, że przyznane odszkodowanie nie wystarcza na pokrycie kosztów profesjonalnej i całościowej naprawy naszego pojazdu. Ubezpieczyciele nie kwapią się z wypłatą całkowitego odszkodowania, a piętrząc formalności, skutecznie zniechęcają od podejmowania racjonalnych i efektywnych działań.

Co zatem zrobić, aby uzyskać całość odszkodowania?

W sytuacji, w której dochodzi do stłuczki, a uczestnicy kolizji z angielską wprost powściągliwością i umiarem podchodzą do sprawy. To najczęściej feralne zdarzenie kończy się na wymianie numerów polis OC, spisaniu protokołu szkody, sfotografowaniu uszkodzeń i spisaniu oświadczenia, gdzie sprawca stłuczki własnoręcznym podpisem potwierdza, że poczuwa się do odpowiedzialności.

Zdawać by się mogło,że sprawa zostaje rozwiązana w nie najgorszy sposób. Jednakże kolejne etapy prowadzące do uzyskania odszkodowania mogą już nie być tak satysfakcjonujące. Niejednokrotnie ubezpieczyciel szacuje koszty odszkodowania na zaniżonym poziomie. Rzeczoznawca pracujący na rzecz ubezpieczyciela dokonuje wyceny, ale należy pamiętać, że jest to jedynie szacunkowy koszt naprawy.

Przy rozliczaniu kosztów naprawy, pierwszeństwo będzie miał rachunek wystawiony przez warsztat, w którym dokonujemy naprawy, a nie wycena biegłego rzeczoznawcy.

Na koszt naprawy auta wpływają różne czynniki, chociażby czas trwania niektórych czynności – mogących ulec wydłużeniu, poprzez ujawnienie usterek niewidocznych przed demontażem elementów samochodu, czy też jakość i cena użytych części zamiennych. Zwłaszcza te ostatnie czasami mają przemożny wpływ na wycenę, ponieważ warsztat poprzez oferowanie nam oryginalnych części podwyższa również cenę naprawy, a co za tym idzie odszkodowanie za uszkodzony samochód może okazać się zbyt niskie.

Co możemy zrobić dodatkowo? Gdzie szukać wsparcia?

W tego typu sytuacjach nie możemy pozostawać bierni. Przede wszystkim, możemy sami zlecić dokonanie takiej wyceny u niezależnego eksperta, która z dużym prawdopodobieństwem będzie dla nas korzystniejsza.

Nie możemy zapominać o tym, że warsztat powinien wystawić nam szczegółową fakturę, w której wymienione będą podejmowane podczas prac naprawczych czynności, a także użyte do nich części.

W sytuacji kompletnej bezradności warto zwrócić się w stronę profesjonalnych firm, których wieloletnie doświadczenie, gwarantuje nam

pozytywne zakończenie samochodowych kłopotów, a jednocześnie da nam pewność uzyskania całości odszkodowania.

Również postawa sądów zdaje się podkreślać coraz surowsze traktowanie uników stosowanych przez ubezpieczycieli, czego dowodem jest stanowisko Sądu Najwyższego, w sprawie stosowania nowych części zamiennych – odszkodowanie ma obejmować koszt zakupu nowych, oryginalnych części, a nie tanich zamienników

Inne wiadomości

Zapraszamy do klubu Akwarium na koncert rewelacyjnej rockowej grupy The Underground Man [video]
Informacje kulturalne
99 views
Informacje kulturalne
99 views

Zapraszamy do klubu Akwarium na koncert rewelacyjnej rockowej grupy The Underground Man [video]

af - 26/09/2017

Polsko brytyjski zespół The Underground Man wystąpi w klubie Akwarium w Przemyślu. Koncert odbędzie się w dniu 6 października. Koncert…

700 litrów włoskiego wina przejęli pogranicznicy w Korczowej
Przemyśl - okolice
121 views
Przemyśl - okolice
121 views

700 litrów włoskiego wina przejęli pogranicznicy w Korczowej

af - 26/09/2017

Chciał wywieźć na Ukrainę 702 l wina, nielegalnie przywiezionego z Włoch do Polski. Mężczyzna wpadł podczas kontroli drogowej. W dniu…

Pijany kierowca TIR-a w Medyce chciał przekroczyć granicę
Przemyśl - okolice
142 views
Przemyśl - okolice
142 views

Pijany kierowca TIR-a w Medyce chciał przekroczyć granicę

af - 26/09/2017

Kierowca tira miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymano go podczas przekraczania przejścia granicznego. Wczoraj po godz. 22, na…