Na przemyskim cmentarzu odbędzie się pochówek kpt. Władysława Koby

11 września 2016

W Przemyślu odbędzie się pochówek jednego z żołnierzy wyklętych kpt. Władysława Koby, żołnierza 3 ppleg. , 39 pp AK i ostatniego komendanta Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W 1949 r. został on stracony na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

W dniu 17 września w Przemyślu odbędą się uroczystości pogrzebowe ostatniego komendanta AK obwodu przemyskiego Władysława Koby, który wieczorem 31 stycznia 1949 r. został zastrzelony w więzieniu na Zamku w Rzeszowie. Wraz z nim straceni zostali Leopold Rząsa i Michał Zygo. Ich ciała pochowano potajemnie na cmentarzu parafialnym w Zwięczycy.

Jeden z pracowników więzienia ujawnił rodzinom domniemane miejsce zakopania zwłok. W dużo późniejszym okresie rodzina postawiła tam nagrobek, ale tak na prawdę nie miała pewności czy tam są pochowani ich krewni. Pochówki były dokonywane nocą, bez oznaczenia. Ludzie ci mieli być skazani na zapomnienie, wymazani z historii Polski – mówi dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.

Doczesne szczątki kpt. Władysława Koby zostały ekshumowane 7 września 2015 roku przez zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Prace przeprowadzono w ramach programu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”. Rodziny zamordowanych otrzymały 9 czerwca 2016 r. w Pałacu Prezydenckim z rąk Szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Sadurskiej i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego noty identyfikacyjne.

Zgodnie z wolą krewnych W.Koby – m.in. syna i wnuka – jego szczątki spoczną w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Zasańskim. W grobie tym pochowana jest już jego żona i córka.

Szczątki L. Rząsy i M. Zygo obecnie znajdują w prosektorium w Rzeszowie. Ich pochówek odbędzie się prawdopodobnie 1 marca 2017 r. na cmentarzu w Rzeszowie.

W piątek, 16 września, w Jarosławiu – tam urodził się kapitan Koba – w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej o godz. 10 odprawiona zostanie msza św. żałobna w intencji kpt. Władysława Koby, a po niej o godz. 11.30 przy pomniku Pamięci kpt. Koby uroczystość patriotyczna.

Uroczystości w Przemyślu :

16 września – Zamek Kazimierzowski

godz. 17.30 – prelekcja poświęcona Żołnierzom Wyklętym i kpt. W.Kobie
godz.18 – „Melduję Tobie Polsko” spektakl o rtm.Pileckim w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego

17 września

godz.12 – msza św. w kościele księży Salezjanów w intencji ofiar sowieckiej agresji, zmarłych i żyjących Sybiraków oraz spokój duszy ktp. W. Koby
13.30 – obrzęd pogrzebowy śp. kpt. W. Koby

W dniach 15 września – 9 października w Przemyskiej Bibliotece Publicznej będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN O/Rzeszów „Władysław Koba 1914-1949”