W Przemyślu uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

17 kwietnia 2016

Przemyślanie uczcili pamięć ofiar tragedii katastrofy smoleńskiej. Zginęło w niej 96 osób.

W dniu 10 kwietnia, 2010 r., tuż przed godz.9 prezydencki samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie – 88 pasażerami i 8 członkami załogi rozbił się pod Smoleńskiem. Wśród ofiar katastrofy był m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

W minioną niedzielę, przy gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej mieszkańcy naszego miasta uczcili pamięć o ofiarach tamtej tragedii.

Zginęli na tej ziemi, która zabierała zawsze najlepszych Polaków. Tylko nie przypuszczaliśmy, że w tej najnowszej historii zdarzy się tak wielka tragedia – podczas uroczystości mówił prezydent miasta Przemyśla Robert Choma – Odeszli, a mogli jeszcze zrobić tak wiele dla naszej Ojczyzny, tak bardzo ich brakuje. Dzisiaj kiedy oczekujemy pełnej prawdy o tragedii, która się wydarzyła, nie możemy przyzwalać na to jak niektórzy oczekują, że Polacy będą milczeć, w milczeniu będą obchodzić tą tragedię. Milczeliśmy wtedy, kiedy był czas na milczenie. Przez ostatnie lata oczekiwaliśmy pełnego wyjaśnienia i mamy prawo także w ich imieniu domagać się pełnej prawdy. Jako chrześcijanie chcemy wybaczyć, tylko musimy też wiedzieć komu wybaczyć. Po tylu latach w dalszym ciągu nie ma winnych tej tragedii, nie ma odpowiedzialnych. Każda z tych osób zginęła pełniąc funkcję publiczną, reprezentując najjaśniejszą Rzeczypospolitą, jadąc tam, gdzie tyle lat czekaliśmy na wyjaśnienie tej prawdy. Życzmy sobie tego by ta prawda jak najszybciej ujrzała światło dzienne.

Nic nie dzieje się bez przyczyny.Historia ma to do siebie, że rozpoczynana jest na podstawie skutku, ale dociekamy przyczyn, genezy wydarzeń, które badamy. Tak też dzieje się z datą 10 kwietnia 2010 r., która już na zawsze weszła do historii Polski. Czy tego chcemy czy nie chcemy także tkwi w nas samych, zarówno w wymiarze narodowym jak i w tym wymiarze osobistym – mówił p.o. dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko – Józef Mackiewicz kiedyś wypowiedział niesamowicie mądre słowa, że tylko prawda jest ciekawa. Czy dziś znamy całą prawdę o tamtych wydarzeniach ?

Anna Fortuna

no images were found