Spotkanie opłatkowe w przemyskiej bibliotece

2 stycznia 2018

W dniu 28 grudnia 2017 r. w sali Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyło się tradycyjne doroczne spotkanie opłatkowe, którego gospodarzami byli: prezydent miasta Przemyśla – Robert Choma oraz starosta przemyski – Jan Pączek.

W spotkaniu udział wzięli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej oraz służb mundurowych, dyrektorzy podległych samorządom jednostek oraz działacze społeczni, a także goście z zagranicy.

Aby ten rok był dla Państwa dobry, błogosławiony i pełen życzliwości dla siebie nawzajem, pełen dobra, którym powinniśmy się dzielić. – powiedział Robert Choma, prezydent Przemyśla.

Za nami udany rok, który kończymy z najniższym bezrobociem, z likwidacją ubóstwa, ale przed nami bardzo ważny rok rocznicowy. 2018 to rok stulecia odzyskania niepodległości, to rok który powinniśmy czcić wieloma uroczystościami i cieszyć się z jedności. To również rok ustanowiony przez Sejm RP rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, przemyślanina, który w tak wielki sposób wpłynął na świadomość Polaków i zmianę sposobu myślenia oraz zmianę ustroju. – powiedział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

Święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi. Warto sobie uświadomić jak wielką wartość odgrywa dom, dom, w którym jesteśmy bezpieczni, w którym czujemy się dobrze, za który jesteśmy odpowiedzialni. Chciałbym życzyć aby nasze miasto, nasz powiat był takim domem. Wiemy dobrze, że jeżeli dom jest wewnętrznie rozdarty, skłócony, to wtedy trudno mówić o jego dobrej przyszłości, takiego okrętu, którym płyniemy czy takiej rzeczywistości, którą budujemy. Boże Narodzenie jest okazją do tego aby życzyć sobie właśnie tego by ten dom, w którym przeżywamy różne uroczystości był budowany wspólnym wysiłkiem, byśmy umieli posługiwać się jednym językiem. – powiedział Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski, który wraz z Arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem – Metropolita Przemysko – Warszawski obrządku greckokatolickiego udzielił zgromadzonym świątecznego błogosławieństwa. Po dokonanym przez obu hierarchów poświęceniu wszyscy dzielili się opłatkami, składając sobie życzenia.
Świąteczne spotkanie uświetniła „żywa szopka” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Podczas spotkania Jan Geneja – Komendant Straży Miejskiej w Przemyślu udekorowany został Złotym Medalem za Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP.a wręczonym przez Wicewojewodę Podkarpackiego Piotra Pilcha.

Podczas spotkania Robert Choma i Jan Pączek otrzymali od Piotra Hryniszyna, dyrektora Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach symboliczne statuetki ‘”SUPER SOW-ik 2017” stanowiące podsumowanie tegorocznej kampanii ”Biała Wstążka”.

Anna Fortuna

Fot. Witold Wołczyk (www.przemysl.pl)