W Przemyślu odsłonięto odnowiony pomnik marszałka Piłsudskiego [Galeria Zdjęć]

4 września 2018

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego usytuowany na zbiegu ulic Wodnej i Mostowej w Przemyślu został odnowiony. W miniony poniedziałek odbyło się jego symboliczne odsłonięcie.

Popiersie marszałka zyskało nowy, wyższy postument, a plac, na którym stoi pomnik został rozbudowany, przybierając kształt Krzyża Virtuti Militari. Krzyż, podobnie jak nowy piedestał, wykonany jest z granitu i opatrzony elementami z brązu. Na postumencie zamontowano tablicę przypominającą, że przebudowa jest wyrazem wdzięczności mieszkańców i samorządu Przemyśla w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Całość prac oszacowano na ponad 80 tys. zł.

Pomnik poświęcony marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu powstał w 2002 r. z inicjatywy Polskiego Związku Wschodniego w Przemyślu. Projektantem cokołu jest artysta plastyk Józef Kalinowski. Odlanie popiersia wykonali przemyscy odlewnicy z wytwórni dzwonów Jana Felczyńskiego.

Przez ostatnie lata toczyła się dyskusja dotycząca przebudowy popiersia, a nawet zmiany jego lokalizacji. Z inicjatywy m.in. Rady Seniorów marszałek pozostał w tym samym miejscu.

Podczas poniedziałkowej uroczystości, Leszek Włodek z Instytutu Kresów Wschodnich, uczestnik walk o niepodległość w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, przypomniał, że data uroczystości odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa – to w Przemyślu pod koniec września 1906 roku przyszły marszałek Polski spotkał się z przedstawicielami wywiadu austriackiego i uzyskał zgodę na formowanie wojska polskiego na obszarze zaboru austriackiego.

Fot. Anna Fortuna

no images were found