W Przemyślu odsłonięto odnowiony pomnik marszałka Piłsudskiego [Galeria Zdjęć]

04/09/2018
1540 Views

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego usytuowany na zbiegu ulic Wodnej i Mostowej w Przemyślu został odnowiony. W miniony poniedziałek odbyło się jego symboliczne odsłonięcie.

Popiersie marszałka zyskało nowy, wyższy postument, a plac, na którym stoi pomnik został rozbudowany, przybierając kształt Krzyża Virtuti Militari. Krzyż, podobnie jak nowy piedestał, wykonany jest z granitu i opatrzony elementami z brązu. Na postumencie zamontowano tablicę przypominającą, że przebudowa jest wyrazem wdzięczności mieszkańców i samorządu Przemyśla w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Całość prac oszacowano na ponad 80 tys. zł.

Pomnik poświęcony marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu powstał w 2002 r. z inicjatywy Polskiego Związku Wschodniego w Przemyślu. Projektantem cokołu jest artysta plastyk Józef Kalinowski. Odlanie popiersia wykonali przemyscy odlewnicy z wytwórni dzwonów Jana Felczyńskiego.

Przez ostatnie lata toczyła się dyskusja dotycząca przebudowy popiersia, a nawet zmiany jego lokalizacji. Z inicjatywy m.in. Rady Seniorów marszałek pozostał w tym samym miejscu.

Podczas poniedziałkowej uroczystości, Leszek Włodek z Instytutu Kresów Wschodnich, uczestnik walk o niepodległość w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, przypomniał, że data uroczystości odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa – to w Przemyślu pod koniec września 1906 roku przyszły marszałek Polski spotkał się z przedstawicielami wywiadu austriackiego i uzyskał zgodę na formowanie wojska polskiego na obszarze zaboru austriackiego.

Fot. Anna Fortuna

Inne wiadomości

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
571 views
Wiadomości
571 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
568 views
Wiadomości
568 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.
Wiadomości
1362 views
Wiadomości
1362 views

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.

adm - 15/02/2019

W Przemyślu odbędzie się casting na statystów do filmu „Ziuk. Młody Piłsudski’’, który jest realizowany przez telewizję publiczną. Producenci poszukują…