Próbował przekroczyć granicę posługując się podrobionym paszportem biometrycznym

26 lutego 2018

Obywatel Ukrainy przedstawił do kontroli granicznej przerobiony biometryczny paszport łotewski. Sfałszowany dokument kupił za 850 euro.

17 lutego na przejściu granicznym w Korczowej, na wyjazd z Polski zgłosił się 38-letni mężczyzna, który do kontroli granicznej przedstawił łotewski paszport biometryczny. W trakcie kontroli funkcjonariusz SG ustalił, że strona z danymi personalnymi dokumentu jest przerobiona, dodatkowo paszport widnieje w europejskiej bazie policyjnej jako utracony.

Przerobienie dokumentu potwierdziły również łotewskie służby policyjne, które poinformowały, że w rzeczywistości dokument został wydany innej osobie.
Podczas dalszych czynności, funkcjonariusze SG znaleźli u podróżnego oryginalny paszport ukraiński. Mężczyznę przesłuchano w charakterze podejrzanego, następnie postawiono mu zarzuty popełnienia przestępstwa. Obywatel Ukrainy przyznał się do  wykorzystania przerobionego dokumentu oraz wyjaśnił, że za uzyskanie paszportu miał zapłacić na Łotwie 850 euro.

W związku z wykorzystaniem przerobionego dokumentu w trakcie kontroli granicznej, decyzją Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu wyznaczono karę w wysokości 2 tys. złotych, dodatkowo za nielegalne przekroczenie granicy oraz przeterminowany pobyt osoba została ukarana mandatem karnym w wysokości 500 zł., wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu na teren Ukrainy oraz zakazu wjazdu do strefy Schengen na pół roku.