Młodzi artyści z całego świata przez dwa tygodnie będą mieszkać u rodzin w Przemyślu. A może także u Ciebie?

21 maja 2015

Chcesz gościć w swoim domu młodych tancerzy z Gruzji, Indii, Iranu lub Rumunii? Już za miesiąc do Przemyśla przyjadą grupy artystyczne uczestniczące w projekcie Brave Kids 2015. Nadal trwa rekrutacja polskich rodzin – dołącz do najodważniejszych!

Brave Kids pochodzą z różnych kultur i tradycji, ale dla wszystkich odważnych dzieci działalność artystyczna to szansa na tworzenie lepszej rzeczywistości i samodzielne kształtowanie własnej przyszłości.

Brave Kids w Przemyślu gościmy po raz pierwszy, ale to już 6. edycja projektu. Doświadczenia innych miast pokazują, że dzieci zawsze przywożą ze sobą mnóstwo energii i dobrych emocji. Dzięki paradom i spektaklom doświadczają tego nie tylko rodziny goszczące, ale także wszyscy mieszkańcy – dodaje Magdalena Pardel z Fundacji Wymiany Kulturowej toTU toTAM, koordynatorka projektu Brave Kids w Przemyślu.

Przez dwa tygodnie młodzi artyści będą mieszkać w domach przemyskich rodzin. Każda rodzina, która chciałaby ugościć dzieci, powinna zgłosić się bezpośrednio do koordynatorki projektu.

Jakie grupy zobaczymy w czasie Brave Kids 2015 w Przemyślu?

Gruzja – Caritas

Dzieci z Tbilisi zaprezentują tradycje gruzińskie. Dynamiczny taniec mężczyzn harmonijnie połączony z pełnymi gracji ruchami kobiet oczarowują i na długo zapadają
w pamięć. Młodzi tancerze występują w barwnych strojach ludowych i przedstawiają tańce z różnych regionów Gruzji. Każdy taniec ma własny, specyficzny nastrój i opowiada inną historię. Dzieci pochodzą z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Na co dzień rozwijają swoje umiejętności w ośrodku Caritas.

Indie – Fundacja Sarvam

Młode tancerki zabiorą publiczność w świat hinduskiej mistyki i mitologii. Historie
o bogach i boginiach opowiedzą poprzez starożytny taniec Bharatanatyam, przy akompaniamencie muzyki i śpiewu. Fundacja Sarvam prowadzi zajęcia dla dziewcząt
z biednych dzielnic New Delhi. Pochodzą ze środowisk, które nie oferują zbyt wielu perspektyw. Bharatanatyam to dla nich szansa na zyskanie społecznego uznania, jakim
w Indiach cieszą się artyści wykonujący tradycyjne formy tańca, pieśni czy sztuki teatralnej.

Rumunia – Craiova Children’s Palace

Tancerki z magicznego regionu Oltenia występują w białych, ludowych strojach malowniczo przybranych kolorowymi kwiatami. Przedstawiają dawne tańce pogańskie. Na przykład obrzęd pod nazwą „Paparuda” przywołuje deszcz, natomiast „Drăgaica” jest związany z przesileniem letnim. Niemal już zapomniane rytuały emanują wielką radością życia.

Iran – Instytut Dziecka Donya

Irańskie dzieci w swoim programie nawiązują do bogactwa perskiej kultury, wykorzystując tradycyjną muzykę, teatr, taniec, zabawy folklorystyczne i literaturę dziecięcą.

Brave Kids 2015 w Przemyślu

Pierwsza odsłona Brave Kids w Przemyślu potrwa od 20 czerwca do 2 lipca. W ciągu dwóch tygodni mieszkańcy będą mogli zobaczyć barwne parady i pokazy, a w warsztatach artystycznych wezmą udział również polskie dzieci. Lokalną część projektu zamknie spektakl, w którym na jednej scenie wszystkie odważne dzieci zaprezentują swoją kulturę w wyjątkowym połączeniu.

Projekt Brave Kids jest po to, by wzmocnić w dzieciach przekonanie, że sztuka
i rozwijanie talentu dają im wiele nowych możliwości i otwierają przed nimi świat. Poza tym spotkania z innymi artystami i poznawanie czegoś nowego motywują, inspirują i dają dzieciom mnóstwo radości. Zachęcam wszystkich przemyślan do udziału w projekcie – zyskacie bezcenne wspomnienia!
– dodaje Magdalena Pardel.

Projekt odbędzie się równolegle także we Wrocławiu, w Warszawie, Wałbrzychu oraz Puszczykowie koło Poznania. Po dwóch tygodniach wszystkie Brave Kids pojadą do Zagórza Śląskiego koło Wałbrzycha, gdzie będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Odbędzie się 10 lipca na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Więcej o projekcie Brave Kids: http://bravekids.eu/pl/n/15

Chcesz gościć w swoim domu Brave Kids? Skontaktuj się z koordynatorką projektu w Przemyślu:

Magdalena Pardel
bravekids.przemysl@bravefestival.pl

(+ 48) 601 212 577