Seria wpadek przemytników na przejściu granicznym w Korczowej

25 lutego 2016

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej doszło do serii wpadek przemytników. Tylko podczas jednej nocy Służba Celna zabezpieczyła blisko 364 kg mosiądzu.

W nocy 22/23 lutego funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Korczowej skierowali do kontroli wjeżdżający do Polski samochód marki Mercedes Vito na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Już w trakcie wstępnej kontroli na pasie odpraw, funkcjonariuszka Służby Celnej wykryła w samochodzie 87 kg mosiądzu. Dalsze szczegółowe przeszukanie pojazdu doprowadziło do wykrycia kolejnych 100 kg. Sprawcą okazał się 49-letni obywatel Ukrainy, którego zamiarem była sprzedaż tego towaru w Polsce.

Jeszcze tej samej nocy celnicy udaremnili kolejny przemyt mosiądzu. Tym razem podczas kontroli wpadł 40-letni obywatel Ukrainy, który przewoził 176,8 kg. Towar ukryty był m.in.: w kole zapasowym.

W obydwu przypadkach mosiądz trafił do magazynu Służby Celnej, która prowadzi dalsze czynności w tej sprawie.

Od początku tego roku, Służba Celna na Podkarpaciu zapobiegła wprowadzeniu na terytorium Polski blisko 450 kg odpadów. W 2015 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu udaremnili natomiast 64 przypadki nielegalnego przewozu przez granicę odpadów, zabezpieczając łącznie ponad 13 ton głównie złomu metali kolorowych, zużytych katalizatorów czy części samochodów.

Wykrywane przypadki nielegalnego przewozu przez granicę odpadów najczęściej dotyczą niezgłaszania towarów do odprawy celnej, brak jest jakichkolwiek dokumentów, lub przemieszczanie odbywa się przez przejścia graniczne, które nie są wyznaczone do transgranicznego przemieszczania odpadów ( wyznaczone przejścia graniczne na Podkarpaciu to drogowe przejście graniczne w Korczowej oraz przejście kolejowe w Medyce).