W przemyskim Przedszkolu nr 4 powstała ścieżka edukacyjna „Zielone eko-zasady”

24 listopada 2017

W Przedszkolu nr 4 „Zielony zakątek” w Przemyślu powstała ścieżka edukacyjna „Zielone eko-zasady”.
Projekt „Eko-zasady wdrażaj gdyś mały” został złożony w ramach konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Do konkursu zgłoszono 22 projekty, ale tylko 12 z nich przeszło pozytywną ocenę merytoryczną i uzyskało dofinansowanie w wysokości 80% wszystkich kosztów. Z dwunastu zwycięskich projektów, dwa zostały wdrożone w naszym mieście.
Pierwszy projekt – „Eko-zasady wdrażaj gdyś mały!” zrealizowany został na terenie podwórka mieszczącego się przy Przedszkolu miejskim nr 4 „Zielony zakątek”. W ramach projektu zostały zakupione i rozsadzone drzewa i krzewy do stworzenia tzw. zielonej ściany, powstał ogród „przyjazny ptakom”- w nim pojawiły się karmniki, budki lęgowe i tablice informacyjno-edukacyjne. Ponadto w ogrodzie powstała „dzika łączka”, pomyślano też o kompostowniku i o drewnianej wiacie wraz ze stołami i ławkami.
W przedszkolu powstała też eko-pracownia, w której znalazły się wszystkie niezbędne elementy, które pomogą małym ekologom w rozwijaniu ich pasji. Pracownia została wyposażona m.in. w: laptop, ekran wraz ze wskaźnikiem, matę i gry edukacyjne, pomoce poglądowe, zestawy do obserwacji owadów, lupy, a także książki i albumy przyrodnicze.
Drugim projektem jest „Pracownia ekologiczna”, która powstała w Szkole Podstawowej nr 6 w Przemyślu. Dzięki pozyskanym funduszom z WFOŚiGW w Rzeszowie, pracownia została zaopatrzona w zestaw multimedialny, w skład którego wchodzą: laptop, projektor i ekran ze wskaźnikiem. Ponadto znalazły się w niej kompasy, lornetki, zestawy do poławiania bezkręgowców, książki oraz cyfrowy miernik natężenia dźwięku.

Wartość całego zadania wyniosła ponad 35 000 zł.
Inicjatorką i autorką zwycięskich projektów jest Katarzyna Bauer-Maj, zastępca naczelnika Wydziału Architektury i Ochrony Środowiska.

Fot.  Agata Czereba (www.przemysl.pl)