Przemyśl upamiętnił 35 rocznicę zakończenia rejsu Henryka Jaskuły [Galeria]

21 maja 2015

W dniu wczorajszym obchodziliśmy 35 rocznicę zakończenia rejsu dookoła świata przemyślanina kapitana Henryka Jaskuły. Z tej okazji na Rynku Starego Miasta odsłonięto tablicę upamiętniającą ten wyczyn.

Po 344 dniach samotnego rejsu dookoła świata, 20 maja 1980 roku przemyślanin kapitan Henryk Jaskuła zawitał „Darem Przemyśla” do portu w Gdyni. Witając czekających tam na niego ludzi powiedział Polsko twój syn powraca. Ten wielki wyczyn rozpoczęty na Bałtyku i tam też zakończony, bez zawijania do portów do dnia dzisiejszego nie został powtórzony.

W dniu wczorajszym przemyscy żeglarze postanowili uczcić 35 rocznicę zakończenia rejsu kapitana Henryka Jaskuły. Ufundowali, wykonali, a także sami zamontowali w bruku przemyskiego Rynku tablicę upamiętniającą wyczyn „Solo non stop dookoła świata w rejsie krajowym z Gdyni do Gdyni”. Przy odsłonięciu tej tablicy pamiątkowej był obecny prezydent R.Choma, przemyscy żeglarze oraz zaproszeni goście.

O Henryku Jaskule jako człowieku światowego formatu mówił radny Tomasz Kulawik. Podkreślił, że przemyski kapitan jest jednym z największych żeglarzy świata. Za inicjatywę przemyskim żeglarzom podziękował prezydent R.Choma. Podkreślił on, że ten wielki przemyślanin jest naszym powodem do dumy, powinniśmy się chwalić nim. W dniu wczorajszym włodarz miasta odwiedził 92 -letniego żeglarza będącego Honorowym Obywatelem Przemyśla. H.Jaskuła obecnie kibicuje, radzi i doradza młodemu człowiekowi, który własnoręcznie zbudował jacht i przygotowuje się do powtórzenia wyczynu przemyślanina.

W roku 2013 Henryk Jaskuła został wyróżniony Super Kolosem najważniejszą polską nagrodą podróżniczo-eksploatacyjną.

Anna Fortuna

[Not a valid template]