Ruszył Budżet Obywatelski Miasta Przemyśla na rok 2017

11 września 2016

Do 26 września można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Tym razem zmieniono nieco formułę i projekty zgłaszać będą zarządy osiedli.

Ruszył pierwszy etap projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na rok 2017. Będzie to już  jego IV edycja z nieco zmienioną formułą. Projekty mogą zgłaszać Zarządy Osiedli, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami osiedli. Środki przeznaczone na zadania w ramach budżetu obywatelskiego zostaną podzielone według liczby mieszkańców poszczególnych osiedli – 10 zł na osobę, przy czym minimalna kwota przypadająca na osiedle – tak aby te mniejsze nie były poszkodowane – wynosi 20.000 zł. Zgłoszone zadania muszą mieć charakter inwestycji lub remontu mającego na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców, np. Oświetlenie uliczne, monitoring, remont drogi lub chodnika.

Na zmianę formuły BO wpłynęło kilka przyczyn. Jedną z nich jest to że do tej pory większość inwestycji w ramach tego projektu dotyczyła infrastruktury sportowo – rekreacyjnej, teraz zaczyna pojawiać się zagrożenie związane z kosztami utrzymania tych miejsc. Kolejnym powodem są oszczędności – na BO 2017 zarezerwowano 676 tys. zł – związane z tym że miasto szykuje się do ogłaszanych konkursów unijnych.

W pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć środki na wkład własny do zadań, które chcielibyśmy zrealizować, a wydaje się, że są one oczekiwane przez mieszkańców, m.in.: termomodernizacja kilku szkół, zakup nowych autobusów, remont kilku dróg, a także poszukiwanie środków na rozpoczęcie budowy basenów zewnętrznych i krytych – wyjaśni zastępca prezydenta miasta Przemyśla Grzegorz Hayder.

Tego typu budżety funkcjonują już w niektórych miastach w Polsce i są powiązane też z tzw. Filozofią upiększania miasta – dodaje zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak.

Projekty można zgłaszać do 26 września, od 27 września do 13 października będą one weryfikowane, a lista tych które zostaną zrealizowane zostanie ogłoszona 14 października.