Przemyśl uczcił 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [Galeria zdjęć]

1 sierpnia 2016

W Przemyślu uczczono 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Hołd Powstańcom oddano pod tablicą poświęconą Szarym Szeregom, na Placu Orląt Przemyskich.

O 17.00 – w godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego w Przemyślu rozpoczęły się obchody 72. rocznicy tego wydarzenia. Na Placu Orląt Przemyskich zgromadzili się Harcerze Hufca Ziemi Przemyskiej, kombatanci, samorządowcy oraz mieszkańcy. Przy rozbrzmiewających przez chwilę syrenach alarmowych oddano cześć tym, którzy przez 63 dni walczyli o niepodległość stolicy naszego kraju.

To co wydarzyło się 1 sierpnia 1944 r. przez historyków jest różnie oceniane, jednak jak podczas uroczystości powiedział prezydent Przemyśla Robert Choma należy pamiętać, że ci którzy szli walczyć o swoją Ojczyznę, o swoje miasto nie kalkulowali politycznie, ale kierowali się rozkazem i sercem. Pamiętajmy by wszystkie rocznice bez względu na ich ocenę, ale te rocznice, które zostały zapisane krwią naszych przodków zawsze były hołdowane i czczone w sposób godny i właściwy.

Dziś jest święto, tych którzy w sierpniu i we wrześniu 1944 r. walczyli o wolność stolicy Polski, czasem z granatem w ręku, czasem bez broni. Nie zadawali pytań „po co?”, czuli, że to jest ich obowiązek. Wychodząc codziennie na ulice Warszawy nie wiedzieli czy wrócą do domu. Łapanki, aresztowania na ulicach, niepewność jutrzejszego dnia, brak żywności, to była ich codzienność. Chcieli się z tego wyrwać, ale wiedzieli, że najważniejsze dla każdego Polaka jest to aby Polska była suwerenna i niepodległa – mówił wójt Gminy Przemyśl Andrzej Huk – To efekt wspaniałego wychowania patriotycznego całego pokolenia niepodległej II Rzeczy Pospolitej. To efekt działań patriotycznych, które są godne naśladowania. Dziś oddajemy im cześć i kłaniamy się nisko wszystkim tym, którzy przyczynili się w tak wspaniały sposób do tego iż dzisiaj możemy być wolni, możemy świętować tę rocznicę.

Anna Fortuna

no images were found