Zamknięto śledztwo w sprawie pożaru byłej parowozowni w Przemyślu

26 czerwca 2017

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu zamknęła śledztwo w sprawie pożaru byłej parowozowni przy ulicy Mariackiej w Przemyślu, do którego doszło w grudniu 2015 r. Jeszcze w tym miesiącu do Sądu Rejonowego w Przemyślu skierowany zostanie akt oskarżenia przeciwko Józefowi H.

Budynek parowozowni znajdujący się przy ul. Mariackiej w Przemyślu należący do Polskich Kolei Państwowych S.A. w Krakowie od 1972 r. znajdował się w ewidencji zabytków architektonicznych. W budynku działalność gospodarczą prowadziło 15 podmiotów.

Jednym z najemców pomieszczeń był Józef H., któremu Prokuratura Okręgowa w Przemyślu przedstawiła zarzut nieumyślnego naruszenia obowiązków wynikających z przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych, przez utrzymywanie nieprawidłowego stanu urządzeń grzewczo-kominowych, pieca olejowego połączonego prowizorycznie z bęczko-trociakiem oraz nieprawidłowego odprowadzania spalin z pieca olejowego – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu Marta Pętkowska.

Ponadto Józef H. nie przeszkolił swoich pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, a dopuścił do użytkowania przez ich prowizorycznie zamontowanego pieca olejowego, na skutek czego doszło do zapalenia sadzy i jej wydobywania się przez nieszczelności w ciągu odprowadzającym spaliny z pieca olejowego, skutkujące zainicjowaniem pożaru.

W wyniku pożaru straty w kwocie nie mniejszej niż 3 296 289 zł poniosły Polskie Koleje Państwowe S.A., a także 23 osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które straciły łącznie mienie w wysokości 1 320 550 zł. Łączne straty spowodowane pożarem to 4 616 839 zł.-powiedziała M.Pętkowska – Podejrzany Józef H. nie przyznał się popełnienia przestępstwa i odmówił składania wyjaśnień.

Anna Fortuna