Rusza III edycja konkursu dla młodych webmasterów z Podkarpacia

26 lutego 2018

Rozpoczął się nabór do III edycji konkursu „web.Master Podkarpacki” skierowanego do uczniów z województwa podkarpackiego zainteresowanych programowaniem. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca.

Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a w szczególności do osób rozważających karierę programisty. Będzie stanowił dobrą okazję do sprawdzenia swojej wiedzy oraz zdolności m.in. z zakresu programowania w HTML, CSS, PHP czy Java Script. Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów umiejętności informatycznych związanych z projektowaniem stron i aplikacji internetowych.

Zainteresowanie konkursem „web.Master Podkarpacki” zwiększa się co roku. W dwóch poprzednich odsłonach udział wzięło łącznie ok. 800 uczniów: podczas pierwszej edycji ponad 300, a w drugiej blisko 500 uczestników. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku zgłoszeń będzie jeszcze więcej.
Cieszy nas fakt, że zainteresowanie konkursem rośnie. To dobry prognostyk dla podkarpackiej branży IT – mówi Paweł Teper, koordynator projektów e-learningowych w Ideo. – Poprzednie edycje pokazały, że w województwie podkarpackim jest wielu uzdolnionych uczniów, którzy świetnie radzą sobie w środowisku programistycznym. Jestem przekonany, że w tym roku będzie podobnie, a „web.Master Podkarpacki” będzie dla nich pierwszym krokiem w kierunku zawodowej kariery.

Uczestnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy odbędzie się 7 marca. Aby umożliwić udział uczniom wszystkich szkół z województwa, również z terenów wiejskich, etap ten zostanie przeprowadzony za pośrednictwem specjalnej platformy e-learningowej. Drugi, finałowy etap zaplanowany jest na 21 marca w Zespole Szkół Energetycznych w Rzeszowie. Finaliści zmierzą się z zadaniami praktycznymi z zakresu programowania. Dla najlepszych przewidziane są nagrody, które ułatwią początkującym webmasterom rozpoczęcie kariery.

Znajomość języków programowania to cenna i mile widziana umiejętność na rynku pracy, zarówno w branży IT, jak i poza nią – mówi dr hab. Dariusz Tworzydło, prezes Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. – Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom jak „web.Master Podkarpacki” zachęcimy młodzież nie tylko do nauki programowania, ale też do planowania swojej przyszłości zawodowej już w wieku szkolnym.

Rejestracja uczestników potrwa do 1 marca. Uczniów zgłaszać mogą nauczyciele informatyki za pośrednictwem strony www.webmasterpodkarpacki.pl Tam również znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia.

Organizatorami konkursu są Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie, a partnerem technologicznym jest Ideo Sp. z o.o. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.