W przemyskim muzeum odbyło się spotkanie poświęcone Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ
W dniu 18 maja w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, pod hasłem „Za Polskę bez kompromisów – Brygada Świętokrzyska NSZ” odbyło się spotkanie z żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych por. Henrykiem Atemborskim ps. „Pancerny” oraz z Karolem Wołkiem prezesem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Środowy wieczór był swoistego rodzaju sztafeta pokoleń, w której z jednej strony opowiadał o niej wiekowy już dzisiaj żołnierz a z drugiej zupełnie młody, aktywny człowiek. Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek przedstawił krótko rys historyczny formacji wojskowej Wojska Polskiego jakimi były Narodowe Siły Zbrojne oraz genezę powstania Brygady Świętokrzyskiej. Następnie swoją historię życia oraz związek z Brygadą Świętokrzyską opowiedział 88 -letni porucznik Henryk Atemborski ps. Pancerny. Zgromadzeni w tym dniu w Muzeum uczestnicy spotkania usłyszeli o jego doświadczeniach z czasów II wojny światowej oraz poruszającą historię jego życia gdy jako młody chłopak musiał stanąć z bronią w ręku do walki z okupantem o niepodległość ojczyzny. Wydarzenia po wojnie, to czas kiedy przyszło mu zmagać się z przesłuchaniami przez okupantów sowieckich. Porucznik mówił o tym, kto przekazał jemu jako młodemu człowiekowi wartości, które ukształtowały jego silny charakter i o tym jak on sam przekazuje je dalej. Swoim wystąpieniem zachęcał obecnych na spotkaniu do dalszej pracy na rzecz naszej Ojczyzny Polski.
Podczas spotkania prezes Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek przedstawił czym zajmuje się obecnie Związek, jego podstawowe cele oraz dotychczasowe inicjatywy i działania, a także możliwość wstąpienia do niego.
Na zakończenie Marek Kulpa wręczył gościom grawerowane pamiątki specjalnie wykonane na to spotkanie, w podziękowaniu panu porucznikowi za walkę o Polskę bez kompromisów, a prezesowi Karolowi Wołkowi życząc tego by Związek pod jego przewodnictwem zawsze dążył do Polski bez kompromisów szczególnie tych zgniłych.
Spotkanie zgromadziło kilkadziesiąt osób pośród których znaleźli się m.in. Wojciech Koba – syn kapitana Władysława Koby Żołnierza Wyklętego z Jarosławia, Teresa z Bystrzyckich – siostra Cichociemnego byłego prezydenta Przemyśla Przemysława Bystrzyckiego, dr. Jan Musiał syn żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych oraz sędzia Trybunału Stanu Robert Majka. Wśród uczestników spotkania znalazła się licznie zgromadzona młodzież. Wizyta obu Panów mogła się odbyć m.in. dzięki Restauracji Polanka.
Spotkanie będącą kolejną inicjatywą przemyskich narodowców zaowocowało nowymi członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy podpisali deklaracje członkowskie i już niebawem utworzą koła na Podkarpaciu, do których wstąpienia już dzisiaj zachęcają nowych członków.