Próbował przekroczyć granicę posługując się podrobionym paszportem biometrycznym

Obywatel Ukrainy przedstawił do kontroli granicznej przerobiony biometryczny paszport łotewski. Sfałszowany dokument kupił za 850 euro.

17 lutego na przejściu granicznym w Korczowej, na wyjazd z Polski zgłosił się 38-letni mężczyzna, który do kontroli granicznej przedstawił łotewski paszport biometryczny. W trakcie kontroli funkcjonariusz SG ustalił, że strona z danymi personalnymi dokumentu jest przerobiona, dodatkowo paszport widnieje w europejskiej bazie policyjnej jako utracony.

Przerobienie dokumentu potwierdziły również łotewskie służby policyjne, które poinformowały, że w rzeczywistości dokument został wydany innej osobie.
Podczas dalszych czynności, funkcjonariusze SG znaleźli u podróżnego oryginalny paszport ukraiński. Mężczyznę przesłuchano w charakterze podejrzanego, następnie postawiono mu zarzuty popełnienia przestępstwa. Obywatel Ukrainy przyznał się do  wykorzystania przerobionego dokumentu oraz wyjaśnił, że za uzyskanie paszportu miał zapłacić na Łotwie 850 euro.

W związku z wykorzystaniem przerobionego dokumentu w trakcie kontroli granicznej, decyzją Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu wyznaczono karę w wysokości 2 tys. złotych, dodatkowo za nielegalne przekroczenie granicy oraz przeterminowany pobyt osoba została ukarana mandatem karnym w wysokości 500 zł., wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu na teren Ukrainy oraz zakazu wjazdu do strefy Schengen na pół roku.