Przemyśl upamiętni Żołnierzy Wyklętych
„ZA POLSKĘ BEZ KOMUNISTÓW” – społeczne uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu.
Organizatorzy uroczystości Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – koło podkarpackie planują rozpocząć obchody podobnie jak w roku ubiegłym od Mszy Św. w intencji żywych i zmarłych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego oraz w intencji śp. mjr. Władysława Koby, w dniu 28 lutego o godz. 16.30 w Kościele oo. Franciszkanów. Po nabożeństwie ok. godz. 17.45 pod pomnikiem w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, planowana jest modlitwa w intencji ojczyzny oraz złożenie kwiatów i zniczy. Całość zakończona zostanie odśpiewaniem hymnu narodowego.
W tym roku w sposób szczególny chcemy skupić się na Żołnierzach Wyklętych z terenu rzeszowszczyzny, a także Przemyśla, Jarosławia i Dobromila. Zależałoby nam na tym aby ich sylwetki pokazać pod kątem wartości jakie wyznawali oraz motywów kierujących nimi do tego by walczyć o Polskę bez komunistów – mówi Marek Kulpa członek Związku oraz inicjator obchodów w Przemyślu – Do współpracy zaprosiliśmy znawców tematu Andrzeja Romaniaka z Muzeum w Sanoku, który przybliży nam postać Antoniego Żubryda. Kolejnym gościem będzie pracownik rzeszowskiego oddziału IPN – Krzysztof Kaczmarski, który przedstawi nam losy żołnierzy wywodzących się z obozu narodowego z terenów Rzeszowszczyzny i Ziemi Przemyskiej.
Program obchodów:
- 28 luty, godz. 16.30 msza św. w kościele oo.Franciszkanów,
godz.17.45 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Armii Krajowej obok Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. - 2 marca, godz.16.30 Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – pokaz filmu pt. „Kadry” reż. Jerzego Zalewskiego o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych,
godz. 17.30 – prezentacja Andrzeja Romaniaka nt. postaci „Antoniego Żubryda ps. Zuch i jego oddziału”, walczącego w okolicach Sanoka i Brzozowa, - 3 marca, godz.17 Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – wykład dr hab. Krzysztofa Kaczmarskiego pracownika IPN oddziału Przemyśl pt. „Żołnierze podziemia narodowego z Przemyśla”.
Współorganizatorami obchodów są Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Przemyślu.