Uroczyście uczczono pamięć o Orlętach Przemyskich [Galeria zdjęć]

14 grudnia 2015

Polak nie klęka przed wrogiem, Polak walczy o swoje – w Przemyślu uczczono bohaterstwo Orląt Przemyskich i Lwowskich w 97 rocznicę bitwy pod Niżankowicami. Uroczystości zorganizowały przemyskie środowiska patriotyczne i narodowe, a patronat nad nimi objął prezydent Miasta.

Niedzielna uroczystość, to wspomnienie Orląt Przemyskich, Lwowskich i tych wszystkich bohaterów walk o Kresy Południowo – Wschodnie, którzy przyczynili się do kształtowania polskości na tych ziemiach, co podkreślił wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk. Już przed 97 laty, pogrzeb Orląt był wielką manifestacją polskości. Później w okresie międzywojennym, pamięć tego bohaterstwa, przyczyniła się do wzniesienia pomnika na Placu Konstytucji poświęconego Orlętom – mówił wójt. Andrzej Huk przypomniał też, że dzień 13 grudnia, to w naszej historii również tragiczna rocznica, bo to właśnie wtedy władza komunistyczna wydała własnemu narodowi wojnę wprowadzając stan wojenny. Dlatego wspominamy w tym dniu też wszystkich poległych w latach 80, którzy walczyli o wolność i demokrację. O tamtych wydarzeniach nie możemy nigdy zapomnieć, bo to najnowsza, współczesna nasza historia. Jako Polacy możemy czuć się dumni z dokonań naszych przodków oraz z tego, że nigdy się nie poddaliśmy, bo jak mówił wójt – Polak nie klęka przed wrogiem na kolana, Polak walczy o swoje, co udowodniły powstania i wojny, ale i udowadniamy to i dziś czcząc pamięć tych, którzy odeszli.

Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Mirosław Majkowski podkreślił, że grudzień, to krwawy miesiąc, który niesie ze sobą jedyne zwycięskie powstanie jakie było w naszej historii, powstanie Wielkopolskie, a o którym musimy pamiętać szczególnie, gdyż to Wielkopolanie przybyli z odsieczą do Przemyśla i Lwowa.

Podczas uroczystości, odśpiewano hymn Polski, wyczytano nazwiska poległych Orląt Przemyskich oraz odpalono race, a swoje umiejętności zaprezentowała grupa Polskiego Systemu Walki Wręcz Haller.

Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Bitwy pod Niżankowicami, pod patronatem prezydenta Przemyśla Roberta Chomy.

Anna Fortuna

no images were found