W Przemyślu uczczono pamięć o ofiarach holokaustu [zdjęcia]
Przemyskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczęły się w dniu 24 stycznia, na ul. Kopernika przy pomniku upamiętniającym miejsce straceń Żydów z przemyskiego getta.
W uroczystościach przy ul.Kopernika udział wziął zastępca prezydenta miasta Przemyśla, uczniowie przemyskich szkół oraz zaproszeni goście, a wśród nich Dawid Ringel – potomek osób mieszkających w Przemyślu.
Młodzież, przyszła uczyć się tutaj historii bardzo bolesnej, jeżeli nie najboleśniejszej, której doświadczyli mieszkańcy naszego miasta – liczna społeczność żydowska w Przemyślu. Myślę, że ten dzień, to nasze spotkanie ma przede wszystkim przypomnieć o strasznych wydarzeniach, o strasznych mordach, które stały się udziałem naszych współobywateli, naszych mieszkańców. Ma nas przestrzec przed tym, że jakakolwiek nienawiść zawsze prowadzi do tragedii. Nienawiść pozostaje nienawiścią, a my jesteśmy stworzeni żeby kochać. – powiedział zastępca prezydenta miasta Przemyśla Grzegorz Hayder.
W spotkaniu udział wziął także prof. Wacław Wierzbieniec, lokalny, podkarpacki autorytet w sprawach żydowskich, relacji polsko- żydowskich na naszym terenie.
Znajdujemy się w miejscu szczególnym. Chciałbym złożyć podziękowania państwu, za to że pamiętacie, że Przemyśl pamięta, że włączyliście się tak aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, holokaustu, który jest zjawiskiem szczególnym w dziejach ludzkości, jest to apogeum nienawiści człowieka do człowieka. Tu w tym miejscu, w czasie wojny rozgrywały się ogromne tragedie. Wczoraj będą w Radymnie słyszeliśmy fragmenty z dziennika Reni Spiegel, właśnie pochodzącej z Przemyśla, która znalazła się w getcie przemyskim, tutaj została zamordowana wraz ze swoją rodziną. Ten mord na niewinnych nieraz bardzo młodych ludziach, dzieciach jest czymś do czego doszło i do czego ludzkość dopuściła. Dopuściła poprzez, to że zbyt tolerowała nienawiść. Jest takie chrześcijańskie powiedzenie, bardzo ważne „zło dobrem zwyciężaj”. Nienawiść trzeba zawsze zwyciężać miłością, jest to właściwa droga, idźmy nią. Pamiętajmy i bądźmy razem. – powiedział prof. Wierzbieniec.
Anna Fortuna