Przemyśl uczcił pamięć o ofiarach Katastrofy Smoleńskiej [Galeria zdjęć]

11 kwietnia 2018

W dniu 10 kwietnia, przy tablicy pamiątkowej mieszczącej się na gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyły się uroczystości upamiętniające VIII Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.

Uroczystości rozpoczęto od wystawienie wart 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. Bryg. Andrzeja Galicy oraz Harcerzy z Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich przy tablicy upamiętniającej Katastrofę Smoleńską. Następnie ks. Prałat Stanisław Czenczek odmówił modlitwę w intencji 96 ofiar tego tragicznego wydarzenia.

Katastrofa Smoleńska i ten dzień, to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń w naszej Ojczyźnie. Jedna z najbardziej bolesnych ran, która do dzisiaj nie jest zagojona, jest cały czas otwarta i krwawi (…) Ci którzy lecieli do Smoleńska wypełnili swój obowiązek poselski, senatorski, czy też wynikający ze służby publicznej oraz ci którzy obowiązku nie mieli, a z umiłowania Ojczyzny i z szacunku, dla tych którzy oddali życie kilkadziesiąt lat wcześniej, tam się pojawili. Te dzisiejszy dzień nie powinien być dniem sporów, nie powinno być kłótni, kto bardziej ma rację lub kto jest bardziej uprawniony do tego by ten dzisiejszy dzień smutny i tragiczny w ten sposób obchodzić. Nasze świadectwo, obecność temu zaprzecza. Modlitwa jest wspólna dla wszystkich. Znałem wiele osób spośród tych, które zginęły. W rozmowach z nimi nie było polityki, każdy na swój sposób służył państwu i o nim mówił, o swojej Ojczyźnie, miłości do niej, nie pięknymi słowami, ale właśnie służbą, czynem, który nie zawsze był doceniany. Są daty, wydarzenia, które powinny łączyć. – powiedział prezydent Przemyśla Robert Choma.

W Katyniu, 78 lat temu podjęto decyzję i ją wykonywano o gwałcie na elitach narodu polskiego, o mordzie na polskich oficerach, żołnierzach, policjantach, urzędnikach. W Smoleńsku w 2010 r. zginęła znowu część elit państwa polskiego. Kiedy wypowiadamy te dwa słowa, w duszy pojawia się smutek i głęboka zaduma, dlaczego Panie Boże doświadczasz tak naród polski, że co jakiś czas odbierasz mu najwybitniejszych jego sług, dlaczego pozwalasz na to aby niejednokrotnie obcy decydowali o tym, jak funkcjonuje polskie społeczeństwo. Ci którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. jechali do Katynia oddać symboliczny hołd bohaterom narodu polskiego i podziękować im, że wytrwali w służbie Polsce, że oddali życie za Ojczyznę. Dziś po kilku latach nasuwa się refleksja, głęboki smutek i żal, że decyzje pierwszych godzin, dni, tygodni po tej katastrofie spowodowały, że dziś jako zwykły obywatel do końca nie wiem co się wówczas wydarzyło. Mam o to żal. Państwo nie zdało w tych dniach egzaminu, naród w pełni zdał żegnając swoich przywódców – mówił w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk.

Po przemówieniach odśpiewano hymn polski oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przy tablicy.

Następnego dnia, w Archikatedrze Przemyskiej odprawiono mszę świętą za ofiary Katastrofy Smoleńskiej

Organizatorzy obchodów: Komitet Miejski Prawa i Sprawiedliwości w Przemyślu, Prezydent Miasta Przemyśla, Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Anna Fortuna

no images were found