Przemyśl uczcił 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej

2 września 2015

Przemyślanie uczcili pamięć o tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Od wybuchu tej wojny minęło 76 lat.

W dniu wczorajszym, w Przemyślu uczczono 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody rozpoczęła msza święta w przemyskiej archikatedrze w intencji ofiar tamtego okresu.

Główne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojskowym przy grobie Nieznanego Żołnierza. Udział w nich wzięli samorządowcy, kombatanci, harcerze, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe oraz orkiestra.

Przychodzenie na ten cmentarz i składanie czci, to jak podkreślił w swoi wystąpieniu prezydent Robert Choma nasza narodowa powinność. Fakt iż gromadzimy się tutaj ma służyć temu by odkłamywać historię o roli Polski w czasie II wojny światowej. Nie byliśmy narodem sprawców ani morderców, byliśmy, jesteśmy narodem bohaterów i tych którzy cierpieli. To nasz obowiązek i kultywowanie by tą właśnie historię przekazywać młodym pokoleniom. Włodarz miasta podziękował tym wszystkim, którzy przychodzą na Cmentarz Wojskowy i pamiętają, o tych którzy zginęli abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce.

Po wystąpieniach samorządowców odczytano apel poległych, oddano salwę honorową, a także złożono wieńce i kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Anna Fortuna

[Not a valid template]