Udawał dyplomatę z Konga i chciał wjechać na Ukrainę bez kolejki

21 sierpnia 2017

Obywatel Niemiec próbował przekroczyć granicę w Korczowej udając dyplomatę z Konga. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

W dniu 17 sierpnia, na przejściu granicznym w Korczowej, 47 – letni mężczyzna podróżujący luksusowym Mercedesem na Ukrainę podczas kontroli okazał strażnikom granicznym paszport dyplomatyczny, z którego wynikało, że jest obywatelem Konga. Funkcjonariusze Straży Granicznej szybko ustalili, że strona personalizacyjna w dokumencie jest podrobiona. Mężczyzna przyznał się, że jest obywatelem Niemiec, na dowód czego pokazał swój autentyczny paszport niemiecki. Powiedział, że jest biznesmenem a dyplomatę z Konga udawał, aby zostać odprawionym poza kolejnością. Wcześniej fałszywym paszportem posługiwał się już w Chinach, w Europie spróbował po raz pierwszy.

Funkcjonariusze SG dodatkowo ujawnili w bagażu Niemca legitymację dyplomatyczna Członka Misji Dyplomatycznej Kongo, również podrobioną.

Obywatel Niemiec usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa posługiwania się fałszywym dokumentem oraz usiłowania przekroczenia granicy wbrew przepisom. Został za to skazany na karę grzywny w wysokości 4 tysięcy złotych.