W przemyskiej bibliotece odbyła się akcja „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

12 czerwca 2016

Przemyśl wziął udział w ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”. Była to próba ustanowienia rekordu czytania książek w jednym momencie.

Przemyska Biblioteka Publiczna włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której towarzyszyło motto „Starsi nie czytają? W młodych nadzieja”. W piątek, 10 czerwca, o godz. 10 w całym kraju, w bibliotekach i innych placówkach edukacyjnych zebrali się uczniowie, dzieci, a także dorośli i każdy z nich czytał swoją książkę. W ten sposób próbowano ustanowić rekord czytania książek w jednym momencie.

Statystyki mówią, że Polacy nie czytają. Czyta zaledwie 40%. Jednak wyliczenia te obejmują jedynie osoby powyżej 15 roku życia, dlatego chcemy udowodnić, że młodzież i dzieci czytają. Stąd ta akcja w Przemyskiej Bibliotece Publicznej – mówi Katarzyna Bednarz-Soja z Biblioteki, główny koordynator akcji w naszym mieście – Jako bibliotekarze uważamy, że to właśnie młodsi i młodzież częściej sięgają po książki niż dorośli. Przy okazji tej akcji chcemy też pokazać, że czytanie jest modne, czytania nie trzeba się wstydzić, czytanie prowadzi do wiedzy i samokształcenia się, a to w życiu dorosłym jest najważniejsze.

Spotkanie w Przemyskiej Bibliotece Publicznej było okazją również do rozstrzygnięcia konkursu fotograficznego poświęconemu czytaniu. Na konkurs wpłynęło około 50 prac przedstawiających zaczytane osoby. Przez miesiąc czasu można je oglądać w Czytelni Głównej.

W konkursie „Czytam Warto” nagrodzeni zostali : Aleksandra Soja, Wiktoria Głuchowicz, Sara Szkoła, Mikołaj Lipka, a wyróżnienie otrzymali : Anna Szkólska i Igor Kołodziej.

Przybyłych do Biblioteki swoimi pokazami sztuki iluzji zabawiała jedyna tego rodzaju, przemyska grupa Triple Magic.

Anna Fortuna

no images were found