W Przemyślu odbyły się obchody wywózki Polaków na Syberię przez radziecką Rosję [Galeria zdjęć]

8 lutego 2016

W Przemyślu odbyły się obchody 76 rocznicy deportacji Polaków na Sybir i równocześnie 70 rocznicy powrotu zesłańców do Ojczyzny. Uroczystości były okazją do wspomnień tragicznych wydarzeń przez tych, którzy ocaleli oraz do uczczenia pamięci tych, którzy pozostali na „nieludzkiej ziemi”.

To już 76 lat od czasu, kiedy o świcie 10 lutego łomot do drzwi i okien wyrwał z głębokiego snu nie tylko naszych rodziców, dziadków, ale i nas małe dzieci. Do naszych domów wtargnęli obcy, dziwni, nieznani ludzie, krzykiem oznajmili, że w pół godziny mamy opuścić nasz rodzinny dom. Rozpacz rodziców, dziadków, płacz, krzyk dzieci… – tak podczas obchodów w Przemyślu 76 rocznicy deportacji Polaków na Sybir tamte tragiczne wydarzenia wspominała Krystyna Zwierkowska, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków III RP – Wywieziono nas w daleki, obcy, nieznany kraj, setki, tysiące kilometrów od granic naszej Ojczyzny. Do kraju całkowicie odmiennego od naszego, do kraju bez Boga, bez Boga szczególnie w sercach tych ludzi, którzy stali nad nami, którzy zmuszali nas do ciężkiej, nadludzkiej, wyczerpującej pracy, często do upadłego, do śmierci. Ich największym zadaniem było aby w sercach naszych zabić, zagłuszyć miłość do Boga i wiary, a przede wszystkim miłość i tęsknotę za krajem ojczystym.

Podczas niedzielnych uroczystości złożono kwiaty pod tablicą Sybiraków umieszczoną w murze kościoła św. Trójcy oraz wręczono Odznaki Honorowego Sybiraka, tym którzy szczególnie zasłużyli się dla Związku. Podziękowano również młodzieży z Zespołu Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych za opiekę nad sztandarem Sybiraków. Dalsza część obchodów miała miejsce na rampie kolejowej, na Bakończycach skąd w 1940 r. rozpoczynała się wywózka. Tam też zapalono znicze i pomodlono się, za tych którzy zginęli tylko dlatego, że było Polakami. Szacuje się, że od lutego do czerwca na Syberię wywieziono 700-800 tys. Polaków.

Dziś z perspektywy dziesiątków lat sami dziwimy się, jak to się stało, że kilkaset tysięcy osób w okół nas ginęło, a myśmy przeżyli – mówiła K.Zwierkowska – Jest tylko jedno wytłumaczenie, to Bóg ocalił nam życie i przyprowadził nas do Ojczyzny.

Dzisiaj wypada podziękować wam Sybirakom, że pamięć o tych setkach tysięcy polskich ofiar na Syberii trwa w was w jako świadkach historii – podkreślił wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk.

Obchody zorganizowali : Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Związek Sybiraków III RP w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu, przemyskie Centrum Kulturalne, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

Anna Fortuna

no images were found