Przez Przemyśl przejedzie kolejny pociąg z Ukrainy
W związku z dużym zainteresowaniem pasażerów niedawno uruchomionym połączeniem kolejowym Kijów – Lwów – Przemyśl, Koleje Ukraińskie wraz z polskim partnerem PolRegio planują uruchomienie po 1 sierpnia br. nowej linii. Pod uwagę brany jest jeden z trzech wariantów.
Czwartkowe spotkanie było kolejnym dotyczącym połączeń pomiędzy Polską, a Ukrainą, a ze strony ukraińskiej między Polską, a Unią Europejską. Udział w nim wzięli przedstawiciele PolRegio Oddział w Krakowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, BiOSG, Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Rzeszowie, Lwiwskiej Zaliznytsi, Lwowskiej Administracji Obwodowej, Służb granicznych i celnych Ukrainy, a także Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Budowane nowe połączenia związane są nie tylko z Polską, ale także ze Słowacją, Rumunią, Węgrami. Mają one dać możliwość przejazdu obywatelom Ukrainy do Europy oraz mieszkańcom krajów ościennych na Ukrainę. Tym bardziej, że niedawno wprowadzono ruch bezwizowy przekłada się na ilość pasażerów.
Nasze doświadczenia związane z połączeniem z Polską przede wszystkim z pociągiem, który przyjeżdża z Kijowa do Przemyśla – od początku tego roku przewiózł on ponad 85 tys. pasażerów – pokazuje potrzebę takich powiązań. Dzisiejsza narada, która odbyła się w Przemyślu dotyczyła możliwości uruchomienia kolejnego połączenia między Polską, a Ukrainą, a dokładniej między Lwowem, a stacjami w Polsce. Przyjęliśmy trzy warianty możliwe do uruchomienia w najbliższym czasie.- powiedział doradca Zarządu UZ ds. integracji europejskiej Tomasz Majka.
Pierwszy wariant, to połączenie z Lwowa do Przemyśla, umożliwiałoby ono wykorzystanie istniejącej siatki połączeń z Przemyśla w głąb Polski, przede wszystkim do miast, które dysponują portami lotniczymi. Drugi wariant, który jest rozpatrywany, to możliwość przygotowania połączenia opartego na kolejnym pociągu Hyundai, tylko ten, który teraz jedzie z Kijowa przez Lwów do Przemyśla jechałby przez południowo-zachodnią część Ukrainy, czyli mógłby obsługiwać pasażerów takich miejscowościach jak Winnica, Tarnopol i przez Lwów do Przemyśla. Wariant trzeci, to połączenie aglomeracyjne, bezpośrednie między Lwowem, a Krakowem i Krakowem do Lwowa, na razie z praktykowaniem przesiadki we Lwowie.
Te trzy warianty będą w tej chwili analizowane tak byśmy w najbliższym czasie przyjęli założenia do zrealizowania jednego z nich na razie. W najbliższym czasie będziemy mogli przystąpić do rozpisywania grafików, cen biletów oraz przekazania służbom granicznym propozycji odprawy pasażerów w taki sposób, jaki odbywa się ona teraz w Hyundaiu, tj. w trakcie jazdy pociągu, z krótkimi tylko technicznymi postojami na granicy. Ta forma jest bardzo wygodna i sprawna.- dodaje T.Majka – Strona ukraińska jest już gotowa. Dzisiejsze spotkanie było deklaracją, że od 1 sierpnia możemy takie pociągi uruchamiać. Czekamy na odpowiedź naszych partnerów z Polski, kiedy będą gotowi podjąć tą współpracę w formie zrealizowania połączeń z Przemyśla dalej w Polskę.